Reportáže

Nový autobus, interaktivní noviny a petice. Piráti představili trumfy kampaně do EP

29. 04. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zbývají poslední čtyři týdny do eurovoleb a Česká pirátská strana odstartovala kontaktní ostrou fázi předvolební kampaně v řadě měst Čech a Moravy. V pražském Pirátském centru se představili nejen kandidáti z čelních míst kandidátky, ale k vidění byl také zbrusu nový pirátský autobus. Ten zahajuje své jízdy za občany naší země, aby se mohli seznámit s programovými prioritami Pirátů.

start-kampan-kandidati-EU

Úvodem k přítomným promluvil předseda Pirátů Ivan Bartoš a  představil nejvýraznější prvky kampaně, jimiž jsou kromě nového korábu silnic Pirátské listy s netradiční interaktivní přílohou, kterou si může spustit každý za pomoci QR kódu ve svém smartphonu. Zároveň zopakoval cíl České pirátské strany ve volbách do Evropského parlamentu.

„Již před několika týdny jsme oznámili, že chceme získat 20 % hlasů a tyto volby vyhrát. A na tom se nic nezměnilo. Na cestě za tímto cílem se nyní hodláme vydat do všech koutů Česka – odveze nás tam nový pirátský autobus. V kampani se také tradičně opíráme o silnou dobrovolnickou síť, kontaktní kampaň po celé republice a Pirátské listy, ve kterých jsme nově využili rozšířené reality,” uvedl Ivan Bartoš a upozornil na osvědčenou praxi voličských průkazů, kdy Piráti pomohou zájemcům s vyřizováním žádostí, včetně úředně ověřeného podpisu.

Čelní kandidáti do europarlamentu Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa, Lukáš Blažej a Jana Koláříková potom představili programové priority, tak jak je naleznete na webu www.evropapotrebuje.cz. Piráti se ve svých tématech zaměřují na boj proti daňovým rájům, dvojí kvalitě potravin, klimatickým změnám prostřednictvím reformy dotací v zemědělství a v neposlední řadě se chtějí zasadit o zachování svobody v Evropské unii.

Piráti jdou do voleb s 20 programovými prioritami a hlavními pilíři jsou svobodná Evropa, upgrade EU, bohatství, udržitelnost a spravedlnost. „Už jsme představili konkrétní kroky boje proti daňovým rájům. Kde firma podniká, tam má také danit, to je přece jasné. Kvůli daňovým rájům uvnitř Evropy přijde EU ročně o stovky miliard eur. Proto chceme podpořit zavedení jednotné digitální daně na evropské úrovni. Jedině tak totiž můžeme v boji proti daňovým únikům uspět,“ uvedl lídr kandidátky Marcel Kolaja.

V Evropském parlamentu se Piráti také chtějí zasadit o reformu dotací v zemědělství. Dotace totiž patří malým a středním zemědělcům, ne velkým korporacím. „Chceme podporovat zemědělské podniky a zemědělce hlavně dle jejich způsobu hospodaření a toho, jak přispívají či nepřispívají k řešení problémů se suchem. Chceme opustit model podpory založené pouze na velikosti,“ říká další kandidát do europarlamentu, Lukáš Blažej.

Mezi stěžejní pirátská témata patří také dvojí kvalita potravin. „Nejsme smetiště Evropy. Směrnice, která byla odhlasována 17. dubna, totiž kvůli množství výjimek prakticky dvojí kvalitu zboží legalizuje. Nemyslím si, že naši občané by měli mít méně kvalitní jídlo než lidé například v Německu. Proto budeme tlačit na to, aby dvojí kvalita patřila na seznam zakázaných obchodních praktik. Je důležité se zaměřit na transpozici směrnice do českého práva a apelovat na zpřísnění směrnice,“ uvedla Jana Koláříková.

Poslanec Mikuláš Peksa v závěru předložil petici, ve které Piráti žádají premiéra, aby Českou republiku nereprezentoval v evropských ani jiných zahraničních institucích, dokud nebude jeho střet zájmů vyřešen a objasněn. „Ačkoliv Evropská komise stále nezveřejnila výsledky svého šetření týkajícího se střetu zájmů českého premiéra, je nad míru jasné, že předseda vlády ve střetu zájmu je. Budeme tlačit na Komisi, aby výsledky šetření střetu zájmů premiéra Babiše zveřejnila ještě před volbami, protože voliči mají právo vědět, jaké důsledky bude mít, že pošlou do Bruselu Babišovy europoslance,“ řekl na závěr tiskové konference Mikuláš Peksa.

Jak pracují Piráti? Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stránce www.piratipracuji.cz.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #eurovolby #Evropská unie #Ivan Bartoš #Jana Koláříková #Lukáš Blažej #Marcel Kolaja #Mikuláš Peksa #předvolební kampaň

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.