Aktuality

Společně pro Přerov a Piráti navrhují vznik biotopového koupaliště na laguně

02. 08. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Přírodních koupališť, kde se voda nečistí chemicky, ale ekologicky pomocí rostlin a mikroorganismů, po celé republice rychle přibývá. Koupaliště bez chemie jsou příznivější pro životní prostředí, na jehož ochranu jsou kladeny čím dál vyšší nároky. Společně pro Přerov a Piráti v tom vidí příležitost, jak dlouhodobě zlepšit kvalitu vody na Velké laguně a rozvíjet tuto lokalitu v souladu s přírodou.

Velká laguna

Kvalita vody ke koupání se v létě každoročně zhoršuje a v laguně k němu voda není příliš vhodná ani letos. Městská koupaliště s chemicky ošetřovanou vodou zase nenadchnou každého, jsou problematická například pro alergiky. Navíc jejich provoz podstatně zatěžuje obecní rozpočty.

„V Přerově byla Velká laguna vždy prostorem pro setkávání a odpočinek lidí. Kvalita vody je zde v létě ale pravidelně zhoršená a nedoporučuje se v ní koupat,“ říká předkladatelka návrhu zastupitelka Helena Netopilová.  Zázemí laguny již také není v nejlepším stavu a lidé často putují za přírodními koupališti mimo Přerov. Místní potenciál tak zůstává nevyužit.

„Díky vybudování koupacího biotopu na laguně by se Přerov připojil k desítkám dalších obcí, které svůj biotop už mají a lidé tam velmi rádi a často cestují. Pokud by se město rozhodlo investovat také do revitalizace okolní rekreační zóny, mohlo by se stát jedničkou v širokém okolí,“ dodala Helena Netopilová. Právě i tento krok může vdechnout život do dříve velmi oblíbených míst a pomoci tomu, aby se z Přerova stalo přitažlivější místo pro život.

Princip, na kterém biotopy fungují, je velmi obdobný principu takzvaných kořenových čistíren odpadních vod. Zhruba polovina vodní plochy je určena ke koupání a druhou polovinu tvoří čisticí zóna s rostlinami a mikroorganismy. Příroda tak spoří náklady a čistí vodu za nás.

Společně pro Přerov a Piráti předkládají na srpnové zastupitelstvo návrh na pořízení studie proveditelnosti. Ta by měla  analyzovat stávající stav laguny a přinést návrhy, jak celou lokalitu nebo její část využít jako biotopové koupaliště. Součástí studie bude také odhad finanční náročnosti takové akce a zmapování dotačních zdrojů.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Přerov

Štítky: #Olomoucký kraj #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.