Aktuality

Piráti podávají žalobu v kauze střetu zájmů. Evropská komise přiznala porušení evropských předpisů

17. 05. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti podávají žalobu na Evropskou komisi v kauze střetu zájmů členů vlády České republiky z důvodu její dlouhodobé nečinnosti. Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů. Odmítla tak učinit i na výzvu České pirátská strany, která byla podána na základě Smlouvy o fungování EU na počátku března 2019. Evropská komise podle Pirátů tímto zcela nestandardním přístupem nejenom, že zpochybňuje vlastní kredit, ale zároveň porušuje smlouvy, na základě kterých funguje. Zástupce Evropské komise z DG Budget dnes Pirátům potvrdil, že si je vědom porušení závazných evropských smluv, Evropská komise měla totiž povinnost na tuto výzvu odpovědět do dvou měsíců.

pirati-bartos-wagenknecht

Případem se na základě žaloby České pirátské strany bude zabývat Evropský soudní dvůr. Odborný rozbor právníků Evropské komise již v prosinci 2018 jasně konstatoval, že evropské předpisy ke střetu zájmů jsou ve vztahu k českému premiérovi Babišovi porušovány.

„Náš analytický tým oslovil celou řadu domácích i zahraničních expertů, zpracoval analýzu a další si objednal u nezávislého právníka. Závěr byl vždycky stejný a totožný s odborným rozborem právníků Evropské komise, a sice, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a evropská legislativa je tímto hrubě porušována. Jsem přesvědčen, že Andrej Babiš a Miroslav Toman musí dodržovat zákony úplně stejně jako běžní občané této země. Vyřešení této kauzy navíc ušetří značné prostředky, a proto podáme žalobu,” uvádí předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Důsledkem této nečinnosti je situace, kdy Evropská komise jedná protiprávně. Ze strany bruselských úředníků neproběhlo standardní rozhodnutí o zastavení plateb koncernu Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond současně tvrdí, že není důvod tyto dotace nevyplácet a dál trvá na tom, že evropská pravidla ke střetu zájmů jsou dodržována, aniž by tento postoj zastával alespoň jeden nezávislý expert. Takovýto laxní přístup může svědčit o možné politizaci na úkor evropského práva a je zcela neakceptovatelný,” okomentoval situaci pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.  

Evropská legislativa je připravena na situaci, kdy jsou závazné předpisy porušovány a přitom nejsou vymáhány. Jak se tomu děje v tomto případě. Smlouva o fungování Evropské unie přímo uvádí, že před podáním žaloby k Evropskému soudnímu dvoru je nutné podat příslušné instituci výzvu z důvodu její nečinnosti. Tímto způsobem Piráti přesně postupovali, když na počátku března zaslali Evropské komisi výzvu. Verdikt ke střetu zájmů měl být hotový v lednu. Zástupce Evropské komise navíc dnes pirátskému analytikovi telefonicky potvrdil, že si je plně vědom porušování smlouvy o fungování Evropské unie z důvodu nezaslané odpovědi na pirátskou výzvu.

„Jedná se o naprosto neakceptovatelný přístup Evropské komise, která za normálních okolností termíny dodržuje. Je očividné, že komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,” shrnuje předseda Pirátů Bartoš.  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Andrej Babiš #Evropská komise #Evropská unie #Ivan Bartoš #Lukáš Wagenknecht

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.