Komentáře

Komentář Radka Holomčíka: Znárodnění vody sucho nevyřeší. Pomůže jen systematická práce s krajinou

08. 07. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Vláda vydala nesouhlasné stanovisko ke komunistickému návrhu ústavního zákona, který by měl dle předkladatelů posílit ústavní ochranu vody. Komunističtí poslanci tak de facto navrhovali znárodnit vodu a další přírodní zdroje a toto znárodnění zakotvit přímo do Ústavy. Piráti dlouhodobě poukazují na problémy, způsobené podezřelými privatizacemi vodáren a vodárenské infrastruktury, nebo na podivné pronájmy této infrastruktury převážně zahraničním společnostem.

radek holomcik

To v řadě případů vede k nevratnému odtoku zisků do zahraničí, ke zhoršení dostupnosti pitné vody občanům a také ke zhoršování kvality vody, vzhledem k tomu, že zisky nejsou reinvestovány do rozvoje vodárenské infrastruktury. Souhlasím, že strategické zdroje by měly být v rukou státu. Cesta, se kterou přišla KSČM, však představovala brutální zásah do ústavního pořádku. Navíc by hrozilo nesčetné množství dalších problémů a konfliktů s platnými zákony a předkladatelé ani nenaznačovali, jakým způsobem by měly být tyto problémy vypořádány. 

V neschváleném návrhu byla klíčová věta, která se měla stát součástí článku 7 Ústavy: „Voda, jakož i ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství je ve vlastnictví České republiky.” Pokud by KSČM myslela ochranu vody a boj proti suchu vážně, využila by svůj vliv na vládu ke změně zemědělské politiky směrem k větší podpoře šetrného hospodaření s krajinou.

Podpořila by opoziční snahy reformovat myslivecký zákon tak, aby škody způsobované zvěří při obnově lesa neměly tak zásadní dopady na celou krajinu v ČR. Tlačila by na vládu, aby nepodporovala hazardování s klíčovými zdroji pitné vody, jako se tomu děje například u nás na Hodonínsku se zdrojem pitné vody pro 140 tisíc lidí. Vyslyšela by naše volání po vytvoření komplexního programu práce s krajinou a její přeměny na krajinu pestrou, zdravou a odolnou vůči klimatické změně i suchu. Nic z toho se ale neděje, místo toho komunisté sehrávají absurdní divadlo pro veřejnost. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #Radek Holomčík #voda #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.