Kauzy

Poslední šance na změnu směrnice o autorském právu se blíží

06. 04. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Minulý týden Evropský parlament bohužel schválil směrnici o copyrightu na jednotném digitálním trhu. Podrobnosti o hlasování se dozvíte na zachraninternet.cz, ale teď již směrnice potřebuje poslední razítko. Vyjádří se k ní rada ministrů – konkrétně ministři zemědělství.
 

Evropský parlament

Proč zemědělství? Protože aby se vše stihlo před volbami, bylo rozhodnuto, že hlasování Rady proběhne v pondělí 15.dubna. To vychází zrovna na Zemědělství a rybářství (kompletní program najdete zde).

A právě v tomto jednání se možná nachází naše poslední šance situaci změnit. Pokud by všechny státy, které v rámci jednání stálého zastoupení (více zde) podržely své stanovisko a přidalo se například Německo, Velká Británie či Švédsko a Česko, bylo by nutné o směrnici dále jednat, tentokrát už ale jako nový europarlament.

A ve všech zmíněných státech je to zcela možné. Německá ministryně spravedlnosti se k článku 13 (respektive v novém číslování 17) staví velmi negativně, stejně tak jsou v Německu pouliční protesty mnohem intenzivnější než kdekoliv jinde. Jeden z nejvýraznějších britských konzervativců, Boris Johnson, se nechal slyšet, že se jedná o klasický EU zákon, který všechno jen ničí. Zapomněl sice zmínit, že 15 z 19 poslanců konzervativců zákon podpořilo, i že Velká Británie měla možnost zákon již blokovat v rámci stálého zastoupení, ale to mu nechceme vyčítat. Bude stačit, když tentokrát dostojí svým silným slovům a požádá vládu svých spolustraníků, aby směrnici jasně odmítla. Ve Švédsku je pak podobná situace jako v Česku: většina europoslanců byla proti a postoj vlády je často kritizován.

Po hlasování se navíc odkrývají další karty. CDU slibovala, že celá věc se obejde bez nahrávacích filtrů – komisař Oettinger, duchovní otec myšlenky, se ale vyjádřil jasně. I v případě velmi liberální německé transpozice směrnice se filtrům nevyhneme. Takové jednání považujeme za podvod. Možnost říct „my jsme to říkali“ nám ale žádnou radost nedělá.

Místo toho jsme se rozhodli jednat v české politice. Ivan Bartoš oslovil Jana Hamáčka k jednání na úrovni předsedů stran. Doufáme, že toto jednání skončí jasným ministerským NE pro současnou podobu směrnice 15.dubna.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: David František Wagner

Štítky: #autorská práva #cenzura #Evropská unie #internet

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.