Reportáže

Eva Tichá: Většinu plastů vůbec nepotřebujeme, jen jsme si na ně zvykli

26. 06. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V polovině června se pirátským zastupitelům na Praze 6 podařilo prosadit neplastování na veřejných akcích městské části a neplastováním podmínit přidělování účelových dotací. Již dříve byla tiše odsouhlasena a respektována absence plastů na jednáních zastupitelstva, komisí a výborů. Jedná se tak o další úspěch Pirátů a iniciativy Praha 6 neplastuje.

eva-ticha-neplastuje-main

Neplastování bylo zahrnuto do nově schváleného dokumentu Vyhlášení klimatické nouze v šesté pražské městské části. Tamní Piráti teď mohou inspirovat i další čtvrti, města a obce. K dalším záměrům iniciativy jsme proto položili několik otázek její spoluzakladatelce Evě Tiché.

Iniciativa Praha 6 neplastuje má za sebou téměř rok působení. Kam jste za tu dobu dospěli? Daří se prosazovat myšlenku neplastování?

Iniciativa vznikla s cílem zapojit radnici, aby se na veřejných akcích městské části neplastovalo. Tím jsme zároveň chtěli jít příkladem a motivovat i místní podnikatele. To se daří a jednotlivé firmy se postupně připojují. Máme tady několik obchodů, kde prodávají zboží v rozložitelných obalech,  nedávno se zapojila i jedna kavárna. Mrzí mě, že třeba na Šesťáku se stále plasty používají, což jde na vrub radnici. Tam se nám naopak podařilo prosadit, že se neplastuje při všech jednáních zastupitelstva, komisí a výborů.

Aktuálně jsme uspěli s plánem, aby veřejné akce městské části probíhaly bez plastů, což byl jeden z našich dílčích cílů. Pravidelně od jara probíhají farmářské trhy plné plastů. To byl jeden z prvních impulzů iniciativu založit, protože tam jsme viděli ty hrůzy, plné pytle plastového odpadu. Šokovalo nás, jak velký prostor zabírají. Trhy, stejně jako nedávno proběhlý Festival ambasád, plasty používají. To se teď mění. 

Dalším nápadem naší iniciativy bylo podmínění účelových dotací na Praze 6 tak, aby její příjemce provozoval dotovanou aktivitu bez používání a produkce plastů. Tento návrh zastupitelstvo městské části též odsouhlasilo, což považujeme za jeden z řady úspěchů.

Piráti iniciativu Praha 6 neplastuje založili podle našeho hesla „sharing is caring“. Následně se k nám připojil Magistrát hlavního města Prahy, když začal se svým projektem Školy bez plastů. 

Jaké lze volit alternativy k plastům, co by se dalo doporučit podnikatelům anebo i soukromým osobám?

Sklo v restauracích je možné zálohovat, i když například u stánkového prodeje nastává problém s mytím nádobí. I to se ale dá při dobré vůli zabezpečit. Naopak nedoporučujeme kompostovatelné plasty, to je spíš problém, protože na ně nejsou dostupné sběrné kontejnery. Mimo papírové nádobí jsou řešením i výrobky z kukuřičného odpadu. Nedávno jsem se spojila s výrobcem klasických slámek místo umělohmotných brček, takže možnosti tu jsou, stačí hledat.

V předrevolučních dobách bylo běžné dostat párek u stánku bez plastového příboru a nikomu nevadilo, že ho jí rukama. Souvisí s tím ale zase další problém - Praha nemá dostatek otevřených vodních zdrojů pro obyvatele ve veřejných prostorech. Kupříkladu pítka, kde by si člověk umyl ruce. Naše Praha 6 měla takových pítek v minulosti dostatek, ale z neznámého důvodu byla odstraněna. A jsme zpět u neplastování. Když se budou moc lidé na ulici napít, nebudou třeba tolik utrácet za balenou vodu. 

Jaké máte nejbližší plány?

Rádi bychom oslovili ty, kteří už s neplastováním začali, ať už z našeho nebo jiného popudu, aby se s námi spojili a komunikovali na sociálních sítích a webu. Naše iniciativa je nadstranická, nejen pirátská. Chceme být ve spojení se všemi obdobně cítícími občany a jsme rádi za každého jednotlivce nebo firmu, která se k iniciativě přihlásí. Už dávno nejde o ojedinělou nebo výstřední aktivitu, protože se jedná  o obecný problém a globální průšvih, týkající se všech. Není náhoda, že podle průzkumu pouze 6 % Čechů považuje změny klimatu za závažný problém dnešního světa. A od těch plastů je k dalším ekologickým tématům krůček.

Chceme vyhledat co nejvíce neplastujících firem a propagovat je na webu Praha 6 neplastuje. Tímto bych je také chtěla vyzvat, aby se s námi spojili. 

Máte ambice přerůst i městskou část a inspirovat další?

Určitě, někteří kolegové z jiných městských částí nebo obcí projevili zájem ve svém působišti také rozvíjet aktivity neplastování. Například na zastupitelstvu Prahy 5 se naše myšlenka ujala, stejně jako na Praze 11 a 12. 

Výhodou je, že lidé naši iniciativu vítají. Málokoho těší pít z plastových kelímků a hromadit nesmyslné množství problematického odpadu. K tomu bohužel stále přispívají velcí výrobci. Jako příklad mohu uvést společnost IKEA, která i přes své ekologické proklamace naopak vyrábí až 50 % produktů z plastů, kterými nahrazuje původní přírodní materiály. Rámy obrazů, plastové květiny, plastové židle, stoly, nádobí, bytové, kancelářské doplňky a podobné děsy.

Jak může člověk ideálně omezovat spotřebu plastů v domácnosti, jak jsi na tom ty sama?

Nakupuji do ruky nebo do krabice jako v Americe, používám plátěné tašky nebo košík, spousta věcí se dá elegantně obejít. Sama nemám doma jediný kelímek. Používám papírové pytlíky na pečivo a podobně. Prodej ovoce a zeleniny upřednostňuji pouze volně ložené a ne zavařené v igelitu. Když už mám nějakou plastovou tašku, používám ji tak dlouho, až je na rozpadnutí a ještě potom ji mám alespoň na tříděný odpad. Než s ní skončím, použiji jí klidně sto padesátkrát.

Další zvěrstvo vidím v kombinaci papíru a plastu, nechápu, proč se takové věci vůbec vyrábějí, určitě to není ani ekonomické. Chápu, že u některých produktů je problém s hygienou. Zkusme se ale zamyslet, kolik plastů je v našich životech zbytečných, pouze jsme si zvykli na něco, co ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme. 

Jak se mohou lidé k iniciativě připojit?

Praha 6 neplastuje je platformou otevřenou, můžete se k nám  přidat na Facebooku, klidně posílejte své příspěvky. Rádi umístíme i logo firem, které neplastují. Plánujeme samolepky, kterými si provozovny budou moci sami svou firmu nebo obchod označit jako ekologické a neplastující.

Eva Tichá je ekonomka a zastupitelka na Praze 6, kde působí v komisi životního prostředí, v dislokační komisi a v kontrolním výboru. Působí také v týmech (KES) s obdobným zaměřením v rámci velké pirátské Prahy. Je protikorupční a ekologickou aktivistkou a zakladatelkou iniciativy Praha 6 neplastuje.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Eva Tichá #plasty #Praha 6

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.