Komentáře

Jakub Michálek: Daří se nám propojovat agendu Prahy a Sněmovny

26. 04. 2019 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V Poslanecké sněmovně mám na starosti fungování poslaneckého klubu, resort spravedlnosti a samozřejmě se aktivně věnuji Praze, která je mým domovem a kde jsem 3 roky pracoval jako zastupitel. Hodně na tom spolupracuju s primátorem Zdeňkem Hřibem a jeho týmem. Rád bych čtenářům stručně přiblížil výčet mých aktivit, které se týkají Prahy, přičemž řadu přijatých změn jsme prosadili ve spolupráci i s kolegy z jiných stran.
 

Jakub Michálek

Dostavba Pražského okruhu a metra D

V minulém roce jsme se podíleli na předložení novely zákona o urychlení výstavby, kam jsme dostali Pražský okruh a metro D. Zároveň na mou interpelaci ministr dopravy Ťok představil harmonogram dostavby Pražského okruhu. Nyní to je na ŘSD a ministru dopravy.

Zrychlení práce stavebních úřadů

Základním problémem Prahy jsou vysoké ceny bytů, které vzrostly o 70 % za poslední 3 roky. Já chci, aby si mladá rodina, senioři nebo jiní občané mohli dovolit vlastní nebo nájemní bydlení za rozumné ceny. Proto jsme s primátorem Hřibem připravili jako první krok projekt, že začneme měřit rychlost stavebních úřadů, což se na pražském Magistrátu nikdy nedělalo, a řešit zjištěné problémy. Povolování je jednou z brzd výstavby.

Lepší možnost přilákat špičkové ajťáky a právníky na Magistrát

Magistrát selhává ve složitých projektech, protože špičkovým odborníkům nabízí nižší platy než soukromý sektor. Pracuji na změně, aby Magistrát mohl přidat špičkovým ajťákům, právníkům a jiným expertům, jejichž práce se dnes často outsourcuje. Chceme, aby platy rostly v celé ekonomice a stát to nesmí blokovat. Po mé interpelaci, že stát platí vysokoškolákům méně, než platí Lidl, se vláda dohodla na růstu mezd o 7 až 15 %.

Boj proti podvodným směnárnám

Iniciovali jsme novelu proti podvodným směnárnám v Praze. Podvedení klienti mohou nyní nově odstoupit od transakce do 3 hodin. První návrh proti nepoctivým směnárníkům jsem podal ještě jako pražský zastupitel v roce 2017.

Transparence

Máme spoustu úspěchů v oblasti transparence, včetně zavedení informačního příkazu, který znemožní úřadům obstrukce, když chtějí utajovat před lidmi informace, zveřejňování smluv energetickými firmami, které Praha vlastní a které byly dojnou krávou politiků už v době Pavla Béma.

Airbnb

Za velký úspěch považuji návrh jasnějších pravidel pro více než 10 tisíc hostitelů, kteří nabízí byty k pronájmu na digitálních platformách, což vláda 5 let neřešila. Cílem je přenést povinnost platit poplatek na Airbnb a přinést tak do rozpočtu Prahy cca 150 milionů, které dnes unikají. Současně jsme taky předložili změny, které zvýší ochranu sousedů před nepořádkem v domě.

Prostituce

Minulý měsíc jsme navrhli usnesení sněmovny k regulaci prostituce, která má podle nás přinést ročně do státní pokladny miliardu korun. Praha je jedním z měst, které neregulovanou prostitucí nejvíc trpí. Naším cílem je omezit šedou ekonomiku, trestnou činnost a zdravotní rizika.

Taxislužba

V jednání s ministrem dopravy Ťokem jsme se zasadili o nová pravidla pro taxislužbu. Začneme konečně efektivně regulovat Uber a Taxify a současně zrušíme některé překonané podmínky jako zkouška z místopisu. Pro Pražany to znamená nižší ceny a decimaci nepoctivých taxikářů, kteří poškozují nejen občany, ale i turisty, což zhoršuje pověst Prahy v zahraničí.

 

Autor textu Jakub Michálek je předsedou poslaneckého klubu Pirátů

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek

Štítky: #celostátní #Jakub Michálek #poslanecká sněmovna #Praha

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.