Média

Pozor na falešné profily “Pirátů” na sociálních sítích

04. 04. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V poslední době se snaží politická konkurence manipulovat voliče v České republice pomocí falešných zpráv nejčastěji na sociálních sítích nebo pomocí řetězových e-mailů. Kromě klasických lživých zpráv se nově používají i metody tzv. Deep fake, kdy se autor snaží vydávat za osobu, kterou chce poškodit. Tyto zprávy mají za cíl vypadat důvěryhodně a zároveň se snaží vyvolat negativní emoce.
 

Hoax Volím Piráty

Na Facebooku se tak objevují podvodné stránky nazvané například Volím Piráty volím správně, Pirátská pravda apod., které návštěvníky klamou, protože se tváří jako oficiální komunikace Pirátů, i když tyto stránky s Českou pirátskou stranou nemají nic společného. Satira je samozřejmě v pořádku, tyto stránky jsou však plné příspěvků, které se snaží vyvolávat v publiku strach lživými zprávami zneužívajícími témata jako je migrace apod.

 

Obdobné praktiky s použitím zavádějících příspěvků používal například kandidát SPD a vydavatel stranických novin SPD Na vlastní oči Jan Čížek.

 

Oficiálními profily České pirátské strany na sociálních sítích jsou:

Oficiální stránky Pirátů lze nalézt na www.pirati.cz, kde jsou další informace vydávané Českou pirátskou stranou.

 

Každý má právo říkat vše, co není v rozporu se zákonem České republiky. Na druhou stranu je vhodné vzdělávat společnost ohledně mediální gramotnosti, aby lidé nepodléhali lžím a zavádějícím informacím, které se jim snaží někdo podstrčit. Základní návod, jak rozpoznat manipulace na internetu, přináší například Kovyho mediální ring, který natočil v rámci projektu Jeden svět na školách.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #fake news #média #Tomáš Martínek #vzdělání #zpravodajství

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.