Komentáře

Pirátský starosta Jan Adamec: Prosazujeme bezpečnost v digitálně propojené evropské společnosti

12. 05. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Mezi programové cíle Pirátů patří ochrana Evropy před hrozbami zvenčí i zevnitř. Chceme posílení vnějších hranic a společnou obrannou politiku. Hodláme podpořit investice do otevřených technologií, které zajistí kyberbezpečnost.

adamec-main

Za posledních 30 let jsme si u nás zvykli na dodržování lidských práv, na svobodu slova a další dnes již samozřejmé svobody. Nikdo drobnohledem nesleduje naše činy, aby nás za jiné názory či protivládní aktivitu na internetu trestal například omezením možnosti cestovat. A Piráti se na všech úrovních hodlají zasazovat, aby to tak zůstalo i nadále.

Se současným rozvojem technologií a strojového učení, kdy stále menší a menší počítače dokážou chytře analyzovat daleko větší množství dat, se doba totální kontroly obyvatel může zase vrátit zpět. Příkladem je současná Čína, která se pomalu stává technologickým lídrem a kde zároveň vláda pod současným prezidentem velmi utužuje kontrolu svých obyvatel.

Proto již mnoho západních zemí v čele s USA a Austrálií nechce do své telekomunikační infrastruktury vpustit čínské firmy. Tyto obavy nyní ještě vzrostly, když se svět chystá na budování mobilních sítí 5G, do jejichž technologií čínská firma Huawei investovala miliardy dolarů a drží zhruba 1 500 patentů týkajících se 5G. Evropská unie by se měla jako silný celek jednoznačně postavit proti totální závislosti na čínských technologiích a podpořit vlastní výrobce.

Pro kontrolu nad tím, co zařízení opravdu dělá, je ideální otevřený hardware a software, který může každý odborník podrobit detailní analýze a spolupracovat s ostatními na jeho vylepšování. Krásným příkladem, který obdivují IT odborníci z celého světa, je český otevřený síťový router Turris Omnia, vyvinutý neziskovým sdružením CZ.NIC. Na radnici Prahy 12 nyní zvažujeme jeho nasazení.

Jako posun k větší bezpečnosti se též na radnici snažíme rozšiřovat používáním elektronické identifikace a podpisu. Elektronické podpisy nejdou padělat, je jisté, kdo se podepsal, a jsou tak o mnoho řádů bezpečnější než ty klasické, rukou psané. To ocení nejen zástupci státní správy a samosprávy, ale i běžní obyvatelé. Obávám se, že kdyby nebylo nařízení EU z roku 2014 známé pod zkratkou eIDAS, české úřady by reálnému nasazení elektronické identifikace kladly všemožné překážky. Až si budete vyzvedávat novou občanku, nechte si aktivovat čip, který je na ní umístěn, je to pro vaše vlastní bezpečí.

Mgr. Jan Adamec je starosta Prahy 12, specialista na IT a bezpečnost.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Adamec

Štítky: #bezpečnost #digitalizace #Evropská unie #Jan Adamec

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.