Aktuality

Zákon o právu občana na digitální služby se posunul na další metu. Je připraven do druhého čtení ve Sněmovně

16. 08. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od jeho schválení požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky, se opět posunul k další pomyslné metě. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a jeho náměstky se v úterý zástupci sněmovních stran a odborného týmu shodli na finálním znění pozměňovacího návrhu, který upravuje potřebné aspekty pro implementaci zákona – úpravy sdílení dat mezi resorty, využívání cloudových služeb a další.  Pozměňovací návrh již byl předložen Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, v jehož čele je předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vzhledem ke společnému postupu, aktivní spolupráci s Ministerstvem vnitra i podpoře ze strany premiéra a ministra Jana Hamáčka by tato verze měla být Sněmovnou přijata.

bartos-profant-main

„Jsem rád, že práce na zákonu postupuje i přes léto podle plánu. V úterý jsme společně na Ministerstvu vnitra odsouhlasili komplexní pozměňovací návrh, který nyní navíc obsahuje důležité změny souvisejících zákonů a definuje pravidla například pro sdílení již jednou získaných dat mezi resorty. Věřím, že zákon o právu občana na digitální služby bude schválen oběma komorami parlamentu do konce roku,“ uvádí Ivan Bartoš.

 

„Zákon má být vlajkovou lodí české digitalizace. Nasadí jasný směr pro dalších 5 let a konečně začne řešit dlouhodobé problémy. Samotné paradigma se změní. Stát nebude sledovat svůj vnitřní provoz, ale potřeby občanů. A to vše v široké politické shodě včetně podpory vlády a jejího zmocněnce pro digitalizaci,“ komentuje předseda Podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

 

Návrh, který Sněmovna již v prvním čtení schválila, připravila skupina pod výborem pro veřejnou správu vedená předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Podíleli se na něm poslanci ze všech parlamentních stran, vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a zástupci komerční sféry, zejména ICT Unie reprezentované jejím prezidentem Zdeňkem Zajíčkem. S komplexním návrhem se jako první seznámí poslanci Podvýboru pro eGovernment, který vede poslanec Pirátů Ondřej Profant.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Ivan Bartoš #Ministerstvo vnitra #Ondřej Profant

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.