Média

Ve Vejprnicích pomáhá lidem samozvaný pirátský ombudsman Jiří Pek

16. 06. 2019 | 12 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Obecní úřad ve Vejprnicích má značné mezery v poskytování informací. Vymýšlí si nesmyslné poplatky, účastníky řízení nepouští do spisů, nefunguje pořizování opisů, odvolání nepostupuje nadřízeným orgánům. Dle krajského úřadu dokonce „omezuje žadatelovo ústavně zaručené právo na informace“.
 

jiri pek-ct

Radniční periodika, web i Facebook obce fungují spíše jako placená reklama vedení obce z veřejných zdrojů než jako informační zdroj. A proto se po tristních zkušenostech v přístupu k informacím rozhodl zastupitel Jiří Pek působit jako vejprnický obecní ombudsman.

Častou praxí ve Vejprnicích je, že občan podá stížnost k obci. Ta ji má postoupit krajskému úřadu, což se nestane. Lidé pak nevědí jak postupovat dál. Obec nechává takto věci takzvaně vyhnít. Právě při těchto úředních šimlech chci občanům podat pomocnou ruku,“ přibližuje Jiří Pek. Situace je opravdu tragická. Obecní úřad a jeho postoj k předávání informací směrem k občanům negativně hodnotí i mnohé neziskové organizace. Například v roce 2017 byli Vejprnice vyhodnoceny jako nejhorší instituce v přístupu k informacím na západ od Prahy (soutěž Otevřeno x Zavřeno).

Nejnověji musela jedna z žadatelek o informaci zaplatit částku za informaci, kterou nedostala. Až po několika měsících dopisování s obcí se nám podařilo peníze od obce získat zpět, i když bez jakékoliv omluvy. Naopak, později byla tato žadatelka, v roli předkladatelky petice, označena za „…nedůvěryhodnou, vzhledem ke zkušenosti jejího záměrného zkreslování informací a lží!“. Je naprosto nepochopitelné a skandální, že pod tento sice oficiální, ale naprosto neprofesionální výstup obce se podepsal starosta, senátor a člen podvýboru pro lidská práva a petice Ing. Mgr. Pavel Karpíšek.

Právě v těchto případech chce Jiří Pek nabídnout svým spoluobčanům pomocnou ruku. Jako zastupitel zvolený za Českou pirátskou stranu má větší možnost, například i dle zákona o obcích, informace bezplatně získat. Může nabídnout anonymitu pro tazatele tím, že se zeptá svým jménem, a tak ochrání spoluobčany před možným „hněvem a odplatou“ ze strany vedení obce. Také nabízí pomoc se samotným podáním žádosti o informace a s případnými opravnými prostředky. Tento koncept obecního ombudsmana, kdy se občané mohou schovat za svého zastupitele, je v České republice naprosto originální.

O aktivitě Jiřího Peka přinesla lehce zkreslenou reportáž i Česká televize. K té Jiří Pek na svém Facebooku uvedl následující: „Bohužel ne zcela vyzněly všechny problémy a v závěru se ještě vyskytla nepřesnost, že jsme byly neziskovkou označeni za obec uzavřenou na základě zmíněného příkladu, jednalo se o trošku jiný případ, ale také spojený s nezákonným požadavkem na finanční plnění. Informace, ale obecní úřad určitě tak, jak tvrdí pan Karpíšek, neposkytuje. Dávám tomu však naději. Možná se nyní ledy pohnou a skutečně se bude postupovat standartním způsobem.“

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jindřich Čermák

Štítky: #Česká Pirátská strana #ombudsman #Plzeňský kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.