Reportáže

Marcel Kolaja: Evropa nám garantuje svobodu, o kterou nesmíme přijít

21. 05. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Bc. Marcel Kolaja (*1980) je lídr evropské kandidátky Pirátů a bojovník za svobodný internet. Jako odborník na svobodný software se zabývá také digitální agendou a kopírovacím monopolem. Spolupodílel se na založení spolku Otevřená města, který podporuje radnice v transparentním hospodaření a vstřícnosti k občanům. Přinášíme vám rozhovor, který přiblíží jeho postoje a celkové ambice Pirátů vzhledem k problematice Evropské unie.

kolaja-demonstrace

Tým osmadvaceti pirátských kandidátů do Evropského parlamentu vzešel z demokratického hlasování v celostátním stranickém referendu a následně jste přišli s okruhem dvaceti priorit, kterými se chtějí pirátští europoslanci po svém zvolení zabývat. Jak jste k jednotlivým prioritám došli?

Vnímáme důležitost evropské spolupráce pro Českou republiku a mnoho výhod, které nám tato spolupráce přináší – ať je to možnost cestovat, studovat v zahraničí, pracovat nebo třeba investice skrze kohezní politiku. Vidíme zde však tlaky od populistů a extremistů, kteří se snaží evropskou spolupráci rozbít. Současně vidíme tlaky nadnárodních korporací, které se pokouší prolobbovat škodlivé zákony jako třeba směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Naším přínosem v Evropském parlamentu bude, že proti těmto tlakům hodláme aktivně vystupovat.

Abychom toho docílili, rozdělili jsme naše priority do pěti oblastí, jimiž jsou svoboda, upgrade, bohatství, udržitelnost a spravedlnost. Já se věnuji svobodě internetu, ochraně soukromí, občanským právům, a proto jsem převzal záštitu nad oblastí svobod. Rozhodl jsem se kandidovat do Evropského parlamentu, protože si vážím svobody, kterou máme, a nechci o ni přijít. Přeji si mít Evropu, ve které se nám bude dobře žít i dobře dýchat. A ve které bude bezpečno. S pirátským týmem se soustředíme na to, abychom spolu s Evropou prosperovali a nezaostali v konkurenci světových velmocí.

Které oblasti priorit osobně považuješ za nejdůležitější?

Všechny jsou důležité. Všechno to do sebe zapadá a dává smysl. Evropská unie potřebuje změny, aby mohla dál bohatnout Evropa, potřebuje upgrade a bohatství, ale musíme si udržet svobodu a zajistit spravedlnost. A bez udržitelnosti nic z toho nebude fungovat déle než pár let. Netvoříme volební programy samoúčelně. Díváme se do budoucnosti. Jak chceme, aby vypadala budoucnost Evropy, jsme popsali právě v našich dvaceti prioritách.

Jak by mělo fungovat propojení státní správy, konkrétně zastupitelstev nebo i poslanců, na evropské úrovni? Je současná praxe ideální?

Většina schvalované legislativy v ČR je ovlivněna tou, která pochází z EU. Proto je potřeba tok legislativy pro občany propojit a dát jí smysl. Ta legislativa svůj smysl má, ale jak to dnes funguje, není příliš vidět. Následně vzniká problém, že si lidé říkají „tam v Bruselu něco schválili“. Ale tak to vůbec není, v Radě máme zástupce vlády, kteří hájí naše zájmy. Každá země má komisaře pro konkrétní oblast, v Evropském parlamentu máme poslance, jejichž množství odpovídá velikosti země.

Když se v EP řeší nějaká legislativa, měla by práce našich poslanců dávat smysl s celkovou politikou nejen strany, ale i národních zájmů. My Piráti v Poslanecké sněmovně prezentujeme svou práci navenek tak, aby se v tom každý občan vyznal. Na internetu je u každého poslance možné dohledat, na čem pracuje, jak se mu to daří, v jaké fázi jsou legislativní návrhy a podobně. A na tuto osvědčenou praxi chceme navázat i v Evropském parlamentu a chceme ji napojit na naši práci v ČR a ukázat, jak na sebe vše navazuje.

Jak by digitalizace státní správy mohla napomoci procesu propojování struktur státní správy a těch evropských?

Digitalizace a transparentnost jsou pro Piráty zásadní témata. Nejedná se jen o to, jakým způsobem komunikuje veřejná správa vůči občanovi, ale také jak různé úrovně státní správy komunikují mezi sebou. Digitalizací ve veřejné správě docílíme zefektivnění jejího fungování a snížení výdajů na administrativu a byrokracii.

Jak tvá profese IT experta souvisí s prací, kterou bys chtěl v EP odvádět?

Já jsem odborník na informační technologie se zaměřením na svobodný software. V současnosti pracuji jako produktový manažer v nadnárodní softwarové společnosti, která je specifická v tom, že její produkty jsou postavené na open source a svobodných platformách. Produkt, o který se starám, je nejúspěšnější komerční linuxová distribuce na světě. Starám se tedy o svobodný software a jsem na to patřičně hrdý. To se prolíná s mým pohledem na informační technologie v dnešním světě. A právě to má přesah do oblasti svobody.

