Komentáře

Jiří Hoskovec: Bojujme proti daňovým podvodům a přihlašme se o podíl na unijním bohatství

09. 05. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Cestou ke spravedlivějšímu daňovému prostředí je zavedení digitální daně pro velké digitální platformy. Piráti podporují návrh zdanění přímo ve státech, kde probíhají platební transakce za objednané služby. V otázce daní je pro nás EU nadějí na to, aby se bohatství vytvořené v Česku využilo pro rozvoj a investice a nemizelo v daňových rájích.

hoskovec-main

Že je daně třeba platit, se nejspíš všichni shodneme. Můžeme se přít o jejich výši a o tom, co s nimi, ale na jisté míře přerozdělení bohatsví je založen náš společný blahobyt, občanská soudržnost a sociální smír. Problém nastává, když ti, co profitují z výdobytků společné kasy, od vlády práva po infrastrukturu a bezpečné podnikatelské prostředí, do ní odmítají přispívat. To demotivuje poctivé plátce, zvyšuje jejich daňovou zátěž a přesouvá ji na zaměstnance a živnostníky. Konkrétní člověk je na konci dne a finančního roku vždy snadno dohledatelnější než statutární orgán skořápkové společnosti a akcie na doručitele.

Daňové podvody, či vznosněji daňové optimalizace, jsou pestré jako lidstvo samo. Krátit se dají daně přímé (daň z příjmu) i daně nepřímé (DPH, spotřební daň). Nebo klidně obojí najednou.

Nejjednodušším a v Česku od devadesátých let dobře známým a stále populárním je podvod se spotřební daní. Ježíš proměnil vodu na víno, podvodník se spotřební daní promění lehký topný olej na motorovou naftu. Ač se může na první pohled zdát, že jde v obou případech o zázrak, jedná se v druhém případě o změnu dokumentů případně přímíchání nízkoviskózního oleje a rozdíl přibližně 11 korun spotřební daně na jednom litru zázračné nové substance.

Kdo má místo alchymie radši kolotoče, tak se může pokusit o další velmi rozšířený podvod s nepřímou daní, tentokrát s DPH v rámci karuselového podvodu. Karuselové podvody zneužívají unijní pravidla pro volný pohyb zboží, kdy při prodeji zboží mezi dvěma státy je toto osvobozeno od DPH, kterou zaplatí až koncový zákazník v koncovém státě. Obchodník, který zboží přes hranice prodal, může stát žádat o vyplacení nadměrného odpočtu, vratky,  za DPH, které za zboží před tím zaplatil. V rámci Evropské unie se jedná o nejrozšířenější daňový podvod a jen na unijní úrovní je možné mu čelit mimo jiné přenesením daňové povinnosti na kupujícího.

Piráti chtějí digitální daň pro velké hráče na trhu

S jídlem roste chuť. Zatímco malé, střední a i nějaké velké ryby páchají podvody výše uvedené, ti největší hráči, v čele s dobře známými technologickými giganty, využívají kliček v legislativě a rozdílech v daňových legislativách jednotlivých unijních států. A místo daňového podvodu užívají eufemismu aggresive tax planning. Jak na to?

Máte v Česku malou firmu? Z jejího zisku zaplatíte daň. Ale co když máte pobočku ve státě s výrazně nižší firemní daní? Třeba v Irsku nebo Lucembursku? Pak v Česku vytvořený zisk putuje ve formě poplatků za licenci, značku nebo konzultace do pobočky ve výše zmíněném státě, kde je daněn výrazně nižší sazbou. Případně s využitím mezery v irských zákonech převeden bez daně na Bermudy. To má fatální následky pro celou Unii.

Další cestou ke spravedlivějšímu daňovému prostředí je zavedení digitální daně pro velké digitální platformy. Za velké jsou označovány ty, které přesáhnou daný počet uživatelů, obrat či výši příjmu z reklamy. U nich bude podle Piráty podporovaného návrhu možné místo daně ze zisku v zemi více či méně virtuálního sídla firmy odvádět přímo daně z platební transakce a ve státě, kde byla služba objednána.

Evropské volby se v Česku potýkají s mizivou účastí. Ta je často připisována tomu, že se v Bruselu rozhoduje o abstraktních a vzdálených věcech. Není tomu tak: v otázce daní je EU naše nejsilnější naděje na to, aby se bohatství v Česku vytvořené využilo pro rozvoj a investice a nemizelo v daňových rájích. Pojďme k evropským volbám a přihlašme se o podíl na unijním bohatství.

Autor je zastupitelem Prahy 6, forenzním specialistou a datovým analytikem finančních zločinů. Jako jaderný inženýr se zabývá také energetikou. Ing.Jiří Hoskovec je pirátský kandidát č. 11 do Evropského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jiří Hoskovec

Štítky: #daně #Daňové ráje #eurovolby #Evropská unie #Jiří Hoskovec

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.