Reportáže

Eva Tichá: Piráti skutečně pracují a budou slyšet i v Evropském parlamentu

16. 05. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ing. Eva Tichá (*1961) je ekonomka a zastupitelka na Praze 6, kde působí v komisi životního prostředí, v dislokační komisi a v kontrolním výboru. Působí také v týmech (KES) s obdobným zaměřením v rámci velké pirátské Prahy. Je protikorupční a ekologickou aktivistkou a zakladatelkou iniciativy Praha 6 neplastuje.
 

eva-ticha-main

Jaká byla tvá cesta k Pirátům a kam jako pirát směřuješ?
Jsem pirátka od dětství, aniž bych si to uvědomovala. Miluju lidi, přírodu a zdravý život, svobodu, demokracii, otevřenost, spravedlnost a sdílení – ráda pomáhám a dělím se o to, co mám. A to jsem našla právě u Pirátů. Po šest let jako zúčastněná pozorovatelka, příznivkyně a pak jsem se rozhodla stát se pirátkou. Je to mé první členství ve straně a zvažovala jsem jej dlouho, jelikož si uvědomuji, že být členem s sebou nese velkou odpovědnost vůči lidem i sobě.

Daří se ti skloubit své profesní působení s prací piráta?
Pracuji v soukromé firmě na pozici obchodní manažerky v každodenním kontaktu s lidmi. Obchod, komunikace a marketing je mou dlouholetou obživou i koníčkem. Propojení práce i pirátských aktivit se mi daří, protože mě Piráti baví. Naučila jsem se pracovat smysluplně a efektivně. Volný čas trávím v zeleni, na zahradě v Praze, kde pěstuji zdravá rajčata, okurky, jablka, broskve, rybíz, maliny. Používám jen vlastní kompost. O víkendech pobývám na chalupě u lesa v Českosaském Švýcarsku. Ráda věnuji svůj čas zkouškám a vystoupením se skvělou partou amatérských divadelních nadšenců Prvního Pirátského divadla. Hrajeme v malých divadlech a v domovech seniorů. Každou druhou neděli v měsíci mě lidé mohou potkat před Hlavním nádražím, kde s piráty a příznivci rozdáváme guláš a oblečení potřebným.

V jakých oblastech jsi aktivní a v čem bys ráda i nadále pokračovala? Máte jako Piráti nějaké pozitivní výsledky v regionu, třeba i na bázi vazeb v EU?
Podařilo se nám vytvořit v Praze 6 skvělý tým členů a příznivců a v podzimních komunálních volbách jsme získali důvěru 17,3 % občanů Prahy 6, tudíž 9 křesel na radnici. Stala jsem se pirátskou zastupitelkou MČ Praha 6 v opozici, místopředsedkyní kontrolního výboru a členkou komise životního prostředí a dislokační komise správy majetku nebytových prostor. Jsem dobrovolnicí v Domě pro seniory Elišky Purkyňové. Můžete nás potkat na procházce s 94letou Mařenkou. Její radost mě těší a motivuje pomáhat.

V Praze máme velké šance i díky studentům

Jsi osmá na pirátské kandidátce do Evropského parlamentu a jednička z celé Prahy. Jaké šance mají podle tebe piráti v těchto eurovolbách?
Dle mého názoru máme v Praze velké šance, jelikož účast občanů byla při minulých volbách nejvyšší. Mimo jiné je tu spousta vysokých škol a věříme, že se podaří dostat studenty k volbám, mimo jiné díky voličským průkazům, které jim i letos pomůžeme vyřídit.

Daří se dnes kvalitně využívat možnosti, které nám členství v EU přináší?
Ano, dají se využívat, ale je třeba o nich vědět a ty informace zprostředkovávat, což europoslanci z ČR viditelně nedělají. Svoboda je jako partnerství, přestaneš pečovat a začneš ji ztrácet. Z těchto voleb věřím, že popluje do EP evropský tým (z ČR, Německa, Norska, Švédska…) a dobrá týmová práce bude smysluplnější, efektivnější a prospěšnější.

Volby do Evropského parlamentu jsou výzvou, kdy má Česká pirátská strana v případě volebního úspěchu příležitost reálně ovlivňovat počínání České republiky v tomto orgánu a měnit dosud zažité vnímání práce českých europoslanců.
Vždy je co zlepšovat. Myslím, že dosud byli čeští europoslanci velmi málo vnímáni za skutečné partnery v Evropském parlamentu. Jejich hlas byl téměř neslyšitelný a neviditelný. Piráti pracují pro lidi a budou prosazovat svobodu v různých oblastech – ve volném pohybu za prací a cestování, také ve vzdělávání v zahraničí. Svobodný internet považujeme za základní právo na informace. Piráti umějí pracovat samostatně i týmově. Dovedou procesy zlepšovat a výsledky komunikovat jednoduše a srozumitelně lidem v ČR.

