Aktuality

Výhrady Pirátů k vládnímu návrhu státního rozpočtu

31. 07. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

  

Ivan a Mikuláš

Hlavní výhrady Pirátů k vládnímu návrhu státního rozpočtu jsou následující:

1. Rozpočet není vyrovnaný a pracuje se schodkem 40 miliard.

2. Vláda nevytváří žádné rezervy, přitom příznaky blížící se krize jsou stále výraznější. Návrh navíc nepočítá s různými negativními faktory, které mohu ovlivnit českou ekonomiku – například tvrdý brexit může snížit růst HDP České republiky až o 1 %, což odpovídá zhruba 50 miliardám korun propadu na příjmové straně rozpočtu. S ochlazením ekonomiky mohou přijít další neočekávané události, na které pak v roce 2020 nebude ČR připravena.

Je zvykem, že každý ministr, pokud chce z rozpočtu více peněz na svůj resort, vytáhne nějaké společensky líbivé téma, na které je nutno vydat peníze. Je proto důležité znát skutečnou strukturu rozpočtu. Nikdo v České republice asi nebude rozporovat navýšení platů hasičů, nicméně by mělo být jasně garantováno, že případné navýšení rozpočtu skutečně půjde na platy konkrétních lidí. Podobné je to samozřejmě ve všech resortech.

 

Jaké mají být priority rozpočtu?

Obecné priority máme dvě:

1. Prioritou Pirátů pro rozpočet 2020 je navýšení prostředků do oblasti vzdělávání a školství, a to včetně vědy a výzkumu. Prostředky pro školství totiž rostou o 8 % , ale pro výzkum jen o 3 %. 

2. Prosazujeme, aby ambiciózní projekt digitální Česko měl dostatečnou oporu v rozpočtu.

 

Další problémy pak spatřujeme v těchto oblastech:

Ministerstvo obrany

Vzhledem k problematickým výběrovým řízením, jako je například to na nová obrněná vozidla, bychom očekávali daleko konkrétnější zdůvodnění navýšení rozpočtu ministerstva obrany,  které dosahuje mezi lety 2017 a 2020 zhruba 40 %. Chápeme, že se navýšení snaží naplňovat závazky České republiky vůči našim partnerům v NATO, nicméně právě kvůli neprůhledným zakázkám (např. transportéry) či historicky problematickým nákupům máme obavy, zda jsou toto efektivně vynaložené peníze. 

Agrokomplexy

V dlouhodobě rostoucí kapitole dotací velkým agrokomplexům spatřujeme zásadní problém. Letos je sice ministerstvo zemědělství lehce snížilo, ale očekáváme že v průběhu roku dojde opět k navýšení.

Sociální oblast

V oblasti sociální práce v bydlení či práce s ohroženými skupinami, jako jsou senioři, matky a začínající rodiny, kvitujeme navýšení prostředků v oblasti ministerstva práce a sociálních věcí. Postrádáme však zásadní změny v systému financování sociálních služeb, abychom předešli situaci, kdy peníze ve službách na pomezí zdravotních a sociálních služeb uprostřed roku prostě dojdou.

Ministerstvo zahraničních věcí

Logické nám přijde i navýšení oblasti ministerstva zahraničních věcí. Je důležité si uvědomit, že závazky máme nejen v oblasti vojenské, ale i v oblasti mezinárodních smluv, a to zejména vůči OSN.  Ty jsou hrazeny právě z rozpočtu resortu MZV.  Vzhledem k tomu, že je v současnosti opakovaně probírána otázka řešení migrace, považujeme řešení problematických situaci v zemích původu za efektivně vynaložené prostředky a proto podporujeme plnění těchto závazků.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #Finance #rozpočet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.