Reportáže

Rozhovor s primátorem Zdeňkem Hřibem o Prague Pride 2019

09. 08. 2019 | 34 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Již zítra se uskuteční průvod Prague Pride, který je součástí celotýdenního festivalu Prague Pride 2019. V průběhu týdne se zájemci mohli účastnit happeningů, koncertů, workshopů a dalších akcí. Sobotní průvod, který je vyvrcholením celého týdne a zúčastní se jej desetitisíce lidí, vyrazí ve 12:30 z horní části Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě, náměstí Republiky, Revoluční ulici, Čechův most a přilehlé schody na Letnou. V souvislosti s touto akcí jsme požádali o krátký rozhovor pražského primátora Zdeňka Hřiba.


 

Zdeněk Hřib Prague Pride

Letošní Prague Pride má být zaměřen víc politicky. Můžeš prozradit, jakou roli v tom hrajete vy a magistrát Prahy?

Letošní ročník je jiný v tom, že jsme jako město jasně vyjádřili podporu LGBT komunitě, když jsme na budovu Nové radnice vůbec jako první politická reprezentace města vyvěsili duhovou vlajku. Podpora LGBT komunity tak není jen ze strany jednotlivců, ale je hodnotově zakotvená v celé koalici. 

Velký přínos festivalu vnímám také v tom, že můžeme alespoň deklarativně vyjádřit podporu LGBT komunitě v zemích, kde jsou práva jejích členů potlačována, je jim vyhrožováno, jsou diskriminováni nebo dokonce vražděni. V letošním červenci byla například v Petrohradě zavražděna žena bojující za práva LGBT komunity Jelena Grigorjevová, v Bialystoku extremisté zase brutálně napadli LGBT průvod městem. Jsem tedy moc rád, že se v rámci našeho průvodu budu moci alespoň setkat s představiteli polské LGBT komunity, kteří se průvodu v Bialystoku zúčastnili, a vyjádřit jim svou podporu a respekt.   

Loni Piráti přijeli na Prague Pride s alegorickým vozem, uvidíme pirátský vůz i letos?

Letos bude naše výprava na Prague Pride o něco komornější. Tentokrát budeme mít alegorický vůz, který poveze především hudební aparaturu. Panuje jakási pověra, že na Pride musí všichni vyrazit ve výstředním kostýmu, a já tuto představu rád nabourávám. Loni jsem šel ve fraku a cylindru, tedy měl jsem na sobě white tie, což je nejslavnostnější dress code v západní civilizaci. A letos jsem se rozhodl to pojmout ještě více civilně. Ale slyšel jsem, že o zajímavé kostýmy z řad Pirátů nouze rozhodně nebude. 

Česká společnost je k LGBT komunitě poměrně tolerantní, ale ve Sněmovně většinová vůle prosadit změny, tedy tzv. manželství pro všechny, není. Mají podle Tebe akce Prague Pride i politický význam, mohou něco změnit?

Je potřeba si říci, že jde o festival skládající se z různých společenských a kulturních akcích, chvílemi jde i o párty v ulicích Prahy, která má především potenciál přilákat různé návštěvníky. Je proto skvělé, že se Praha ukazuje jako moderní otevřené město, které je vstřícné ke všem, kteří kdo do něj přichází s dobrými úmysly. A samozřejmě velikost této akce, a její celospolečenské přijetí, pak vyvíjí určitý tlak na prosazování legislativních změn. Takže věřím, že to vliv má a že budu moci v brzké době oddat u nás na radnici první stejnopohlavní pár.  

Někteří politici tvrdí, že stejnopohlavní sňatky ohrožují tradiční rodinu. Cítíš, že by Tvá rodina byla ohrožena?

Nemám pocit, že by moje manželství se třemi dětmi mohla ohrozit možnost stejnopohlavních párů vstupovat do manželství. Naopak mi trochu vadí, že na tématu podpory tradiční rodiny parazitují nejvíce několikrát rozvedení politici, jako je například Václav Klaus mladší. 

Jak velkou částkou se pražský magistrát bude na akci letos podílet?

Magistrát letos přispěl jednak na program festivalu 700 tisíci korunami, jednak Prague Pride dostal od města slevu na úklid ve výši 200 tisíc. 

Počítají organizátoři s možným narušováním akce ze strany extremistů nebo některých náboženských organizací? 

Hlouček neonacistů poblíž nemocnice Na Františku se už v podstatě stal každoročním koloritem, který doprovází nedělní průvod na Letnou. Bývá to malá skupinka, která je naprosto nesouměrná s davem desetitisíců lidí, kteří procházejí kolem. Jejich přítomnost nám připomíná nenávist, proti které se snažíme tímto způsobem vymezit. Žádné velké akce odpůrců ale nečekáme.

A co bys vzkázal účastníkům letošního Prague Pride?

Festival mám rád hlavně kvůli jeho uvolněné a přátelské atmosféře. Proto doufám, že si účastníci užili letošní bohatý program a že se sejdeme v plné sestavě v průvodu na Letnou. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #lidska prava #Prague Pride #Praha #Zdeněk Hřib

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.