Reportáže

Návrat sochy „Návrat z kosmu“ aneb 50. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci

19. 07. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dvacátého července 1969 se uskutečnila přelomová událost v historii lidstva. Člověk poprvé vystoupil na povrch vesmírného tělesa mimo planetu Zemi. Našimi vyslanci se byli Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem, velitelský modul pilotoval Michael Collins. Co se Pirátů a tohoto výročí týče, zahájili jsme unikátní akci, jejímž prostřednictvím si chceme letošní významné výročí připomenout.

Foto - Sestavená socha v Plzni - DEPO2015

V rámci snahy navrátit Praze 3 umělecká díla, která z ní byla v minulosti odstraněna, zahájil bývalý pirátský radní pro kulturu Jiří Svrček proces navrácení sochy „Návrat z kosmu“, jejímž autorem je československý pedagog, restaurátor a sochař Rudolf Svoboda (1924-1994),zpět na Žižkov, kde kdysi stávala v prostorách areálu dnešního CETINu na Olšanské ulici. V současnosti přebírá vyjednávací štafetu nová pirátská radní pro kulturu Jana Belecová.


„Návrat z kosmu“ v původním umístění v objektu Krajské správy telekomunikací na Žižkově, foto z archivu potomků Michala Kohouta

„Návrat z kosmu“ má za sebou hodně pohnutý příběh. Dílo vzniklo v roce 1979 jako součást dokončovaného objektu Ústřední telekomunikační budovy. V roce 1998 bylo během rekonstrukce objektu ze své původní lokace na Žižkově z neznámých důvodů odstraněno a následujících 17 let bylo považováno za ztracené. V lednu roku 2015 pak bylo ve značně poškozeném stavu nalezeno v kontejneru za budovou bývalé Krajské správy telekomunikací, a to v Plzni! Podstatné je, že bylo nalezeno, a že se snad blíží den, kdy bude socha vrácena zpět na Žižkov.
Rozebraná socha v Plzni, foto Václav Cinádr

Dílo se však zřejmě bohužel nevrátí přímo na místo, kde původně stávalo. Je totiž plánována demolice budovy CETINu a následná výstavba nového rezidenčně-komerčního bloku firmou Central Group, zřejmě podle vítězného návrhu architektky Evy Jiřičné. Piráti už tak pro sochu vyhlížejí místo nové, pokud možno poblíž toho původního.

Žižkov jako takový si pak padesáté výročí přistání na Měsíci připomene prostřednictvím nabitého programu promítání a audiovizuální show o víkendu 20. a 21. července. Vrcholem obou večerů bude videomapping startu stometrové rakety Saturn V přímo na jednom z tubusů Žižkovského vysílače. Podrobné informace se dočtete na straně 23 letního čísla radničních novin.
Raketa Saturn V v Kennedyho vesmírném středisku, foto Piráti Praha 3

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Gill/Piráti Praha 3

Štítky: #Michal Gill #Praha #Praha 3

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.