Kauzy

Linda Matušková: Jednorázové plasty musíme omezit, města půjdou příkladem

09. 07. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Linda Matušková, členka místního sdružení Pirátů v Kroměříži, se nadchla úspěchy Pirátů Prahy 6 a Evy Tiché, o kterých jsme vás informovali. V omezení užívání jednorázových plastů vidí velkou příležitost ke zlepšení situace plastových odpadů. Proto se rozhodla zpracovat koncepci pirátského TO DO LISTu, který by měl v září přistát na stolech všech pirátských zastupitelů. V čím větším měřítku se jednotlivým městům podaří omezit plastový odpad, tím lépe. „Projekt má zatím pracovní název #městoneplastuje. Na místo slova „město“ se v budoucnu doplní název konkrétního města, které se do projektu rozhodne zapojit,“ říká autorka projektu.

linda matuskova neplastuje-main

„Stačí se rozhlédnout po našem malém, ne příliš frekventovaném městském koupališti. V odpadkových koších a okolo nich se denně válí stovky naprosto zbytečných plastových kelímků a nádobí z místních bufetů. Přitom řešení je tak jednoduché –zálohované vratné kelímky, které se dnes už běžně používají třeba na festivalech. Na těch díky tomuto kroku neuvidíte povalující se kelímky, každý si svůj nicknack hlídá a po akci jej vrátí. Tento krok jde skvěle uchopit i marketingově – město může vypsat soutěž pro místní mladé (i starší) výtvarníky o návrh toho nejlepšího loga. Takový kelímek si ráda pořídím a nechám si ho na památku, stejně, jako máme doma kelímky třeba pirátské nebo z našeho oblíbeného festivalu Colours of Ostrava,“ píše o svých představách Linda Matušková.

Nejde však jen o kelímky a městská sportoviště, Linda se rozhodla k projektu přistoupit komplexně a zpracovala návrh kroků, které by vedly k omezení jednorázových plastů na městské úrovni, tedy na úřadech, v městských institucích, sportovištích a hlavně na akcích pořádaných městem. „Zpracovala jsem a k široké odborné diskusi nabídla pirátský TO DO LIST. Inspirovala jsem se jak v krocích např. Prahy 6, tak i v zahraniční dobré praxi, hodně mi pomohly tipy mých přátel, kteří žijí v různých koutech světa a TO DO LIST připomínkovali. Je to ale běh na dlouhou trať, nebude to ze dne na den.“

TO DO LIST (z anglického „to do“ – seznam věcí, které se musí udělat) bude opatřen metodikou zavádění jednotlivých kroků do praxe. Metodika by měla pomoci zastupitelům nejen po argumentační stránce, ale také třeba po právní, marketingové, bude obsahovat tipy na PíáRko. „Bude skvělé, když pirátští zastupitelé ve svých městech dokáží prosadit alespoň pár bodů z listu. Každý, byť i malý krok, je krokem správným směrem.“

Aktuálně probíhá diskuse TO DO LISTu, který by měl být v průběhu prázdnin finalizován a opatřen metodikou. Pokud vás problematika eliminace plastových odpadů zajímá a máte k ní podnětné připomínky, můžete se na Lindu a její tým obracet:

Úvod do projektu: Web Lindy Matuškové
Pracovní verze TO DO LISTu k diskusi: Facebook
Kontaktovat Lindu můžete na jejím facebookovém profilu nebo přes pirátský mail linda.matuskova@pirati.cz.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Linda Matušková/Redakce

Štítky: #Kroměříž #Linda Matušková #plasty #Zlínský kraj #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.