Komentáře

Šimon Barczi: Tady je nám Evropská unie k ničemu!

22. 05. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Tenhle lehce bulvární nadpis jsem zvolil záměrně, abych oslovil i voliče v mém domovském Karlovarském kraji. Během pomalu končící kampaně do Evropského parlamentu jsem projel náš kraj křížem krážem. Od Aše po Valeč, od Božího Daru po Mariánské Lázně. A věta z nadpisu se opakovala s železnou pravidelností.

simon-barczi

Paradoxně právě pohraniční regiony členství v unii potřebují nejvíce. My na západě nejlépe víme, jak nám ploty na hranicích umí ublížit. Nejen co se týče lidských práv, ale také v rozvoji regionu. Není to tak dávno, kdy hrdé královské město Cheb bylo na okraji zájmu všech a doslova na konci světa. Zavřít se železnou oponou nebo ploty před těmi, se kterými nás pojí stovky let historie, nepřinese prospěch nikomu.

Vstup do EU pro nás znamenal návrat do přirozeného stavu, kdy obchodujeme a družíme se sousedy a společně rosteme. Volný pohyb v rámci evropského prostoru nám přinesl spousty výhod, ale zároveň zvýšil globální konkurenci pro naše města a kraje udržet si ty nejlepší doma.

Čím dříve si tento fakt uvědomíme, tím dříve na něj budeme umět reagovat. Samosprávy si v dnešní dynamické době musí uvědomit, že prosperují ti nejúspěšnější. Už i malé obce hledají cestu, jak na tento trend reagovat, konstantně inovovat a nebát se udávat trendy.

EU musí být nejpřirozenější partner těchto aktivit, kdy pomůže propojením, expertízou, motivací a případně i přímou dotaci k podpoře inovací v krajích a obcích. Rovnoměrnější hospodářský růst všech regionů je jednou ze základních myšlenek Evropské unie a my jako Piráti si myslíme, že by jsme se k tomuto trendu měli vrátit.

Šimon Barczi

Autor má číslo 26 na pirátské kandidátce do europarlamentu. Je poradcem v oblasti inovací pro start-upy, konzultantem v oborech e-commerce a digitální ekonomiky. Pracoval pro Evropskou komisi v Bruselu a Lucemburku.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Šimon Barczi

Štítky: #eurovolby #Evropská unie #Evropský parlament #Karlovarský kraj #Šimon Barczi

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.