Kauzy

Proč se Piráti scházejí s Milošem Zemanem?

20. 08. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Mnozí se ptají, co vlastně chceme s prezidentem řešit. Je to jednoduché: prezident reálně drží premiéra v kleštích a rozhoduje tak o vládě víc než on sám, a proto je pro nás důležité mít přesné informace pro správná politická rozhodnutí.

kaja-ivan-radek-main

Ve Sněmovně máme řadu návrhů zákonů týkajících se exekucí, digitalizace, bydlení a skutečného boje s korupcí. Obáváme se, aby divoká změna politické mapy nepřinesla ještě větší zbrždění už tak zaseknutého státu, jak o tom mluví zpráva NKÚ. 

Ostatně vládní krize stažením nominace panem Šmardou rozhodně nekončí. V podobné situaci můžeme být za chvíli znovu. Kdo má z tohoto divadla prospěch?

Kauza kolem jmenování ministra začala v momentě, kdy Sněmovna řešila důvěru vládě ve vztahu k předběžným auditům Evropské komise. V nich se píše o střetu zájmů našeho premiéra neoprávněném čerpání dotací jeho firmami. Tím se zabývá i policie. S finálním zněním auditu spojila veřejně své angažmá ve vládě například ministryně Maláčová. V nejbližší době se dá očekávat zahájení soudu ve věci dotačního podvodu u farmy premiéra Babiše. Navíc není dořešena ani kauza pana Faltýnka ve věci ovlivňování tendru na výběr mýta.

Všechny tyto problémy mohou Českou republiku dostat brzy opět do podobné situace. Vláda je v setrvalém pádu a evidentně je rukojmím prezidenta Zemana.

Pana prezidenta se proto budeme ptát, zda by v případě odchodu ČSSD z vlády ministry doplnilo pouze hnutí ANO. Kdyby situace vyústila v rozpuštění Sněmovny a prezident by vyhlásil předčasné volby, budeme se ptát, co by bylo podmínkou pověření k sestavení vlády po takových volbách. 

Pokud by došlo k rekonstrukci vlády, je nezbytné znovu otevřít debatu o rozpočtu a prioritách vlády v souvislosti s řešením problémů, na které upozorňuje  výroční zpráva NKÚ za rok 2018. To se týká zejména těchto oblastí:

Vzdělávání: Oceňujeme zvyšování výdajů na vzdělávání (zejména skrze platy učitelů), pro které jsme ve sněmovně aktivně hlasovali. Výdaje na vědu a výzkum ale rostou jen o jednotky procent. V této věci lze podpořit růst vzhledem k potřebě konkurenceschopnosti ČR.

Digitalizace: Dle NKÚ stojíme na místě. Strategie “Digitální Česko” nemá rozpočtovou kapitolu. Peníze tedy chybí. Ačkoli ČSSD i ANO mají shodně digitalizaci podobně jako Piráti coby prioritu, ve vládě trvá spor o jejím financování.

Exekuce: Jak řešit stávající situaci? Podporuje pan prezident principy teritoriality a princip jeden dlužník jeden exekutor, jak navrhují Piráti?

Sociální služby:  Dlouhodobé podfinancování a chybějící peníze na poskytování služeb.

Bydlení: Nedostatečná podpora legislativní, programová i finanční. Chybějící zákon o sociálním bydlení. 150 000 občanů hledá bydlení každý rok.

Jako vrchního velitele armády bych se chtěl pana prezidenta také zeptat na jeho názor na nárůst výdajů ministerstva obrany. Jsem si plně vědom závazků vůči spojencům v Alianci, ale je např. současný nákup transportérů za 53 miliard podle něj koncepční? Sám prezident použil citát, kdy “generálové nakupují zbraně na války minulé”. 

Posledními dvěma tématy, stavem venkova a lesů, se pak velmi aktivně zabývá i kolega Holomčík:

Venkov dlouhodobě trpí. Řadu vesnic a malých měst opouští mladí lidé a tyto obce pak rychle stárnou. Řada regionů má stále neřešené strukturální problémy. Náš venkov není vůbec připraven na případné zpomalení ekonomiky. To by vedlo k dramatickému zrychlení vylidňování venkova. Proto nás bude zajímat názor pana prezidenta na to, jakým způsobem tyto problémy řešit a zda se měl možnost seznámit se strategií MMR “Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+”.

Nezapomínáme ani na naše lesy. Kůrovcová kalamita je v současnosti velkým tématem. Zastiňuje ale jiný problém, a to vytunelování státního podniku Lesy ČR, spravujícího cca 48 % všech lesů u nás. Z podniku bylo vyvedeno v posledních letech cca 30 miliard, z toho cca 26 miliard za ministrů financí z hnutí ANO. To dovedlo podnik do provozní ztráty, která je v současnosti vykrývána kontokorentem. Podnik nemá žádné rezervy, což přímo ohrožuje řešení kůrovcové kalamity, ale také nezbytnou obnovu zničených lesů. S prezidentem chceme řešit i to, jak podobným selháním státu jako hospodáře předcházet.

A poslední věc, která mě zajímá: jak to prezident dělá, že se před ním premiér třese jako ratlík :-)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.