Komentáře

Piráti prosazují tvrdší postihy proti množírnám zvířat

13. 06. 2019 | 16 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Aktuálně široce diskutovaným tématem jsou přísnější tresty pro tyrany zvířat, a protože se na toto téma sbírá řada dotazů, rádi bychom se k němu vyjádřili. Práva zvířat jsou něčím, co v žádném případě neignorujeme a týrání zvířat s Piráty rozhodně nemíníme přehlížet.

mikulas ferjencik-pole-main

V  České republice je rozšířen problém s množírnami psů a koček, kde jsou často v děsivých podmínkách rozmnožována zvířata a k týrání dochází. Chceme však problém skutečně vyřešit a a týrání zamezovat.

TOP 09 prosazuje plošné vyšší sazby pro trestné činy týkající se týrání a zneužívání zvířat. V trestním právu vyšší zákonná sazba ovšem neznamená automaticky vyšší udělený trest. Soudy často udělují tyranům podmínky, které nemusí být obecně účinné a odrazující (lakonicky řečeno: tyrani se na ně vykašlou). Proto řešíme, zda by nebylo lepší dát pachatelům včetně trýznitelů zvířat rovnou kratší nepodmíněný trest a k tomu navíc delší podmínku, jako to mají v Západní Evropě. K tomu uděláme na podzim kulatý stůl pod záštitou Ústavně právního výboru s účastí právních expertů. Zatím jsme do trestního zákoníku navrhli explicitně doplnit postihování zmíněných množíren, tedy chování zvířat v nevhodných podmínkách, které ohrožují jejich život, za účelem zisku.

Chtěli jsme prosadit rozumný návrh, který bude mít zároveň vyšší šanci na přijetí na plénu Sněmovny. K prosazení zákona je třeba jeho široká podpora a bez toho, abychom na svou stranu získali i vládní poslance, je návrh plácnutím do vody. Toho jsme se chtěli vyvarovat.

Námi prosazený návrh například podporuje Liga na ochranu zvířat. Zavádíme nové skutkové podstaty včetně kvalifikovaných skutkových podstat, které dopadají na množírny. A tyranům v množírnách bude hrozit 5 let natvrdo.

Pozměňovací návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka totiž explicitně umožňuje postihovat množírny a doplnil by kvalifikované skutkové podstaty tohoto činu do trestního zákoníku (organizovaná skupina, týrání velkého počtu zvířat a snaha získat pro sebe značný prospěch by byla stíhána přísněji). Hlavní odpovědnost za rozkrytí sítě množíren ovšem i nadále leží na policii, tak už to u vymáhání práva chodí.

Piráti jsou proti nepodloženému zvyšování trestních sazeb, protože podle výzkumů pachatele neodrazuje od páchání trestných činů. A nám jde o to, aby bylo týrání skutečně zamezováno. Proto usilujeme o efektivnější tresty pro tyrany, které povedou k nižšímu množství obětí z řad těch, kteří se nemohou bránit a jsou odkázáni na péči lidí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Mikuláš Ferjenčík #ochrana #práva zvířat

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.