Aktuality

Digitalizace se odkládá. Sněmovna zkomolila přílepek k eNeschopence!

10. 05. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení schválila elektronickou neschopenku. Společně s tím ale odložila zavedení Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí (JISPSV). Ten měl nahradit předražené IT systémy Ministerstva práce a sociálních věcí a zjednodušit komunikaci úřadů mezi sebou. Nyní se počítá s nasazením JISPSV až od roku 2022. Po poradě poslaneckého klubu se Piráti rozhodli právě kvůli odsunutí termínu návrh nepodpořit a Senát vyzvali k vrácení návrhu s upraveným termínem spuštění JISPSV.

kolarik-peksa-main.jpg

„Domnívám se, že je to další alibistický úskok současné vlády, které se neumí popasovat se slibovanou a tolikrát proklamovanou digitalizací státu. V roce 2022 nastane stejná situace, jaká tady byla před dvěma roky. Bude krátce po volbách a personální obsazení ministerstva nelze předjímat. Z historie víme, jak dopadají dlouhodobé a složité projekty, které přistanou na stůl novému vedení resortu. Dlouho se s nimi nic neděje, pak se rychle lepí legislativa poslaneckými pozměňovacími návrhy. Anebo se opět přehodí na dalšího ministra v pořadníku,” komentuje situaci poslanec Pirátů Lukáš Kolářík.

„Co to znamená pro lidi? Jednak opět vyhodíme do vzduchu několik miliard za prodloužení současných IT systémů a jednak se o mnoho let prodlouží nesmyslné obíhání úřadů s kusem papíru. To je prostě žalostné selhání současné vlády. Proto vyzýváme senátory, aby nám dnes odhlasovaný návrh vrátili zpět se zkrácením termínu účinnosti Jednotného informačního systému práce a sociálních věcí,” dodává.

„Jde o ukázkový případ legislativy, která měla být bezproblémová. Měla ulehčit lékařům i pacientům, zejména zaměstnancům. Problém ale opět nastal v realizaci. Systém musí být při spuštění funkční, zejména s ohledem na lékaře, kteří s ním budou pracovat. Obracím se proto na MPSV, aby opět využilo praktických zkušeností zdravotníků i na Výboru zdravotním a uspořádalo další setkání nad pokročilejším zněním návrhu,” uvedla na tiskové konferenci poslankyně Olga Richterová.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #eNeschopenka #Lukáš Kolářík #Olga Richterová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.