Komentáře

Šimon Barczi: Demonstrace za levnější dovolenou

12. 06. 2019 | 11 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Až se ve druhé půlce června sejde na Letné další rekordní demonstrace, opanují mediální prostor podobná témata jako vždy. Tedy střet zájmů, podvodně čerpané dotace a kauzy paní ministryně Benešové. Nechci bagatelizovat důležitost těchto kauz, ale mimo tento hlavní proud zde bublá problém, který může narůst mnohem větších rozměrů než si většina z nás umí představit, a tím je narušení důvěry světových investorů.

simon-barczi-logo-main

Ćeská republika je nyní ekonomickým premiantem v EU v několika kategoriích. Máme extrémně nízkou nezaměstnanost, jedny z nejrychleji rostoucích mezd a relativně stabilní měnu. Všechny tyto faktory jsou ale výsledkem tvrdé práce v minulých dekádách, kdy ČR byla schopna přesvědčit globální trh, že jsme důvěryhodná, bezpečná a férová země. I když samozřejmě ne vše v české ekonomice bylo vždy na výbornou, tak vždy byl další rok lepší, než ten předchozí. Dokázali jsme se naučit nové věci, neopakovat minulé chyby a trendová křivka našeho rozvoje od revoluce rostla.

Z pohledu statistiky jde jasně vidět, že vstup Andreje Babiše do politiky tuto cestu bortí a vrací nás zpět do sféry nedůvěry. Pro středoevropský region v tom bohužel není sám a podobný vývoj lze vidět i v sousedním Polsku či Maďarsku. Investoři se nás pomalu, ale jistě, začínají bát, investice přesouvají jinam a připravuj nám problémy do příštích dekád. Pokud by někdo takto řídil firmu, akciové trhy by mu beze sporu ukázaly svůj sentiment během několika málo obchodních dnů, v případě států tyto reakce ovšem trvají delší dobu. Jedním z předstihových indikátorů, které nás mohou varovat, je kurz české koruny, který se v poslední době vymkl ČNB z kontroly.

I když makroekonomické ukazatele by měly českou korunu posilovat, opak je pravdou. Samotná ČNB tyto argumenty mezi řádky potvrzuje. Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) varuje na dramatický nárůst obchodních sporů v ČR a Polsku. V neposlední řadě prestižní týdeník The Economist, který o ČR informuje jen sporadicky, se nad touto problematikou v posledním čísle pozastavuje a zvedá tak varovný prst všem, kdo se do našeho regionu chystají investovat.

Návrat politické kultury je v ČR nezbytný nejen z morálního hlediska, ale také z toho ekonomického. Pokud si chceme zachovat a nadále vylepšovat naši životní úroveň, částečně zachovat ufinancovatelnost důchodového systému a mít možnost udržitelně zlepšovat podmínky pedagogům a zdravotním pracovníkům, tak potřebujeme ekonomický růst. Čím déle budeme tolerovat pro svět nedůvěryhodného předsedu vlády, tím budou škody hůře odstranitelné. Čím dříve se vrátíme na cestu budování transparentního státního aparátu namísto podpory trestně stíhaného premiéra, tím dříve nám začnou partneři věřit. Jakmile nám partneři začnou věřit, můžeme očekávat nárůst důvěry v českou korunu. A čím dříve začnou věřit české koruně, tím dříve si budeme schopni užít zahraniční dovolenou za férovou cenu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Šimon Barczi

Štítky: #Šimon Barczi

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.