Očima Jakuba Michálka: Na Tchaj-wanu jsme řešili lidská práva, turismus i leteckou linku
Podpora prezidentky pro přímou linku mezi Tchaj-pejí a Prahou, mohutná propagace Prahy, sesterská města, načerpání inspirace z vyspělé země, ale i morální vzpruha malé země před komunistickým velkým bráchou, to jsou jen některé přínosy cesty pražské delegace na Tchaj-wan.

Jak to všechno vzniklo? Nelíbí se mi servilita českých politických špiček ke komunistické Číně. Nemáme ani pandu, ani investice a nakonec ani rovnou páteř.
Prosazuji, abychom měli korektní vztahy se všemi zeměmi a přátelské vztahy s těmi státy, které jsou demokratické a liberální stejně jako Česká republika.
Proto jsem měl velkou radost, když mě zástupce Tchaj-wanu v ČR pan Chung-I Wang pozval na návštěvu jeho země. Říká se jí také Formosa neboli krásný ostrov. S panem velvyslancem jsme se domluvili, že počkáme, až budeme mít v Praze primátora a pak tam pojedeme společně. A to jsem splnil.
Tchaj-wanská vláda pak pozvala kromě mě, primátora Hřiba a jeho choti celou pražskou delegaci. Celá cesta byla hrazena tchaj-wanskou vládou, takže nestála české daňové poplatníky ani korunu.
Geografický a historický kontext: David vedle Goliáše
Nejprve ale k základním faktům:
- Tchaj-wan má 23 milionů obyvatel a má tu smůlu, že leží hned vedle komunistické Číny.
- Původně sem v roce 1949 po občanské válce s komunisty uprchl nacionalistický vůdce Čankajšek s armádou 2 milionů mužů a nastolil zde autoritářský režim.
- Od roku 1986 se země po jeho smrti demokratizovala.
- V roce 1971 byl Tchaj-wan po diplomatických tlacích vytlačen z OSN komunistickou Čínou, která neustále Tchaj-wanu vyhrožuje vojenskou invazí. Hlavní důvod proč se tak bohudík nestalo, je smlouva Tchaj-wanu a USA uzavřená v roce 1955 o vzájemném obranném paktu, která se následně přetavila do amerických zákonů.
- Většina států Tchaj-wan jako samostatný stát ze strachu před Čínou vůbec neuznává. Proto jsou Tchaj-wanci nadšení, když je navštíví evropští politici z města, který každý zná.
Dovolte mi shrnout základní přínosy naší cesty:
1. Podpořili jsme svobodu a lidská práva na Tchaj-wanu, kterému hrozí komunistická totalita
Čína pravidelně vyhrožuje obsazením ostrova pomocí zbraní. Jako občané země, která byla několikrát obsazena totalitním sousedem, považujeme za morální povinnost Tchaj-wan podpořit.
Tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen ocenila primátora Zdeňka Hřiba, který na tu jako student medicíny několik let studoval.
Pochválila také předsedkyni klubu Pirátů Míšu Krausovou, která iniciovala revizi smlouvy mezi Prahou a Pekingem uzavřené Adrianou Krnáčovou, kde se Praha nechala pod nátlakem Pekingu vtáhnout do velmocenských hrátek a výslovně odmítla samostatnost Tchaj-wanu.
2. Získali jsme podporu prezidentky Cchaj pro přímou leteckou linku mezi Prahou a Tchai-pejí
Tchaj-wanské firmy v České republice investovaly 18 miliard korun a vytvořily 23 000 pracovních míst. Tchaj-wan je vyspělou ekonomikou zaměřenou zejména na výrobu součástek počítačů. Také zde mají centrum vývoje umělé inteligence, což bychom v Praze chtěli také.
Očekáváme totiž, že umělá inteligence změní až 50 % profesí v příštích 10 letech, a proto chceme, aby pražské IT firmy byly na špičce a měly ty nejlepší podmínky. Nechceme přeci být za 10 let jen montovnou s krásnými památkami, naopak potřebujeme zdroje na udržení sociálního státu.
Obchod a investice by měla podpořit i dohoda proti dvojímu zdanění, kterou vyjednalo naše zastoupení na Tchaj-wanu a teď nám leží ve sněmovně.
3. Podpora kultivovaného turismu v Praze – reklama za desítky milionů
Každý rok do Prahy přijede přibližně 190 000 taiwanských turistů, kteří zde utrácí své peníze, což je zhruba třetina všech turistů z čínské oblasti. Praha tyto zámožné turisty potřebuje spíš než jen ty, kteří si k nám přijedou jen zachlastat.
