Svět

Historii netvoří jen velké dějiny: Smutné 70. výročí tragédie skautingu v Jizerkách

26. 07. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Mluvíme-li o historii, necháváme se často strhnout dojmem, že ji tvoří jen tzv. velké dějiny. Skutečností je, že každodenní životy lidí v každé době nejvíce zasáhnou události, jež se jich přímo dotýkají. Třeba proto, že se dotýkají lidí, které znají či místa, kde žijí. 70leté výročí jedné takové, žel tragické události si připomínáme i v severních Čechách.

pomnik zavrazdenym skautum

Před sedmdesáti lety, 24. července 1949, se v Jizerských horách udála dnes nepříliš známá akce Státní bezpečnosti s krycím názvem „Jizerka“. Ta byla vedena proti tábořišti železnobrodských skautů a na jejím konci byli dva mrtví a sedmnáct odsouzených mladých lidí.

Vraťme se však ještě před osudnou neděli. Skauti byli trnem v oku nejdříve nacistické totalitě a po převratu v únoru 1948 i té komunistické. Komunisté se rozhodli, že všechny spolky sdruží do struktur pod kontrolou strany. Takový osud potkal i Junáka, který byl včleněn do Československého svazu mládeže. To se samozřejmě mnohým skautům nelíbilo a odmítali se tomu podrobit. Mezi ně patřili i někteří členové oddílu Junák v Železném Brodě, kteří se rozhodli, že z Československa odejdou. Ze sedmi členů bylo šesti jen kolem 18 let, nejstaršímu Jiřímu Habovi bylo pětatřicet.

Co se tedy osudnou neděli 24. července stalo? Železnobrodští skauti stanovali pod Vlašským hřebenem v Jizerských horách a čekali na vhodný okamžik, kdy by mohli přejít hranice. Zde se zdroje ale začínají rozcházet. Podle tehdejší oficiální verze měl skauty bezpečnosti vyzradit slovenský lesní dělník. Podle vzpomínek přeživších skautů však klíčovou roli sehrál pravděpodobně dvojitý agent Jiří Hilger. Hilger byl ze Železného Brodu a se skauty se osobně znal. Vystupoval před nimi jako agent americké kontrarozvědky CIC a slíbil, že jim zajistí převaděče. Místo něj k nim ale přivedl příslušníky sboru Národní bezpečnosti. Ti ráno v počtu pravděpodobně 70 lidí (některé zdroje uvádí 25, jiné až 300) obklíčili stany skautů a zaútočili na ně. Dva z nich zastřelili a pět zranili. Brutalitu zásahu dosvědčují i vzpomínky jednoho z přeživších Radomila Raji, když uvádí, že příslušníci stříleli i na neozbrojené skauty, kteří před stany leželi hlavou k zemi.

Tím to však celé neskončilo. Po útoku na Železnobrodsku probíhalo rozsáhlé zatýkání a v Praze v říjnu 1949 následoval proces, v němž byli skauti obviněni z přípravy státního převratu. V procesu bylo souzeno sedmnáct mladých lidí, kteří dostali tresty od jednoho do dvaceti let vězení. Domnělý organizátor akce Jiří Hilger z Československa uprchl a později se vrátil jako západní agent, který donášel StB.

Památku dvou zavražděných skautů, Háby a Hübnera, si můžeme připomenout u dvojkřížku s pamětní deskou na silnici od Smědavy k nádrži Souš.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Lev Červinka

Štítky: #Liberecký kraj #Lukáš Lev Červinka

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.