Aktuality

Město Most chce stavět Čunkodomky, Piráti a Zelení jsou proti

18. 05. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Situací rodin obývajících polozbořený panelákový blok v sociálně vyloučené lokalitě Chanov se zabývali zástupci všech zastupitelských klubů. Piráti a Zelení se jako jediní postavili proti výstavbě montovaných buněk, které „proslavil“ starosta Vsetína Jiří Čunek. Piráti a Zelení se proti této výstavbě ostře vymezili.

cunkobunky

Plánovaná výstavba montovaného bydlení je předražená a na jednu rodinu znamená náklady ve výši přibližně 1,2 milionu korun. Při cenách za průměrný byt v Mostě, které se pohybují v rozmezí 300–400 tisíc korun, je tato částka nesmyslně vysoká. Celková investice do kontejnerového bydlení včetně zasíťování bude stát město 22 miliónů korun. Navíc, na uvažovanou investici nelze čerpat dotace, neboť se jedná o výstavbu v sociálně vyloučené lokalitě.

„Navrhovali jsme nechat opravit bloky číslo 6 a 10 a do nich nastěhovat obyvatele posledních bytů z bloku 3, který plánuje radnice nechat zbourat. Bohužel náš návrh nikdo nevyslyšel,“ neskrýval při schůzce rozhořčení zastupitel a člen pracovní skupiny Luděk Prošek.

Při výběru řešení stavby buněk je potřeba řádně zohlednit a vyhodnotit možnosti případné rekonstrukce bloků 6 a 10 a stejně tak možnosti případných dotací z evropských fondů, které by mohly městu ušetřit značné finance na rekonstrukci.

Již od počátku bylo jasné, že pro vedení města je stěžejní nákup kontejnerů, neboť už na prvním jednání pracovní skupiny nedošlo k nacenění rekonstrukce a pracovní skupina byla postavena před jedno řešení. K nacenění došlo až na druhém jednání, a to na výzvu některých členů pracovní skupiny. Pro srovnání nákladů nám byl na naši žádost přislíben podrobný rozpočet rekonstrukce bloků z minulých let s cenovým koeficientem, nicméně nám nebyl do dnešního dne zaslán a to ani po opakovaných žádostech.

Rozhodnutí o umístění rodin do kontejnerů proběhlo bez těch, kterých se to nejvíce týká. Jsou to především zástupci komunity chanovských Romů a zástupci sítě sociálních služeb, kteří s rodinami pracují. Jednejme s těmi, kterých se to týká! Domníváme se, že tuto problematiku musí politici řešit se zapojením odborníků.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jindřich Čermák

Štítky: #bytová politika #Most #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.