V letech 2003–2005 jsem jako aktivista vystupoval proti zavedení softwarových patentů v Evropě právě proto, že tento koncept ohrožuje svobodu. To byl můj první vstup do evropské politiky, kterou se od té doby zabývám. Začal jsem se angažovat ještě předtím, než Česká republika vstoupila do Evropské unie, a sleduji vše z pohledu občanských svobod a dopadu digitální doby na naše životy. To se pojí nejen se svobodou slova, ale třeba i ochranou spotřebitelů. Chtěl bych být aktivní ve výboru IMCO, což je výbor pro vnitřní trh a spotřebitelskou ochranu, a ve výboru LIBÉ, což je výbor pro občanské svobody a vnitřní záležitosti, případně v ITRE, výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Optikou těchto výborů bych chtěl pracovat na zachování svobody v Evropě na internetu i mimo něj, podpoře otevřených technologií a technologickém rozvoji.

Piráti bojovali proti přijetí směrnice o autorském právu v EU. Pořádali se přednášky, demonstrace v mnoha českých městech, směrnici však nakonec Evropský parlament v březnu schválil. Má tedy vůbec smysl takto apelovat na EU, není to příliš velké sousto, abychom mohli odspoda něco ovlivnit?

Jeden z důvodů, proč jsme těsně o pár hlasů neuspěli, je právě to, že jako Piráti nemáme početné zastoupení v EP. Eurovolby mají potenciál toto změnit. Jdeme do toho s cílem vyhrát volby s dvaceti procenty a získat alespoň pět mandátů, což by byla pro EP zásadní změna. I těch pět našich pirátů plus další z ostatních evropských stran mají v klíčových tématech velkou sílu, byť se ten počet nezdá velký. Strany se ale sdružují do frakcí, kde mohou ti naši politiku ovlivňovat výrazněji.

Konkrétně u směrnice o autorském právu vidíme bohužel i české poslance, kteří podpořili návrh nezabývat se pozměňovacími návrhy. My jsme u řady českých europoslanců, jež jsme kontaktovali, vzbudili zájem o to téma, a někteří z těch, co původně pro směrnici byli, změnili názor a ve výsledku byli proti. Takže i zvenčí jsme byli schopni to ovlivnit. Když v europarlamentu budeme sedět, bude i náš hlas silnější. Nyní se budeme snažit mírnit dopady rozhodnutí EP u nás v České republice.

V minulých eurovolbách jsi kandidoval jako dvojka kandidátky, nyní jsi jednička. Jaký vidíš rozdíl ve vedení kampaně tenkrát a dnes?

Piráti se jako strana posunuli k větší profesionalizaci zázemí. Máme expertní týmy pracující na odborných otázkách, ale také technické zázemí. Když jsme před pěti lety s Ivanem Bartošem dělali kampaň, tak jsme si doslova vlastníma rukama stavěli stan. Nyní jsme o notný kus dál.

Kampaň není postavená jen na samotných kandidátech. Pro Piráty pracuje množství dobrovolníků a podporovatelů, kteří se ve svém volném čase snaží podpořit pirátské myšlenky a jejich prosazování na politické úrovni.

Sleduješ nějak jejich práci, co bys jim případně vzkázal?

Ta nejdůležitější zpráva všem dobrovolníkům a příznivcům je, že bez nich to nezvládneme. Pirátská strana dlouhodobě stojí na dobrovolnictví a já si velmi vážím lidí, kteří do toho dají svůj osobní čas a energii, aniž by za to něco chtěli. A to jen proto, že věří, že bojují za správnou myšlenku. Pro mě je to důležité a zavazující. Nemáme množství velkých sponzorů, kteří nám dají do kampaně desítky milionů, a pak za to něco naoplátku chtějí. Máme devizu lidí, kteří nám věří, a já jim moc děkuji.

Kdo je Marcel Kolaja?

Marcel Kolaja je členem České pirátské strany od roku 2010. V roce 2014 kandidoval do Evropského parlamentu na druhém místě kandidátky. V minulosti působil například jako spolupředseda mezinárodní organizace Pirate Parties International nebo místopředseda Pirátské strany. Marcel vystudoval informatiku na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Pracuje jako technický produktový manažer v softwarové firmě, specializuje se na svobodný software (Open Source). Podílel se na založení spolku Otevřená města, který podporuje radnice v transparentním hospodaření a vstřícnosti k občanům, například vývojem rozklikávacího rozpočtu a jeho bezplatným poskytováním obcím. Inicioval též projekt Hrajeme svobodnou hudbu!, který chrání provozovatele podniků před šikanou kolektivních správců OSA a Intergram. V uplynulých čtyřech letech se angažoval v komunální politice jako člen komise informatiky Rady města Brna.

Marcel Kolaja se zabývá problematikou autorského práva na jednotném digitálním trhu. V Evropském parlamentu se chce zaměřit na to, aby občanům nebyly odepírány jejich svobody, a pokračovat ve snažení bývalé německé pirátské europoslankyně Julie Redy o zachování internetu bez cenzury.

Dále se chce věnovat inovacím a investicím do digitálních technologií, které jsou podle něho nutné pro zvýšení kybernetické bezpečnosti a také proto, aby Evropa nezaostávala za vzestupujícím vlivem čínské velmoci. Kromě politických aktivit je Marcel také nadšeným sportovcem – účastní se běžeckých závodů a rád jezdí na kole a motorce.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Evropská unie #Evropské volby #Evropský parlament #Marcel Kolaja

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.