Kauzy

Pirát Hoskovec uspěl u soudu “pro urážku starostenské nohy”. Anebo gubernátorské?

11. 07. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Zastrašování kritiků patří mezi nástroje, které by v demokraticky zvoleném zastupitelstvu neměly mít místo. Přesto k takovému pokusu došlo na Městské části Praha 6, kde Valná hromada městské společnosti SNEO a.s., jejímž je starosta Ondřej Kolář za Top09 členem, odhlasovala prodej nejlukrativnějšího pozemku na Praze 6, včetně platného stavebního povolení na 152 bytů, do rukou skořápkové společnosti ovládané kyperskou entitou Penty. Oprávněnou kritiku ze strany pirátského zastupitele Jiřího Hoskovce, který na nekalé starostovy praktiky kolem SNEO poukázal, Kolář neustál a rozhodl se věc řešit soudní cestou. Neúspěšně.

hoskovec-kolar-kypr

Ve sporu jde o vyvedení cenného majetku šesté městské části skrze její městskou firmu SNEO a.s. a následně Areál Dračky, s.r.o. do společnosti DRA Development s.r.o, která byla následně prodána se smyšlenou slevou skupině Penta na Kypr, jak dokládá tato smlouvaJako pomyslná třešnička na dortu a zároveň čin hodný vzpupnosti zauralského gubernátora je fakt, že Ondřej Kolář odvolal ze SNEO všechny své oponenty.

Pirátský zastupitel Jiří Hoskovec působí jako forenzní specialista na odkrývání finanční kriminality a tato činnost vedení městské části patří takříkajíc do jeho profesní působnosti. Proto se neváhal proti tunelování městského majetku důrazně ohradit příspěvkem v komentářích pod oznámením o odvolání dalšího pirátského zastupitele Vladimíra Šraiera z dozorčí rady SNEO na Facebooku MČ Praha 6. To bylo navíc provázeno i nepřijatelnou osobní dehonestací.

Starosta Kolář kritiku a veřejný popis situace neustál a rozhodl se bránit soudně. A i když absolvoval plzeňská práva, nešlo to zrovna hladce, protože podat správně podnět k příslušnému soudu dokázal až napodruhé. Nicméně soud následně správně rozhodl, že “jako veřejná osoba ve veřejné diskuzi má navrhovatel (Kolář) možnost vyjádřit se vlastním komentářem k názorům odpůrce (Jiří Hoskovec), respektive jeho názor vyvrátit”. Soud uznal, že ochrana osobnosti Ondřeje Koláře nesahá až do svobody slova Jiřího Hoskovce a starostovi doporučil veřejné vyjádření k věci, kde má možnost argumentaci Piráta rozporovat.

“Ochrana toho, proti komu má navrhované předběžné opatření směřovat však nemůže dosáhnout takové intenzity, aby prakticky znemožnila ochranu oprávněných zájmů druhé strany, v případě odpůrce právo na ústavou garantované svobodě projevu. Odpůrce vyjádřil na facebookovém profilu svůj osobní názor v probíhající diskuzi. Jedná se o veřejnou diskuzi, navrhovatel měl a stále má možnost se vyjádřit vlastním komentářem k názorům odpůrce, resp. jeho názor vyvrátit,” píše se v odůvodnění soudu doslova.

Teď by měl Ondřej Kolář namísto dalších soudních tahanic, sprostého osočování a umlčování názorových a politických oponentů vysvětlit, jak bylo pro městskou část výhodné nebo vůbec vhodné prodat za 402 milionů skrze SNEO pozemky i s projektem a platným stavebním povolením developerské skupině Penta, která na nich aktuálně buduje byty v prodejní hodnotě 2,25 miliardy korun.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Jiří Hoskovec #Praha #Praha 6

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.