Reportáže

Úsměv dne: Senátor Růžička odhlasoval sám sobě udělení čestného občanství Prahy 6. Piráti nehlasovali

13. 06. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Na zasedání zastupitelstva Prahy 6 dne 13.6. byl bez předchozí diskuze nebo důvodové zprávy navržen senátor Jiří Růžička na jmenování čestným občanem. Aby zastupitelstvo udělilo bez zdůvodnění čestné občanství aktivnímu politikovi ze svého středu, považujeme za problematické.

hlasovani-praha 6-main

A proč je to problematické? Z následujících důvodů:

  • K návrhu chyběla jakékoliv zdůvodnění. Za co má být vyznamenán?
  • Je to za jeho pětileté působení v zastupitelstvu?
  • Je to za jeho tříleté působení v Senátu, kde se stihl stát místopředsedou a vyfotit se s Orbánem?
  • Je to za jeho letité působení na Gymnáziu Jana Keplera?

Budeme tipovat, že je správně poslední možnost. Panu Růžičkovi nelze upřít obrovská zásluha na vybudování Gymnázia od devadesátých let až po nedávnou minulost. Za to si jistě ocenění zaslouží. Bohužel jeho ředitelské působení je zakončeno kaňkou, kdy zneužil svého vlivu a postavení k propagaci TOP09 v kampani do Sněmovny v roce 2017.

Některé volební klipy TOP09 se v rámci volební "neuhneme tour" natáčely v prostorách Gymnázia Jana Keplera, jehož řízením byl pan Růžička pověřen. Nechci soudit, nakolik je tato činnost v rozporu se školským zákonem 561/2004 Sb a jeho §32:

(1) Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace. Pokud ale pronajal nebo neúplatně využil venkovní i vnitřní prostory školy k natáčení volebních spotů, musí být toto plnění dle zákona č. 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky a jeho $16b a $16d součástí vyúčtování volební kampaně.

Bohužel, ve zprávě o financování kampaně TOP09 žádný takový finanční ani nefinanční dar neuvádí.

Nezbývá tedy než konstatovat, že aktivní politik Jiří Růžička využil svého vlivu a postavení k získání výhody pro politickou stranu, v jejímž dresu sám kandidoval do Senátu. Toto je hraniční chování aktivního politického funkcionáře. Nikoliv váženého a čestného občana Prahy 6. Rád budu hlasovat pro jeho čestné občanství, až skončí s politickou kariérou, ale toto aktivní politické chování si ocenění nezaslouží.

Jak anabáze dopadla?

Čestné občanství bylo těsnou většinou tří hlasů schváleno. Nervózní z tenké většiny, hlasoval pro své čestné občanství i sám oceněný. Tak až za tři roky uvidíme na hlasovacím lístku do Senátu "Jiří Růžička, senátor, čestný občan Prahy 6", tak si vzpomeňme, jak se to stalo.

Chtěli byste si i vy odhlasovat čestné občanství nebo rovnou vyznamenání? :D

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jiří Hoskovec

Štítky: #Jiří Hoskovec #pirátští zastupitelé #Praha #Praha 6

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.