Komentáře

Ivan Bartoš: Vyhrajme společně evropské volby!

30. 04. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ahoj všem! Brzo to bude rok a půl, co jste z nás udělali silného politického hráče. Do české politiky jsme přinesli témata, která do té doby buď nikdo neřešil, nebo přestal věřit, že by se s nimi dalo vůbec kdy pohnout. Málokdo věřil, že se nám něco podaří změnit. Nám se to ale pomalu daří.


 

ivan-prvni-maj

I z opozičních lavic se nám podařilo prosadit jeden z klíčových programových bodů, a sice rozšíření registru smluv tak, aby dopadl i na státem ovládané firmy. Pokud vše klapne v Senátu (již ve čtvrtek jdu vysvětlovat senátorům, jak důležitý ten zákon je), definitivně ukončíme trafiky a šmelení s vašimi penězi ve státem ovládaných firmách jako jsou ČEZ či České dráhy. Podařilo se nám výrazně omezit kumulaci platů politiků. Stejně tak se nám podařilo posílit ústavní právo na informace. Navrhli jsme řadu skutečných protikorupčních opatření, které by zabránily politickým nominacím na důležité posty, zařízly politizaci státní správy a zastavily rozkrádání veřejných prostředků.

Díky nám se mluví o transparentnosti české politiky víc než kdy dřív. Nejde přitom o samoúčelnost, transparentnost politiky má řadu pozitivních důsledků. Věříme, že když bude politikům (včetně nás!) viděno pod ruce, bude se postupně hojit oprávněná nedůvěra naší veřejnosti v politiku a všichni budeme mít více energie na šťastnější a spokojenější život. Je to jeden ze základních kamenů, díky kterému se myslím můžeme mít v České republice opravdu dobře.

K tomu patří stát, který lidem slouží. Politici, kteří chápou, že jsou tu jen a jen pro občany a že bez nich neznamenají vůbec nic. K tomu patří zdravé potraviny, zdravá krajina, bohatství, vzdělání a především svoboda určit si sám svou budoucnost a hledat své štěstí.

Než jste nás pustili do Sněmovny, o řadě důležitých věcí se ani nemluvilo, natož aby se na nich pracovalo. Zvedli jsme témata jako digitální daň či ceny tarifů a vláda se jimi nyní aktivně zabývá. Jako jediní jsme místo opakovaných slibů předložili po takřka roce práce novelu exekučního řádu, která by měla bránit pádu lidí do dluhových pastí.

Digitalizace státu byla jen na papíře. Nyní všechny parlamentní strany bez výjimek spolupracují na vlajkovém zákonu o digitálních službách státu, a i když je to běh na dlouhou trať, budeme dělat vše proto, aby se důležité věci dotáhly do konce. Nejsme tu na jedno volební období. Myslíme dlouhodobě a chceme zanechat lepší a modernější zemi dalším generacím. Nebojíme se velkých témat a přistupujeme k nim pečlivě a zodpovědně.

K tomu samozřejmě patří i řada dalších věcí. Nedávno jsme zveřejnili naši vizi pro vzdělávání. Na webu vzdelavani2030.cz si můžete přečíst, jak si představujeme jeho budoucnost; škola připravuje člověka na život v digitálně propojené společnosti, ve které hraje klíčovou roli schopnost pracovat s informacemi a vyhodnocovat je. A díky tomu se lépe rozhodovat ve svůj vlastní prospěch a dělat v životě lepší volby. Nabídka vzdělání by měla tvořit pestrou paletu tak, aby každý člověk mohl plnohodnotně rozvinout svůj unikátní tvořivý potenciál. A jsem přesvědčený, že moc tvořit a naplňovat tak svůj život máme všichni.

Další věcí je ochrana životního prostředí. Nejde o ideologickou věc, jde o věc zdravého rozumu. Sucho drancuje naše zemědělství. Klesá kvalita naší půdy. Globálně lidstvo bojuje s plastovými oceány, které samo vytvořilo, vyhynutím plejády živočišných druhů, odlesňováním i změnou klimatu. Řešení těchto problémů však ostatní strany nakloněny většinou nejsou. Navrhli jsme zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot (už žádná řepka pro vaše auto!), chceme řešit s Polskem omezování znečištění ovzduší nejen v Moravskoslezském kraji, chceme projednávat klimatickou změnu, navrhli jsme ukončení výjimek pro uhelné elektrárny a drobnost na závěr - prosadili jsme omezení používání plastů ve Sněmovně. Když člověk něco chce, musí jít sám příkladem.

Zejména životní prostředí však nelze řešit jen na půdě České republiky, potřebujeme silnou a efektivní mezinárodní spolupráci. V Evropě to vše začíná. Je celá řada problémů, které se zdaleka nejlépe řeší spoluprácí, a proto rozhodně upřednostňujeme aktivní dialog před zbabělým utíkáním. Jde o celou řadu závažných témat: úniky peněz do daňových rájů, které mají sloužit českým i evropským občanům, ukončení dvojí kvality potravin, ale i ochranu svobody internetu. Ta je naprosto klíčová k rozvíjení svobody v 21. století. To vše chceme řešit v Evropském parlamentu. Volby jsou již 24. a 25. května, tak prosím mrkněte na náš web www.evropapotrebuje.cz, kde zjistíte vše o našich lidech i našem programu. Chceme dokázat mnohé a chceme, aby Češi zase jednou hráli v Evropě silnou roli.

Jsou před námi všemi náročné tři týdny. I tentokrát jsme se vykašlali na negativní kampaně a snažíme se stále dokola a stále lépe vysvětlovat, co na všech úrovních děláme. Nejen Prahu, ale i řadu dalších českých měst jsme začali čistit od trafik a nevýhodných smluv. Šlápli jsme na kuří oko velkým korporacím v zemědělství, které často drancují půdu, ale také korporacím, kterým vadí svoboda internetu či těží z daňových rájů. A vždy před volbami sílí negativní kampaně, často opřené o chytání za slovíčko, týkající se nerelevantních věcí či stojících zcela na vodě a výmyslech. Nenechte se odradit a zastrašit! Vždy budeme konzultovat všechny naše návrhy s veřejností, vždy tu budeme pro vás. Chceme vyhrát evropské volby! Vyhrajme je společně!

Za sdílení předem díky!

Ivan

PS: A užijte si svátek lásky a práce ;)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Evropská unie #Evropské volby #Ivan Bartoš

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.