Komentáře

Lukáš Lev Červinka: Potřebuje vůbec Evropská unie premiéry členských zemí? Bez nich by to šlo...

21. 05. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Nebyla by Unie lepší bez zákulisního vyjednávání premiérů v Evropské radě? Nestálo by za to konečně opustit tento orgán, tj. Evropskou radu, a dokončit demokratizaci Evropské unie?

lukas cervinka-logo

Představme si Evropskou unii jako Českou republiku a jednotlivé členské státy jako kraje. Chtěli bychom, aby o budoucnosti České republiky rozhodovala vláda kontrolovaná Parlamentem nebo hejtmani na svých setkáních? Chtěli bychom, aby se prosazoval především společný zájem České republiky nebo partikulární zájmy nejsilnějších krajů? A byli bychom raději, kdyby nejdůležitější politická rozhodnutí spočívala na Parlamentu, který volíme my všichni občané přímo ve volbách nebo na hejtmanech, kteří vzešli z vyjednávání o krajských koalicích a zastupují tak vždy jen a pouze svou koalici, v lepším případě svůj kraj?

Jestliže máme kdy doufat ve skutečně demokratickou Evropu, která bude společenstvím občanů, nikoliv vlád jednotlivých členských států, jestliže chceme Evropskou unii, která bude hledět především na zájmy evropských občanů a nikoli na zájmy předsedů vlád jednotlivých členských zemí, musíme se s premiéry v EU rozloučit.

O budoucnosti Evropské unie mají rozhodovat občané EU ve volbách do Evropského parlamentu, nikoli němečtí občané ve volbách do Bundestagu, francouzští při volbách do Národního shromáždění nebo čeští ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Jak ukazují uplynulá desetiletí, premiéři v Evropské radě představují pro soudržnost Evropské unie a její další demokratizaci značnou překážku. Většina premiérů totiž Brusel používá jako výmluvu pro svou vlastní neschopnost nebo jako příležitost, jak levně získat politické body - vždy se totiž hodí, pokud lidé někoho nesnáší ještě více než vás.

Vzpomeňme si třeba na nedávná slova rakouského kancléře Kurze, že nikdo nepotřebuje evropskou regulaci přípravy řízku s hranolkami - jenomže ona také žádná není! Ale kritikou Bruselu člověk doma nikdy nic nezkazí, že?

Pojďme ale trochu do historie. Vzpomínáte na ministerského předsedu Velké Británie Davida Camerona? Nu, v Británii na něho jistě dlouho nezapomenou. Podařilo se mu úspěšně rozložit nejen vlastní konzervativní stranu, ale ve své podstatě odrovnat celý britský politický systém. A to jen proto, aby si udržel své křeslo premiéra. Jak se mu to podařilo? Celkem snadno. Slíbil, že když vyhraje volby, tak vyhlásí referendum o vystoupení Británie z EU. A všichni víme, jak to bylo dál...

Můžeme ale zůstat doma. I u nás máme pár znamenitých příkladů. Z úst premiérů u nás pravidelně slýcháme, jak je Unie byrokratická a zahlcuje nás zbytečnými regulacemi. A je jedno, jestli to byli premiéři z ODS, ČSSD nebo ANO. Žádný neodolal a tuto unijní polívčičku si přihřál, zejména když se blížily volby do Evropského parlamentu. Co na tom, že ani jedno z toho není pravda.

Byrokracie EU

Evropská unie zaměstnává 55 000 úředníků. Přijde Vám to hodně? Inu, není. Tak jen pro srovnání - Generální finanční ředitelství ČR má přes 15 000 úředníků. Ano, celá Evropská unie se všemi svými institucemi má 3x až 4x tolik zaměstnanců co náš český berňák.

Brusel nám vnucuje regulace

Když národní politici žehrají na to, jak je Brusel zavaluje regulacemi, zapomínají zmínit, že v tom jedou také. Omlouvám se, jinak se to říci nedá. Každý právní akt Evropské unie navrhuje Evropská komise. Aby byl ale takový akt (např. směrnice) schválen, musí s ním souhlasit Evropský parlament a zároveň také Rada EU, kde nesedí nikdo jiný než ministři vlád členských států. Pokud by tedy vlády chtěly nějakou směrnici zastavit, Evropská komise nemá žádnou možnost, jak jim ji vnutit.

Tyto kroky našich politiků ale samozřejmě nesou své "ovoce". Jak ukazuje graf níže, v České republice stále spojujeme hojně EU s byrokracií nebo též nově s nedostatečnou ochranou hranic (přestože nejsme na vnějších hranicích EU, nemáme tu žádné ilegální imigranty ani nám tu nevzrůstá kriminalita či nebezpečí, které by s hranicemi jakkoli souviselo). Další, opět značně absurdní, asociací Čechů s EU je ztráta peněz. A to přesto, že Česká republika na členství v EU jednoznačně finančně vydělává. Odkud tedy ten pocit ztráty peněz?

Jaký výsledek může mít dlouhodobé házení neúspěchů národních vlád na EU můžeme jasně vidět ve Velké Británii. Možná si ale říkáte, co to má co dělat s premiéry v EU a Evropskou radou. Odpověď je nasnadě.

Je třeba dokončit započatou demokratizaci EU:

-posílením Evropského parlamentu (hlasu občanů),
-zavedením pravidel transparentního rozhodování jednotlivých institucí EU,
-zavedením pravidel transparentního lobbingu všech institucí EU,
-vznikem skutečných evropských politických stran, které budou reprezentovat zájmy evropských občanů, nikoliv rozdmýchávat nacionalismus pro zisky v národních volbách, jako činí národní politické strany,
-ustavením Evropské komise jakožto orgánu, který bude zodpovědný za politické směřování Evropské unie a bude za tento svůj úkol rovněž odpovědný Evropskému parlamentu, který bude práci EK kontrolovat, a to bez zásahů vlád národních států.

Toto vše však nelze bez zrušení Evropské rady a rušivého vlivu premiérů, kteří do Bruselu odjíždějí jen a pouze pro získání domácích politických bodů, pro prodloužení svého angažmá v roli premiérů, a to bez ohledu na skutečné zájmy občanů Evropské unie.

Autor je ústavní právník, expert na mezinárodní bezpečnost a analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Na pirátské kandidátce do Evropského parlamentu má číslo 9.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Lev Červinka

Štítky: #Evropská komise #Evropská unie #Evropské volby #Evropský parlament #Lukáš Lev Červinka

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.