Média

Řeč Ivana Bartoše před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě Andreje Babiše

26. 06. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

ivan-old house-main

Vážené poslankyně, poslanci, členové vlády a vážení občané,

ne, opravdu není líp ve smyslu, jaký se nám premiér a jeho lidé snaží prezentovat. To, že se máme nejlépe od revoluce, i když situace mnohých lidí je stále dosti žalostná, není díky naší vládě, ale díky našim občanům, kteří pracují od nevidím do nevidím. Díky podnikatelům, kteří i přes překážky, které jim vláda klade, vedou své firmy dobře a úspěšně. Je to díky demokratickému vývoji naší země, otevření západním trhům, ale i technologickému rozvoji a mezinárodní spolupráci nejen se zeměmi v Evropě.

Zeptejme se tedy jinak. Kde bychom mohli být, mít normální vládu, která se soustředí na skutečný rozvoj a potenciál České republiky a jejích lidí, místo na zájmy svých členů a ekonomické hrstky vyvolených největších podnikatelů – v případě premiéra pak zároveň politiků?

Shrňme si stručně fakta:

Česku vládne trestně stíhaný premiér ve střetu zájmů.

Je to trestně stíhaný premiér v čele vlády, která:

  • Ohrožuje nezávislost justice
  • Nebojuje s korupcí, ba naopak podněcuje klientelismus ve státní správě
  • Neinvestuje a hospodaří se schodkem
  • Nestaví dálnice
  • Nezvládá zajistit financování sociální služeb
  • Nereflektuje potřeby moderního školství
  • Ignoruje životní prostředí
  • Rozdává posty za slepou loajalitu

A takto bych mohl pokračovat dál. V mém dnešním vystoupení se chci zastavit především nad dvěma oblastmi.

Tou první je trvalý, dlouhodobý a prokazatelně zneužívaný střet zájmů premiéra ČR Andreje Babiše.

Druhá část se pak bude týkat dopadů kroků vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD, která škrtí potenciál našich občanů, nahrává mocným a jejich byznysu, neplní své závazky a nepřináší žádné změny, které Česká republika tak nutně potřebuje, aby tedy bylo líp, pane premiére!

ČÁST JEDNA: Trestně stíhaný premiér ve střetu zájmů

Na enormní střet zájmu premiéra upozorňujeme s Piráty už přes rok. Naše analýzy podpořily i závěry auditu Evropské komise, které v květnu do ČR komise zaslala. Reálně hrozí, že za nelegálně čerpané dotace firmami Andreje Babiše bude platit každý z nás.

Stejně tak nás to poškozuje na úrovni EU, kdy hrozí, že při řadě rozhodování bude muset naše země čekat kvůli kauzám AB za dveřmi.

K agrofertizaci České republiky dochází systematicky již několik let nejen z pohledu stamilionových zakázek, čerpání dotací a obsazování důležitých postů spřízněnými lidmi. A nyní, když byl pan Babiš přistižen při činu, tak kope kolem sebe, zpochybňuje nezávislé auditory, křičí, že nikdy neodstoupí.

Já věřím v nestrannost právníků a odborníků Evropské komise i ve finální rozhodnutí soudu v České republice. Myslím si, že jedno přísloví skutečně platí: boží mlýny melou pomalu, ale jistě. I když ve většině západních demokracií by premiér s takto pošramocenou pověstí již dávno odstoupil!

Piráti byli od začátku ti, kteří nemlčeli. Já tady dnes stojím s čistým svědomím jako předseda strany, která nenese historický cejch korupčních a klientelistických vazeb, a která se nebála řešit korupci před Babišem i za Babiše.

Pane premiére, zajímalo by mě, jestli vidíte, do jaké agonie jste svým nezodpovědným chování naší zemi dostal. Těch 280 tisíc lidí na Letné, to vážně nebyl koncert.

ČÁST DVĚ: Tahle vláda nemaká

Druhou a pro občany i politiky důležitou věcí je to neustále opíjení rohlíkem, jak vláda Andreje Babiše za podpory nyní již zcela zjevně druholigové sociální demokracie, ale i KSČM a SPD, vede tuto zemi. Schválně se zeptejte důchodců, kolik nakonec dostali reálně přidáno, nebo učitelů a zdravotníků. Oni vám odpoví. Ale nejde jen o mzdy. Což evidentně premiér, který řekne, že někam pumpuje peníze a lidem se to nelíbí, těžko pochopí.

Vyrovnaný rozpočet tato vláda již ani neplánuje. Trvale deficitní rozpočet bez reálných investic, kterými by se tento stav dal odůvodnit, je jen smutným důsledkem tohoto pinožení. (* Upocené pachtění se někam slimáčím tempem, pozn. autora)

Vláda vedená Andrejem Babišem dlouhodobě nekope za občany této země, ani za budoucnost a konkurenceschopnost České republiky ve stále dynamičtěji se měnícím světě. Je to tedy stále vláda udržovací, která svoji politiku řídí podle aktuálních průzkumů veřejného mínění. A svoje kroky zcela nekoncepčně podle nich upravuje, namísto, aby překládala a činila potřebné změny, které mají přesah přes volební období, v jehož půlce se již téměř nacházíme.

A já se ani nedivím, že je země v takovém stavu, když tu namísto důležitých věcí do nekonečna řešíme osobní kauzy stíhaného premiéra.

Je už zoufale potřeba začít řešit reálné problémy, které tíží obyvatele této země: Máme tu téměř milion lidí v exekuci, chybí tu kilometry dálnic, neexistuje jistota financování sociálních služeb, namísto digitalizace státu se premiér chlubí papírovým diářem, brzy nebudeme stačit tempu modernizace vzdělávacího systému v zahraničí, neřešíme ekologické dopady průmyslu a zemědělství. Udržitelnost důchodového systému této vládě nic neříká, dostupné bydlení také ne a krizi na trhu s bydlením jen prohlubuje. Státní rozpočet vláda zachraňuje účetními triky.

Jediný projekt, který Andrej Babiš slíbil i skutečně dotáh i přes záchrannou brzdu Ústavního soudu, je šmírovací a šikanózní EET nově i pro ty nejmenší živnostníky a činnosti. A i jeho přínos nedokáže i přes masivní propagandu občanům doložit. To je za 6 let zoufale málo, pane premiére.

Namísto řešení takto zásadních problémů naší společnosti jsme svědky politizace státní správy, vyhazování nepohodlných úředníků, dehonestace oponentů a odborníků, zvýhodňování mocných a již zmíněné agrofertizace státu.

Řečeno bylo myslím dost na to, aby bylo jasné, že Piráti dnes budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše!

Děkuji za pozornost!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.