Komentáře

Marcel Kolaja: Sedm úspěšných týdnů v Evropském parlamentu

15. 07. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Velkým pirátským úspěchem při vyjednávání o pozicích v nově zvoleném Evropském parlamentu se uzavřelo úvodní sedmitýdenní pracovní období, ve kterém docházelo k seskupování stran do politických frakcí, volilo se předsednictvo EP a sestavovalo vedení jednotlivých výborů. Na všech těchto úrovních sehráli Piráti velmi výraznou roli.

clanek_kolaja_skupina

„Klíčová byla rychlá reakce po volbách. Vedli jsme sice předběžná vyjednávání už před volbami, ale stále bylo důležité co nejdříve vyjednávat přímo v Bruselu o vstupu do některé z politických skupin. Proto jsme už v pondělí po volbách seděli u jednání s první politickou frakcí: Zelení/Evropská svobodná aliance s jasnými požadavky a představou, čeho bychom rádi dosáhli“, shrnul na Facebooku prvních sedm týdnů působení v EP Marcel Kolaja. „Vstřícnost Zelených/Evropské svobodné aliance se jasně ukázala, když její zástupci 4. června zaslali dopis Komisi a Radě, ve kterém žádali vysvětlení postupu v kauze Andreje Babiše. Pro druhou zvažovanou frakci: ALDE (nyní RE) se problém českého premiéra nejevil jako zásadní. Připojení k Zeleným/Evropské svobodné aliance bylo tedy logickým vyústěním všech povolebních vyjednávání.“

Jednou z pirátských ambicí bylo ovlivňovat širší dění v Evropském parlamentu. V tomto ohledu se podařilo obsadit velmi důležitý post. Lídr Pirátů Marcel Kolaja byl navržen a následně také zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu. „Bylo pro mne neuvěřitelně silným momentem obhajovat svoji kandiraturu na plénu. Cítím své zvolení jako maximální závazek nejen vůči pirátským voličům, ale vůči všem občanům Evropské unie. Udělám vše pro to, aby, až budu tento úřad opouštět, byl Evropsky parlament v lepší kondici, než je nyní.“, popsal své pocity lídr pirátské kandidátky.

V následujícím týdnu se potom díky jasnému a zřetelnému deklarování představ podařilo obsadit místa ve všech výborech, o které Piráti projevili zájem. Mikuláš Peksa se stal koordinátorem skupiny ve výboru CONT, Patrick Breyer (poslanec zvolený za německé piráty) bude koordinovat otázky digitální agendy ve výboru LIBE, Markéta Gregorová povede skupinu ve výboru SEDE v druhé půlce funkčního období a Marcel Kolaja bude koordinovat postup kolegů z frakce ve výboru IMCO.

„Naše výsledky v těch sedmi týdnech po volbách považuji za obrovský úspěch. Ukazuje se, že pokud máte co říci a pokud máte kvalitní tým, můžete věci opravdu ovlivnit. Chtěl bych strašně moc poděkovat za tohle nasazení všem, kteří pomáhali - zvlášť kolegům europoslancům, lidem, kteří nám tu v bojových podmínkách drží kancelář, poradcům jak tady, tak doma v Poslanecké sněmovně, rodině. Bylo to pro nás skvělých sedm týdnů, velmi intenzivních, velmi důležitých. Vybojovali jsme v nich prostor pro naši práci. Nyní zasedneme do kanceláří a za jednací stoly a budeme se snažit co nám budou síly stačit bojovat za svobodnou společnost, ve které platí právo pro všechny a ve které nemizí čím dál subtilnější soukromí. Pokud budeme tak úspěšní jako doposud, jsem si jistý, že tu zanecháme velký otisk. Tak nám držte palce! My držíme kurz," zakončuje svůj pohled pirátský místopředseda Evropského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petr Poláček

Štítky: #Evropská unie #Evropský parlament #Marcel Kolaja

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.