Komentáře

Komentář Olgy Richterové: Je třeba řešit proplácení dlouhodobé hospitalizace a služby dětských center pro rodiny

13. 08. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V pondělí jsem spolu se senátorem za Olomouc Lumírem Kantorem podnikla prohlídku novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, navštívila Dětské centrum Ostrůvek v Olomouci a také Vojenskou nemocnici Olomouc. Senátor Kantor je předsedou senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a zabývá se totožnou problematikou, jakou mám na starost v Poslanecké sněmovně. Při výjezdu do Olomouce, který pro mě zorganizoval pan senátor, jsme se proto zabývali tématy dlouhodobé hospitalizace, porodnictví, laktačního poradenství nebo azylového bydlení.

Olga-Olomouc-main

Ve Vojenské nemocnici Olomouc jsme na oddělení následné intenzivní péče řešili, že jednou z výrazných finančních zátěží pro nemocnice bývá dlouhodobá hospitalizace. Pokud je pacient v nemocnici více než 90 dní, přicházejí nemocnice o část financí. V případě, že tato doba přesáhne 180 dní, nedostávají nic. Řešení následné intenzivní péče je tedy jedním z úkolů, který je třeba vyřešit pro zajištění udržitelného financování. 

Na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc jsme vedle shlédnutí nejnovějších přístupů v neonatologii měli možnost mluvit s dětskými sestrami, které fungují i jako laktační poradkyně. Za přínosné v tomto odvětví bych považovala rozšíření ambulantních služeb v porodnicích právě o laktační poradenství, tak, jako je tomu v Olomouci. 

Do Dětského centra Ostrůvek jsme dorazili po poledni. Zde jsme se dozvěděli, že v praxi azylové domy nepřijímají sourozenecké skupiny větší čtyř dětí. V současnosti probíhá přestavba zařízení v Dolní Hejčínské na zařízení rodinného typu pro rodiče s dětmi, které by mělo situaci částečně řešit. Mluvili jsme i o tom, že jsou v naší zemi děti stěhovány ze zařízení do zařízení podle věku, což není v jejich zájmu. Hlavním tématem hovoru byly služby Dětského centra pro rodiny dětí s těžkým postižením, kterým nabízejí zejména pravidelné odlehčovací pobyty.

Během návštěvy olomouckých zařízení jsem se setkala s celou řadou kompetentních, fundovaných a nadšených lidí. Byla by škoda nevyužít tohoto personálního potenciálu jen kvůli systémovým chybám a nepromyšlenému financování. Budu proto dále prosazovat řešení těchto problémů ať už prostřednictvím interpelací nebo legislativními návrhy, a to i v součinnosti se Senátem a jeho výbory.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #děti #Olga Richterová #Olomoucký kraj #zdravotnictví

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.