Aktuality

Piráti ze Sokolova: Vedení města za ANO nepochopilo, co je participativní rozpočet

20. 05. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Participativní rozpočet zatím pojímá vedení sokolovské radnice jako hospodu ve hře Hospoda Na mýtince od Divadla Járy Cimrmana – chtěli participaci, ale hlasovali jim v ní lidi. Tak nastavíme pravidla taková, aby nám do toho lidé nekecali. To ovšem popírá samotný princip tohoto občanského přístupu, který využívá už skoro sto obcí v Česku.

sokolov-participativni

Jen stručně na vysvětlenou, o co se jedná. Participativní rozpočet znamená, že město vyčlení určitou částku ze svého rozpočtu a nechá občany obce rozhodnout, na jaké projekty tato suma půjde. Návrhy a projekty zasílají samotní občané, kteří je také při veřejných projednávání představí a obhajují. Úřad vstupuje do participace jen při kontrole návrhů, zda jsou uskutečnitelné (např. že hřiště se dá postavit na pozemku města). Jedinou limitou je celková vyčleněná částka a maximální podpořená částka pro projekt.

Skoro nic z toho lidé kolem starostky Renaty Oulehlové za ANO nepředložili. I když se prý projekt připravuje tři roky, vypadá, že je spíchnutý horkou jehlou. Navržená částka k rozdělení – milion korun – je asi jako jediná věc docela v pořádku. V návrhu ale například nebyla stanovena částka maximální pro projekt, ale maximální počet podpořených projektů (dva). To postrádá smysl pro tvorbu malých, ale potřebných projektů, kterých by tak mohlo být podpořeno mnohem více.

To, co nejvíce postrádá smysl na celém konceptu, je absence hlasování veřejnosti. O nápadech totiž má hlasovat jen zastupitelstvo města. Nejedná se tedy o úplné zapojení občanů, ale jen jakýsi zásobník projektů. Vysvětlení z úst starostky Oulehlové, proč nechtěli nechat hlasovat obyvatele Sokolova, je skutečnou perlou: "My jsme se báli, že nikdo nebude hlasovat, tak jsme to nechali na zastupitelstvu."

Postoj k celému projektu shrnuje Tereza Zykánová, zastupitelka za Piráty: „Podle předloženého návrhu by první etapou celého projektu bylo rovnou podávání přihlášek. Ve chvíli, kdy veřejnost není informována a připravena na to, jak se s participativním rozpočtem pracuje, není možné rovnou sbírat projekty. Nebyla vytvořena žádná skupina, která by tuto přípravu měla na starosti, žádný koordinátor, který by měl vše “pod palcem”, žádná ucelená koncepce a především o vítězných projektech rozhodne následně zastupitelstvo, nikoliv veřejnost. Tímto jsou popřeny základní principy participativního rozpočtu.“

Jsme rádi, že se nám povedlo odložit definitivní rozhodnutí o projektu a vynasnažíme se, aby sokolovský participativní rozpočet byl skutečně se zapojením všech občanů Sokolova.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Sokolov

Štítky: #Karlovarský kraj #MS Sokolovsko #participativní rozpočet

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.