Aktuality

V Přerově vznikla petice proti používání glyfosátu na veřejných prostranstvích a polích

05. 06. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Petice vznikla jako reakce na silnou veřejnou podporu návrhu opozičního uskupení Společně pro Přerov a Pirátů na zákaz užívání glyfosátu městem na veřejných prostranstvích a na polích v jeho majetku. Tento návrh totiž nebyl dubnovým zastupitelstvem schválen.

glyfosfat

Glyfosát, jedna ze složek masivně využívaných herbicidů, je velmi problematický z hlediska zdravotních rizik i ochrany přírody. Nejznámějším výrobkem je Roundup, který je potenciálně rakovinotvorný (v USA byl takto již několikrát uznán). Dále je podezřelý ze způsobování onemocnění jater a ledvin, vzniku vývojových vad či narušování mikrobiální rovnováhy v těle.
 

V přírodě pak významně ohrožuje zejména vodní živočichy a obojživelníky, je zodpovědný za snížení druhové rozmanitosti rostlin v krajině a podezřelý, že způsobuje tzv. syndrom zhroucení včelstev. V kombinaci s dalšími látkami tvoří smrtelný mix pro hmyz, kterého skokově ubývá.
 

 „Hlasování ukázalo, že stávající koalici je jedno, že se na veřejných prostranstvích či v blízkosti dětských hřišť rozstřikuje glyfosát. Díky podpoře z veřejnosti jsme se rozhodli uspořádat petici a sbíráme podpisy k výzvě, aby se užívání těchto chemikálií omezilo. Věříme, že dostatečný tlak veřejnosti přinese své ovoce,“ komentoval zastupitel a předseda petičního výboru Jan Horký.

 
Argumenty, které někteří zastupitelé na obranu glyfosátu používali, byly někdy až absurdní. Nejprve, že nemůžeme věřit americkým soudům, které v návaznosti na rakovinotvornost glyfosátu přiznaly astronomické odškodnění lidem, jenž rakovinu kvůli této látce mají, neboť někteří lidé v Americe věří, že je Země placatá.

 

Lze také často slýchat argumentaci, že se jedná o látku Evropskou komisí povolenou, o čemž má svědčit i studie EFSA (Evropský úřad pro ochranu potravin). Bohužel již nikdo neřekne, že studie, na kterou se EFSA odvolává, byla dodána firmou vyrábějící glyfosát.
 

Posledním z vtipných argumentů je vliv plevele prorůstajícího mezi dlažebními kostkami na brzdnou dráhu vozidel za mokra. „Pokud pomineme, že má řidič zákonnou povinnost svou rychlost přizpůsobit stavu vozovky a to, že jsou kostky samy o sobě velmi kluzké, tak malinký plevel, jenž roste ve spárách mezi kostkami na brzdnou dráhu vozidla nemá žádný nebo minimální vliv. Násobně větší vliv na adhezi kol má štěrk rozházený kolem. Plevel buď za horkého počasí uschne nebo nikdy nedosáhne tak velké výšky, aby ovlivnil bezpečnost dopravy - po daných trasách denně projíždí stovky aut,“ komentuje jeden z argumentů člen petičního výboru Vojtěch Nezval.

Pokud však plevel chceme opravdu odstraňovat, ať už z bezpečnostního nebo vizuálního hlediska, existuje celá řada bezpečnějších alternativ odstraňování.

1. mechanické – rotační kartáče, ruční pletí, motyky, křovinořez

2. termické – suché –horký vzduch, infračervené záření

3. termické – mokré – horká voda, pára, pěna

 

K zákazu glyfosátu přistupují již desítky měst po celé republice např. Brno, Mělník, Liberec, Kutná Hora, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Louny, Mělník, Praha 6, Praha 7, Jeseník, Nový Jičín, Znojmo, Nymburk, Třeboň, České Budějovice nebo Hradec Králové. Aktuálně o podobném zákazu uvažují také v Olomouci nebo v Kroměříži.


Petice, která je adresována Radě města Přerova a Technickým službám města Přerova, je k dostání v COWorkingu na Wilsonově ulici nebo na Base Campu, další místa budou přibývat.

  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Přerov

Štítky: #Olomoucký kraj #petice

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.