Jaký je ve tvém regionu zájem o účast v eurovolbách, která je v ČR zatím tradičně nízká? Co bys uvedla jako hlavní argumenty pro voliče, aby se voleb zúčastnili?
V Praze byl a snad i je větší zájem o eurovolby také proto, že je zde větší informovanost než v menších městech, kandidáti i strany jsou zde aktivnější. Budu uvádět tyto argumenty, moje malé desatero:

1. Volit, znamená dát šanci těm, kteří pracují pro lidi.
2. Volby jsou statistika, která počítá každý hlas, i ten váš.
3. Volte pro své potomky pro jejich lepší budoucnost, pokud nechcete volit kvůli sobě.
4. Politika ovlivňuje každého z nás. Volte stranu, jejíž program je skutečně pro lidi.
5. Volte stranu podle jejích činů. Volte Piráty, kteří pracují pro lidi.
6. Piráti prosazují svobodný internet, snadné cestování a pohyb za prací po Evropě.
7. Piráti podporují pěstování zdravých potravin, namísto biopaliva.
8. Piráti chtějí zdravé životní prostředí bez plastů, rozšiřovat zeleň ve městech, oživit krajinu a navrátit ptactvo a hmyz zpět do krajiny.
9. Piráti budou prosazovat férové podmínky pro všechny občany bez rozdílu.
10. Piráti v EP budou mostem mezi občany a unií – prosazovat zájmy občanů a komunikovat informace zpět k občanům.

Kde vidíš svou roli europoslankyně? Na čem chceš především pracovat?
Každopádně budeme dělat vše pro to, a to nejen v kampani, abychom si získali srdce našich občanů, aby pochopili, že Piráti skutečně pracují a budou pracovat pro ně. Chci prosazovat pirátský program. Zabývat se životním prostředím a zemědělstvím. Prosazovat snižování použití pesticidů a podporovat pěstování plodin k výrobě potravin, namísto biopaliv. Chci zdravé potraviny pro všechny. Znovu navrátit krajině život a schopnost samoregulace – podporovat vytváření krajinných prvků, jako jsou cesty, remízky či krmelce a s nimi život ptactva a hmyzu. Podporovat přirozené ozeleňování měst, zabránit zastavování orné půdy v Evropě i u nás.

V oblasti vzdělávání chci podporovat svobodu volby vzdělání, školy pro zvláště nadané děti a pro děti, které z různých důvodů potřebují individuální přístup. Chci napomoci rozšiřování studia v zahraničí i na střední školy prostřednictvím programů jako Erasmus. Chci se podílet na nastavování pravidel a procesů práce v EP, aby byla efektivnější a transparentnější a smysluplnější. Podpořím marketing, komunikaci a PR pirátských poslanců.

Jak vnímáš 20 pirátských priorit na evropské úrovni, kde vidíš nejdůležitější body a proč?

Pro mě jsou nejdůležitější svoboda a demokracie, prosperita a jak si lidé v Evropě žijí.

Prioritu tedy dávám ochraně Evropy před hrozbami zvenčí i zevnitř, protože mír je nadevše. Vnitřní nebezpečí začíná právě vládou autoritářů, umlčí lidi a média a ničí demokracii a svobodu. Internet bez cenzury, protože je to základní lidské právo, právo na informace. Cenzura ohrožuje svobodu a demokracii. Prosperitu členských států EU ovlivňuje odvod daní v místě, kde firma podniká a rovněž transparentní hospodaření s evropskými penězi jejich smysluplné investování podle projektů.

Proč? Abychom si v Evropě dobře a zdravě žili, chceme reformovat společnou zemědělskou politiku –  zastropovat dotace pro agropodniky a podpořit regionální rozvoj a venkov, s čímž souvisí také řešení problémů se suchem a dopadů klimatu. Chceme pěstovat plodiny, nikoliv paliva. Chceme zdravé potraviny bez látek, které mohou ohrožovat naše životy či nejsou zdraví prospěšné. Moderní přístup k odpadům – odpad může být surovinou – chceme život bez plastů jednorázových a s krátkou životností.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Eva Tichá #Evropská unie #Evropské volby #Evropský parlament

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.