Kauzy

Pirátský ex-místostarosta Prahy 4 Tibor Vansa říká: Šlo o koryta, ne o dopravu

10. 05. 2019 | 10 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Nedávno jsem byl odvolán z pozice místostarosty v Praze 4. Důvody tehdejší opozice pro mé odvolání byly značně zavádějící. Co se tedy vlastně stalo?

tibor.vansa-main

Hlavní záminkou pro odvolání Rady MČ Praha 4 byl projekt úrovňového křížení tramvajové trati a magistrály. Jde o kontroverzní záměr, který na úrovni Hlavního města Prahy prosazoval zejména náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček za TOP09. Ten měl údajně výrazně zlepšit charakter ulice Na Veselí: přidat několik parkovacích míst, stromořadí i bezbariérové přechody přes magistrálu.

Koncepční studie se ovšem vůbec nezabývala rizikem dopadu na dopravu na území městské části Praha 4. Vytvoření dalšího světelného křížení na magistrále by vedlo k přesunu dopravních kolon, jak je známe z Nuselského mostu, směrem dál do centra Prahy 4. Ani dopad na chování řidičů, kteří si dnes pomocí navigace často zkracují cestu naší městskou částí, nebylo možné odhadnout.

Uvedená negativa by mnohým stačila, aby projekt rovnou shodili ze stolu. Dopady provozu na životní prostředí nelze brát na lehkou váhu. Na žádost primátora byla uspořádána konference za účasti politiků i odborníků. Ukázalo se však jediné - projekt není dostatečně připraven. To vedlo k rozhodnutí napřesrok opravit tramvajovou trať v původní stopě a s úpravou magistrály ještě vyčkat.

Je evidentní, že místní část TOP09 má na věc opačný názor, než její celopražské vedení.

Nejprve jsem byl náměstkem Petrem Hlaváčkem z TOP09 veřejně vyzýván k politické odvaze projekt prosadit, aby mě pár dní poté jeho partajní kolega Michal Hroza odvolával z postu místostarosty pro dopravu. Přitom jsem měl jednoznačný zájem právě s ním o projektu veřejně diskutovat.

Vždy se najdou lidé, kteří si zachovají rovnou páteř a lidé, pro něž jsou čest a morálka jen přítěží. Nebyl jsem proto překvapen, když v Praze 4 vznikla nová koalice ANO, TOP09 a ODS, založená na přeběhlících. Pro připomenutí - hned po volbách koalice ztratila jednu zastupitelku, která od STAN přešla zpět k svému někdejšímu ANO. Nedávné odvolání Rady MČ Praha 4 pak svým přeběhnutím umožnil lidovec Josef Svoboda.  

Co ale nepochopím, je postup místní buňky TOP09. Strany, která se mediálně prezentuje jako “spasitelka národa” před Andrejem Babišem. Je ostudné, že se místo nabízeného vstupu do koalice a převzetí odpovědnosti za kritizované resorty, raději spojí s ANO.

Komunální politika je o lidech a je dobře, že na místní úrovni vznikají koalice, které by na celostátní úrovni byly nemyslitelné. Nemohu si ale pomoci - změna na radnici na Praze 4 není vedena upřímnou snahou o zlepšení dopravní situace v naší MČ, nýbrž pouhým bojem o koryta. Moc dovede hodně. Co to udělá se stávající koalicí, to se ukáže brzy v tom, jak bude plnit své programové prohlášení, které budeme pečlivě kontrolovat.

V radě Prahy 4 jsme pobyli krátce, ale kus práce za námi vidět je. Také v opozici budeme pracovat právě pro důvěru a to nejen pirátských voličů. Aktuálně nám pomůžete, když přijdete k eurovolbám. Evropa potřebuje, aby hlas ČR v ní zazněl jinak než dosud.

Tibor Vansa, lídr Pirátů na Praze 4

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tibor Vansa

Štítky: #Praha #Tibor Vansa

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.