Komentáře

Spor o rozpočet aneb Ekonomická predikce Mikuláše Ferjenčíka

20. 08. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Souběžně s trvající vládní krizí probíhá ještě další spor mezi ANO a ČSSD o návrh státního rozpočtu. Proto se do něho pokusím vnést trochu světla.  Ekonomice se pořád ještě daří, takže očekávaný nárůst příjmů proti minulému roku je přibližně 92 miliard korun. I bez započítání růstu příjmů z EU je to téměř 80 miliard korun. To jsou tedy peníze, které má vláda k dispozici "bezbolestně".
 

miki-main

Na co tyto příjmy padnou? Především na:

  • růst důchodů, nárůst počtu důchodců a navýšení rodičovského příspěvku (výdaje MPSV narostou o 49 miliard)
  • růst platů učitelů (výdaje MŠMT narostou o 16 miliard)
  • růst výdajů na armádu (výdaje MO narostou o 7,6 miliardy)
  • růst zdravotních odvodů státních zaměstnanců (nárůst výdajů všeobecné pokladní správy o 11 miliard).

No a jsme prakticky na nule. Dále vezměme v úvahu inflaci, kvůli níž je třeba přidat ostatním státním zaměstnancům, a je jasné, proč je rozpočet napjatý.

Co s tím vláda udělá?

V první řadě ještě o něco zvýší odhad příjmů - tím zachránila rozpočet loni, zvedla odhad o 33 miliard, 23 přidala ministerstvům, o 10 snížila schodek a ještě z toho vyšli všichni dobře. Něco podobného se dá čekat i letos, ale v daleko menším měřítku. Spekuluje se o deseti nově rozdělovaných miliardách, ale ty rozpočet jako celek nevytrhnou.

Dále se bude šetřit na provozu, především na neobsazených tabulkových místech. Riziko takového postupu je, že z těchto peněz se dnes platí odměny zaměstnanců. Pokud na tyto odměny bude méně, část expertů ze státních služeb odejde. Tím se o něco zhorší jejich úroveň, ale obecně je to správná cesta, která by měla být doprovázena vytvářením specializovaných míst s vyšším platem. Finálním řešením je odchod ČSSD z vlády, který sníží tlak na růst sociálních výdajů.

Tolik moje predikce.

P.S.: Kdyby to bylo na mě, zpomalil bych růst výdajů na armádu. Dále bych identifikoval oblasti, kde dělají úředníci zbytečnou práci. Například když nemístné aktualizace metodik znemožňují sledovat dlouhodobé trendy. Odstraňoval bych duplicity, kdy několik tisíc lidí vybírá sociální pojištění a další tisíce lidí vybírají daně, což je nutné sloučit. V neposlední řadě bych se zaměřil na daňové úniky největších korporací. Daň z příjmu právnických osob stále ještě nedosáhla úrovně z doby před krizí 2008.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Mikuláš Ferjenčík #rozpočet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.