Komentáře

Ivan Bartoš: Jak obnovovat důvěru v demokracii?

12. 06. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

S výtkou, že bojujeme “jen proti Babišovi” se setkáváme relativně často. Je však zcela mylná a důsledně za nás hovoří činy i našich 9 let dobrovolné práce s Piráty před vstupem do sněmovny. My bojujeme proti korupci, ne proti Babišovi. Řešíme příčinu, ne symptomy problémů.
 

ivan-prvni-maj

Pravda, boj proti korupci je zkratka, kterou se tu oháněl kde kdo. Pro nás za ním ale není nic jiného než obnova důvěry v demokracii, politiku a právní stát. K tomu nelze nikoho nutit. Občané sami buď budou mít důvěru ve veřejnou správu, nebo ji mít nebudou. My chceme, aby k  důvěře občané měli důvod a mohli se bezpečně realizovat ve svém soukromém, rodinném, kulturním i profesním životě.

Sami jsme před deseti lety důvěru v politiky neměli, právě proto jsme založili Piráty.

Když jsme zakládali Pirátskou stranu, o panu Babišovi tu ještě skoro nikdo neslyšel. Vstupovali jsme do politiky kvůli tomu, že politici jako pánové Paroubek, Kalousek, Hašek či Topolánek (ale samozřejmě také ještě dřív Klaus či Zeman) svým často až cynickým pragmatismem zařízli polistopadový potenciál svobody a demokracie, který česká společnost měla a stále má.

Máme na to.

Můžeme mít víc důvěry, víc optimismu, víc individuálního štěstí, máme na to proměnit enormní tvůrčí potenciál zdejších lidí. Ne jen do indexu HDP, který je ukazatelem ekonomiky, ale do růstu společnosti ve všech jejích aspektech: od kultury, svobody, osobní emancipace a odpovědnosti, vzdělání, až po sounáležitost a zdravou hrdost.

Problém je, že lidé nemají sebemenší důvod důvěřovat, že jim bude veřejná správa sloužit a pomáhat, když to budou potřebovat, a jinak je nechá svobodně žít. Mnozí to již ani neočekávají, a proto nechodí k volbám. My se právě toto snažíme napravovat.

Jednak tím, že se důsledně snažíme aplikovat sami na sebe, co chceme po druhých. Máme evidenci schůzek, komunikujeme úplně o všem, nic neskrýváme. Stanovili jsme si přísná pravidla, ale vždycky tak o nás vše vyplave na veřejnost. Každá drobnost se hned dostává na titulky, zatímco mnohé jiné politiky (a někdy i celé strany) by důsledná transparentnost položila. Právě ta je totiž největší pojistkou proti korupci, z které mnozí žijí. Na úkor důvěry občanů.

My jsme si zvolili opačnou cestu.

Děláme vše proto, abychom šli příkladem. Jsme samozřejmě jen omylní lidé, právě proto máme nastavený systém, který směřuje k tomu, aby politici museli svým problémům čelit. A ne se schovávat před lidmi, vymýšlet na ně různé čaulidi, sorryjako a vykonstruované vyprávěnky.

Zadruhé důsledně usilujeme o to, aby se ani ti nejmocnější nevyhýbali zákonům. Jsme služebníky občanů České republiky a naší prací je ručit za to, aby pravidla platila pro všechny stejně - od malých zemědělců až po největší podnikatele a politiky. Jen tak lidé uvidí, že nejsou poddanými bez vlivu na věc, ale že jsou skutečnými občany a že spravedlnosti se domoci lze.

My budeme vždy stát na straně občanů proti korupci, padni komu padni. Hydra nemá hmotné tělo a i když se občas objeví hlava s konkrétním jménem, není to o panu Babišovi. Ani o panu Paroubkovi, Topolánkovi a dalších čímanů české polistopadové éry. To bychom těm lidem dávali víc pozornosti, než si reálně zaslouží. Je to o tom, aby lidé v této zemi měli důvod věřit ve svobodu a spravedlnost, jako základní kámen rozvoje a růstu. A to si zaslouží pozornost.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.