Komentáře

Komentář Jakuba Michálka: Nezávislost státního zastupitelství? Další nesplněný vládní slib

22. 07. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Vláda dala nesouhlasné stanovisko poslaneckému návrhu zákona o státním zastupitelství Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Návrh zákona by přitom garantoval nezávislost státního zastupitelství a mohl by nabýt účinnosti prakticky několik týdnů po jeho schválení, narozdíl od vládního návrhu, který by nabyl účinnosti až v roce 2022. 

michalek benesova main

Vláda ve svém stanovisku jasně upřednostnila návrh připravovaný Ministerstvem spravedlnosti. Tomu však vytýkáme především složení výběrové komise, do které má ministerstvo jmenovat většinu. To znamená, že ministr bude mít rozhodující vliv na složení komise, a tedy i na výběr vedoucího státního zástupce. Dále vládnímu návrhu vytýkáme takové nastavení přechodných období, které prakticky umožní jedinému ministrovi obsadit všechny vedoucí funkce soustavy státních zastupitelství. Vláda tedy opět není schopna garantovat nezávislost státního zastupitelství.

 

Poslanecký návrh vznikl na základě odborných diskusí u kulatého stolu se zástupci poslaneckých klubů a odborníků. Na návrhu zákona se podílela platforma Rekonstrukce státu a byl konzultován s Nejvyšším státním zastupitelstvím a Unií státních zástupců.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #Jakub Michálek #Ministerstvo spravedlnosti

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.