Reportáže

Vyzkoušel jsem si otevřenou věznici v Jiřicích!

30. 07. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel den v práci s Probační a mediační službou (PMS). Mluvil jsem se zaměstnanci PMS v Kladně a navštívil rovněž věznici s nízkým stupněm ostrahy (tzv. "otevřenou věznici") v Jiřicích, která vznikla po norském vzoru. S ředitelkou PMS Andreou Matouškovou, zástupci Vězeňské služby a Ministerstva spravedlnosti jsem řešil, jak využít nové nástroje restorativní justice. Mluvil jsem také přímo s vězni, kteří v Jiřicích pobývají.

Jakub Michálek Jiřice

Není sporu o tom, že současné věznice v České republice je třeba inovovat. Jeden rok věznění stojí stát cca 400 tisíc korun ročně oproti situaci, kdy by vězeň pracoval a odváděl daně na svobodě. Tyto náklady platí daňoví poplatníci, tedy my všichni. Česko má dvojnásobek vězňů na 100 tisíc obyvatel ve srovnání s vyspělými státy EU. Trápí nás nadprůměrná recidiva. Každý druhý propuštěný se do vězení v budoucnostri vrací. Stát to stojí příliš mnoho peněz, které by se daly využít jinde. To, co fungovalo v Evropě již v polovině 19. století, se u nás teprve zavádí. Koncept otevřené věznice, kde vězni s mírnějším trestem pracují a po práci se starají o zvířata a vlastní záhonek, nás přibližuje modernímu vězeňství. Díky psychologům, vychovatelům a dluhovým poradcům se vězni navracejí ke zodpovědnému přístupu k a odpovědnosti za vlastní život.

Od systému otevřených věznic si slibuji pokles recidivy, lepší ekonomické uplatnění vězňů na svobodě a samozřejmě pokles trestných činů páchaných recidivisty. Věznice s malým stupněm ochrany završuje trest odnětí svobody. Nejde ale o univerzální recept. Na konkrétní vyhodnocení efektu na recidivu otevřená věznice dosud čeká. Ocenil jsem, že správa věznice dbá i o ekologii, protože objekty shromažďují dešťovou vodu a každý má své tepelné čerpadlo. Zaměstnancům jsem za jejich práci na inovativním projektu poděkoval.

Používání elektronického náramku znamená velkou úsporu ve vězeňství. Jsou levnější než kabelky nebo náklady na ubytování a personál.

 

Úlevu státnímu rozpočtu by podle mého názoru přineslo ve vhodných případech častější ukládání trestů domácího vězení a monitoring pomocí elektronických náramků. Náramek jsem si osobně vyzkoušel a probírali jsme se zkušenými probátory, co jejich klienty svádí na scestí. Náramky u nás zatím fungují necelý rok, zatímco v Evropě tento koncept funguje už přes 10 let. Apeloval jsem na ministerstvo, aby v rámci vzdělávání soudců posílilo povědomí soudců o možnostech ukládání trestu domácího vězení s náramky, který dnes nosí pouhých 140 vězňů. S výkonem trestu obecně prospěšných prací jsou podle probátorů starostové a občané měst, která odsouzení uklízí, převážně spokojeni.

Dalším problémem trestní politiky je kumulace podmíněných trestů, které mnohdy vedou k přehnaně dlouhému prvnímu odnětí svobody po porušení podmínky, což opět stojí daňové poplatníky zbytečně moc peněz. Pozval jsem vedení PMS na kulatý stůl pod záštitou Ústavně právního výboru do Sněmovny, který se bude v září zabývat výsledky odborného výzkumu, zda jsou v Česku adekvátně dlouhé a účinné tresty. Teprve na základě dat a studií můžeme odpovědně navrhnout zlepšení systému.

Práce se zvířaty je jednou z činností, kterou mohou vykonávat mírnější vězni. A nemusí se jednat jen o vypouštění syslů.

 

Probační a mediační služba aktuálně pracuje na 30 tisících případů ročně, což je 50 až 150 lidí na jednoho pracovníka. Zároveň více než 50 procent propuštěných vězňů opět skončí do několika let zpátky ve vězení, protože nejsou schopni se přizpůsobit nebo zorientovat v běžném životě. Tento problém by mohly zlepšit kratší tresty a probační domy, které slouží jako mezistanice mezi ukončením trestu a propuštěním na svobodu, a které jsou zcela běžné například v Norsku. Podstatné je, aby se propuštění vězni nevrátili k chování, které je do vězení přivedlo. Velmi se divím tomu, proč ještě takovou užitečnou věc nemáme.


Smysluplnou vězeňskou politiku ocení i někteří bývalí politici vládních stran včetně Davida Ratha (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #bezpečnost #celostátní #právo

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.