Kauzy

Piráti Praha 4 kritizují zmařenou soutěž na prodej firmy 4-Energetická

19. 07. 2019 | 10 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Koalice v Praze 4 vedená ANO svým neodborným postupem překazila prodej 4-Energetické, když nedokázala dotáhnout do konce profesionálně bezchybně připravenou soutěž. Za neodborný považují Piráti Prahy 4 postup radního za ANO Jana Hušbauera, jehož přístup k celé soutěži lze označit za málo proaktivní až laxní.

matej-sandor-main

Úřad na základě smlouvy o mlčenlivosti zpřístupnil zájemcům nezbytné informace příliš pozdě. Tím jim de facto neposkytl dostatek času na vypracování a podání kvalitní nabídky. A to i přesto, že pomocí rychlejší komunikace nepochybně více času poskytnout měl a mohl. Ze dvou žadatelů o účast v soutěži tak podal nabídku jen jeden z nich, bohužel však s chybou. Hodnotící komise pak tuto nabídku vyřadila z dalšího hodnocení pro nesplnění podmínek. Radě MČ dále doporučila vyloučení účastníka ze soutěže a zrušení celé soutěže, což Rada na svém zasedání dne 17. 7. 2019 dle našich informací učinila. 

Veřejná soutěž na prodej hlavního zprostředkovatele dodávek tepla na území Prahy 4 byla vyhlášena na začátku dubna původním vedením radnice. Její přípravu vedl tehdejší pirátský radní Matej Šandor, právník s mnohaletou praxí v problematice veřejných soutěží a výběrových řízení. Po odvolání Rady MČ Praha 4, které umožnil hlas přeběhlíka Josefa Svobody, převzal odpovědnost za soutěž radní za ANO Jan Hušbauer. O nákup 100% balíku akcií společnosti 4-energetická projevili zájem formou žádosti o účast v soutěži dvě ekonomicky silné firmy. 

Pirátský zastupitel Matej Šandor k tomu říká: “Obě společnosti měly mít původně na přípravu nabídky a její podání zhruba měsíc od podání žádosti o účast. Místo toho měly pouze několik dní. Nové vedení radnice totiž zájemcům dalo podepsané smlouvy o mlčenlivosti, na jejichž základě jim měl být umožněn přístup k důvěrným informacím  o 4-Energetické, a.s., nezbytným pro podání nabídek, se zbytečnou časovou prodlevou. Tato skutečnost dle mého vedla ke zjevnému nedostatku času na přípravu kvalitní nabídky.”

Nejedná se o první snahu MČ Praha 4 prodat svou firmu 4-Energetickou. Oproti předchozím pokusům však tentokrát Pirát Matej Šandor zajistil profesionální přípravu soutěže, obvyklou v prostředí byznysu, když ve spolupráci s koaličními partnery zabezpečil:

  • Znalecké ocenění hodnoty akcií 4-Energetické, abychom věděli jaká je její skutečná hodnota
  • Transparentní vyhlášení soutěže, tedy zveřejnění v obchodním věstníku tak, aby se do ní mohli přihlásit všichni zájemci, nejen oslovení dodavatelé
  • S ohledem na obyvatele Prahy 4 byla jako hodnotící kritéria stanovena nejen kupní cena společnosti, ale i například koncová cena energií pro konečné spotřebitele a také požadavek na další nezvyšování emisí.
  • Zveřejnění veškerých smluvních podkladů, které by na základě soutěže byly podepisovány s vybraným zájemcem.
  • Nastavení takových kvalifikačních předpokladů pro zájemce, aby 4-Energetickou mohla koupit jedině dostatečně ekonomicky silná společnost, včetně požadavku na minimální obrat této společnosti ve výši 200 mil Kč.
Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 4

Štítky: #Matej Šandor #Praha #Praha 4

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.