Aktuality

Piráti navrhují podpořit rodiče pečující o děti až do věku 9 let

21. 06. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti předložili pozměňovací návrh k novele zákona o důchodovém pojištění, který by umožnil jednomu z rodičů vyloučit období péče o dítě až do 9 let věku. V současné době je možné vyloučené období uplatnit pouze do 4 let věku dítěte.

tomas martinek-kancelar-main

Při výpočtu důchodu, by se v rámci procentní výměry důchodů - konkrétně při stanovení výpočtového základu - mohly vyloučit příjmy, které rodič měl při péči o dítě do 9 let věku. U rodičů, kteří i po tzv. rodičovské dovolené zůstávají se svými dětmi doma a pracují jen na částečný úvazek by tak nedocházelo k negativnímu dopadu při výpočtu výše důchodu. Věk devíti let je zvolen proto, že do tohoto věku dochází k největším rozdílům v příjmech mezi osobami pečujícími o děti a ostatními.

Návrh není diskriminační, vyloučenou dobu budou moci uplatnit muži i ženy. Podmínkou však zůstává, že vyloučenou dobu může uplatnit pouze jeden z rodičů. Problematika rozšíření vyloučené doby byla předmětem i jednání Komise pro spravedlivé důchody MPSV. Na této úpravě důchodového systému, která podporuje částečné úvazky i snížení rozdílu ve výši důchodů u osob pečujících o děti a ostatními, panovala na Komisi většinová shoda. “Doufáme, že návrh získá většinovou podporu i v Poslanecké sněmovně,” dodává předkladatel pozměňovacího návrhy a člen Komise Tomáš Martínek.

Návrh jasně říká, že je výchova dětí - tedy budoucích přispěvatelů do důchodového systému - pro společnost důležitá. Rodič, který se stará o dítě do věku 9 let tak nebude při výpočtu důchodu penalizován tím, že musí vykonávat hůře placenou práci například na částečný úvazek.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #důchod #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.