Komentáře

Piráti a frakce Evropského parlamentu: Kam se chceme zařadit?

21. 05. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti jsou středová liberální a proevropská strana. Podporujeme zachování EU, při vědomí nutnosti určitých změn a kroků, jako je vymýcení  daňových rájů, udržitelně nastavená společná zemědělská politika a související systém dotací či obrana svobody Internetu. Zároveň jsme součástí rodiny pirátských stran se stejným hodnotovým a názorovým základem.

pirati-ep

Je pro nás přirozenou volbou odpovídající liberální a proevropská frakce, která nám nejlépe umožní prosazovat náš program. V tuto chvíli takové existují dvě, Greens/EFA a ALDE, přičemž pirátští europoslanci (ze Švédska a Německa) byli uplynulé dvě období v Greens/EFA, a to především kvůli větší otevřenosti této frakce vůči návrhům Pirátů na reformu copyrightu. Čeští Piráti si nicméně frakci vybírají poprvé, a je tudíž přirozené zvažovat více možností a bavit se se všemi relevantními lidmi.

Jak určuje naše povolební strategie, po ohlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu se nejprve setkáme s dalšími pirátskými europoslanci (šanci na úspěch mají Piráti minimálně v Německu, Lucembursku, Finsku či Slovinsku) a následně budeme vyjednávat o možnostech spolupráce s těmi frakcemi, které připadají v úvahu – což jsou dvě výše zmíněné, ale není vyloučená ani varianta nové frakce s ohledem na volební výsledky v dalších evropských zemích a změny ve složení europarlamentu.

Významný faktor ve vyjednávání bude i pozice hnutí ANO. Piráti nebudou v jedné frakci s hnutím ANO s ohledem na to, že řada našich priorit se týká nakládání s evropskými dotacemi a nehodláme v této věci bojovat s jinou českou stranou uvnitř vlastní frakce.

Přirozeně se setkáváme se zástupci frakcí již nyní, jak lze dohledat v našem transparentním registru kontaktů, abychom vzájemně zmapovali zájem a možnosti. Garantovat každopádně můžeme, že budeme součástí liberální, proevropské frakce, která bude brát vážně problematiku životního prostředí a současně bude respektovat Pirátské hnutí jako novou politickou sílu.

Markéta Gregorová je dvojkou eurokandidátky Pirátů, předsedkyní Evropské pirátské strany, vedoucí zahraničního odboru Pirátů a brněnskou zastupitelkou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Markéta Gregorová

Štítky: #Evropské volby #Evropský parlament #Markéta Gregorová

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.