Kauzy

Veřejná ochránkyně práv podpořila návrh Pirátů na zrušení poplatku za podnět ÚOHS

04. 04. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová vyzvala vládu k tomu, aby podpořila návrh Pirátů na zrušení poplatku 10 tisíc korun za podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Poplatek je podle ní nemorální a odporující principům demokratického státu, protože si jej nemůže dovolit téměř třetina občanů. Podání občanů navíc napomáhají k fungování úřadu v případě ochrany veřejného zájmu v oblasti zadávání veřejných zakázek.

Vojta Pikal

„Vedení ÚOHS ujišťovalo ombudsmanku, že k analýze podnětů, za které nebyl zaplacen poplatek, dochází. Nově přijatá směrnice ÚOHS však umožňuje zařazení zpochybňované zakázky pouze do plánu kontrol, nikoliv k zahájení samotného řízení z moci úřední. Případná možnost konat na základě nezaplaceného podnětu tak ve výsledku vždy, i po změně vnitřní směrnice, podléhá schválení předsedou úřadu, neboť k aktualizaci kontrolního plánu i k nenaplánované kontrole je potřeba jeho souhlasu. Provedené analýzy navíc probíhají bez vedení spisu, tudíž jsou nedohledatelné a nepotvrditelné. Vzhledem k současným vážným obviněním předsedy úřadu Petra Rafaje je nepřijatelné, aby taková správní praxe nadále pokračovala,“ vysvětluje situaci pirátský místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal.

ÚOHS v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval 1305 podnětů k veřejným zakázkám, o rok později, po zavedení poplatku, už pouze 93 zaplacených podnětů a 84 záležitostí od orgánů činných v trestním řízení. Poplatek přitom platí i státní úřady, které jsou ze zákona povinné oznámit ÚOHS zjištěná pochybení. Podle ombudsmanky ignoroval ÚOHS 220 nezaplacených podnětů včetně těch, které přišly od jiných úřadů. To odporuje povinnostem státních úřadů, které mají povinnost prověřit každý.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #otevřenost #transparence #Veřejné zakázky #Vojtěch Pikal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.