Naše cesta byla několik dní ve všech hlavních médiích, čímž jsme zde udělali reklamu v hlavních zprávách za desítky milionů korun. Primátor Hřib se stal na Tchaj-wanu národní celebritou.
4. Sesterská města a nové přírůstky do ZOO
Na setkání s Ko Wen-je, starostou 2,6milionové Tchaj-peje, převzal primátor Zdeněk Hřib čestné občanství a vyslovil přání povýšit spolupráci na úroveň sesterských měst. To by umožnilo navýšit studentskou, technologickou a kulturní výměnu.
Starosta Tchaj-peje také přislíbil prohloubení spolupráce mezi zoologickými zahradami, díky kterému se může Praha těšit na nový vzácný přírůstek, který by mohl Pražanům vynahradit neúspěšný pokus Adriany Krnáčové dovézt do pražské ZOO čínskou pandu.
5. Načerpání inspirace z vyspělé země
Zdeněk Hřib měl zvanou přednášku na setkání 150 starostů z celého světa k problematice Smart Cities.
Setkali jsme se na konferenci s výzkumníky, jako jsou Martin Nečaský (MFF UK) a Pavel Kordík (ČVUT), kteří se podílí na zakládání Superhubu umělé inteligence v Praze.
Setkali jsme se s ministryní digitalizace, která nám doporučila svou metodiku k zapojení expertů do projektů státu ze soukromého sektoru a nezisku, např. ke zjednodušení daňového systému.
Díky ministryni pro národní rozvoj Chen Mei-ling jsme poznali systém řízení projektů, díky nimž má Tchaj-wan vyrovnané hospodaření.
V prohlédli jsme si metro bez řidiče v Tchaj-peji, které má Praha stavět na trase D a nabili si v něm bezdrátově telefon.
S ministrem zahraničí Josephem Wu jsem domluvil, že uspořádáme v Praze kulatý stůl o šíření dezinformací, se kterým má Tchaj-wan kvůli Číně bohaté zkušenosti.
6. Podpora české kultury a kulturní výměny
Věděli jste, že na Tchaj-wanu se také učí čeština? Setkali jsme se zde s místními studenty a učiteli českého jazyka. Studenti se dokonce kvůli nám oblékli do tradičních moravských lidových krojů.
S růstem čínské ekonomiky se zvyšuje význam standardní čínštiny (mandarínštiny), která je s 1,1 miliardami mluvčích nejrozšířenějším jazykem. Pokud chceme udržet obchod, budou se muset učit čínsky i někteří Češi. Domnívám se, že je zájem naší republiky, aby se Češi jezdili učit čínštinu spíš na demokratický Tchaj-wan než do komunistické Číny.
Celkově tak považuji naši cestu za fenomenální úspěch. Při nulových výdajích na státní či městskou kasu jsme získali podporu prezidentky pro přímou leteckou linku mezi Tchaj-pejí a Prahou, aktivně jsme se zúčastnili velké konference o chytrých městech, mohutně jsme zpropagovali Prahu a načerpali jsme inspirace z vyspělé země.
Naši pražskou delegaci kromě mě tvořili:
- primátor Zdeněk Hřib a jeho choť, jak je na podobných diplomatických návštěvách zvykem,
- předsedkyně klubu pražských zastupitelů Míša Krausová (moje drahá polovička), která historicky vystupovala proti servilitě vůči Číně a byla za to zatčena a následně prosadila revizi dohody Prahy s Pekingem, což tchaj-wanské zastoupení zvlášť ocenilo,
- předseda výboru pro Smart Cities Mirek Beránek a dva úředníci z protokolu.
Další zdroje:
- Tisková zpráva prezidentky Cchaj k návštěvě pražské delegace
- Deník.cz: Děkujeme vám, pane Hřibe! Pražský primátor je slavný na Tchaj-wanu
- Primátor Hřib požádal prezidentku Tchaj-wanu o zřízení přímé letecké linky Praha – Tchaj-pei
- Čína hrozí Tchaj-wanu vojenskou silou
Autor textu Jakub Michálek je předsedou poslaneckého klubu Pirátů
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Jakub Michálek
Štítky: #Jakub Michálek #Praha #Smart city #Zahraničí/Svět #Zdeněk Hřib
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.