Reportáže

Šimon Barczi: I některé státy s menším počtem poslanců si dokáží vyjednat větší vliv v EU

03. 04. 2019 | 19 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Šimon Barczi je číslem 26 na kandidátce Pirátů pro volby do Evropského parlamentu. Pochází z Mariánských Lázní, vystudoval obor Ekonomie životního prostředí na VŠE a absolvoval rozvojová studia na KDI School v Soulu. Strávil téměř pět let na studijních a pracovních pobytech v zahraničí, mimo jiné prací pro Evropskou komisi v Bruselu a Lucemburku. V ČR spoluzakládal jeden z nejúspěšnějších mobi­litních start-upů Taxify, podílel se na digitalizaci portfolia ŠKODA Auto a v současné době poskytuje expertní konzultace v oborech e-commerce a digitální ekonomika. Byl spolutvůrcem aktuálního volebního programu pro nadcházející volby do EP. Aktivně se zajímá o témata rozvoje regionů, svobody internetu a udržitelného rozvoje a těmto tématům se chce věnovat i v Evropském parlamentu.
 

Šimon Barczi

Jaká byla tvá cesta k Pirátům a jak se na své působení zpětně díváš? Kam jako pirát směřuješ?

Jelikož jsem z Mariánek, mám pirátství tak nějak v krvi. První konkrétní kroky se začaly dít v roce 2014 kdy jsme získali prvního pirátského starostu v Mariánských Lázní. V současné době se angažují na všech úrovních. V té komunální jsem členem komise urbanistiky a dopravy v Mariánských Lázních. Na krajské úrovní jsem členem dvou expertních týmů a na té celostátní jsem pak byl aktivním tvůrcem našeho evropského volebního programu. Jsem opravdu rád, že náš krajský hlas byl při tvorbě programu výrazně slyšet a můžu tak říct, že v případě zvolení Pirátů do EP bude náš region profitovat.

Čím se v každodenním životě zabýváš? Jak bys chtěl představit sama sebe voličům, kteří přemýšlí, komu dát svůj hlas? Daří se ti skloubit své profesní působení s prací Piráta?

Po třicítce jsem se postavil na vlastní nohy a nyní podnikám jako konzultant v oboru digitalizace průmyslu. V této profesi mohu nejlépe skloubit své zkušenosti z předchozích zaměstnání, kdy jsem pracoval ve strategii ŠKODA Auto a poté v oddělení vývoje a prodeje WITTE Nejdek. Také jsem strávil, jako správný obyvatel pohraničí, nějaký čas v sousedním Německu a v Praze jsem rozjížděl českou pobočku úspěšného startupu TAXIFY. Jsem rád, že můžu říct, že práce je mým koníčkem a každý den můžu vidět výsledky svého snažení. Jako Pirát se snažím tuto expertízu využít v každodenním životě a posunout ČR o krůček blíž tepu moderní doby Je smutné, když vidím v každodenním životě tolik schopných lidí se skvělými myšlenkami, které naráží na nesmyslné regulace a byrokracii.

V jakých oblastech jsi aktivní, a v čem bys rád i nadále pokračoval? Máte jako Piráti nějaké pozitivní výsledky v regionu, třeba i na bázi vazeb v EU? Jaké šance mají podle tebe Piráti v těchto eurovolbách?

Snažím se být aktivní v tématech, kterým rozumím a mám v nich reálné výsledky. Rád bych pokračoval k propojování našeho regionu se Saskem a Bavorskem ve všech aspektech. Dokáži si představit hustší infrastrukturu v pohraničí, systém sdílených aut a kol v celém Euroregionu ke zlepšení mobility a v neposlední řadě hustší provázání obyvatel všech tří regionů. Na většině těchto kroků už jako Piráti pracujeme a očekávaný úspěch v těchto volbách nás posune blíž k jejich rychlejší realizaci

Můžeš nám něco říct o zkušenostech spolupráce vedení tvého kraje na eurounijní úrovni? Daří se dnes kvalitně využívat možnosti, které nám členství v EU přináší? Uvedeš nám nějaké pozitivní nebo i negativní příklady?

Náš kraj byl ohniskem kauzy ROP Severozápad, tak těch negativních příkladu by se dalo uvést více než dost. Není se proto možné divit, že spousta lidí v regionu má k programům EU poměrně negativní vztah a já se ke kritice v mnoha případech připojuji. Já naprosto šílené, že z dotací, což jsou vlastně peníze nás všech, se dotuje například vykřičený dům na Chebsku. V prvním případě to nezvyšuje důvěru v náš politický systém. A v tom druhém je to proti základním ekonomickým principům, kdy jsou dotovány obory, které se dokáží uživit i bez státní podpory.  

Každopádně členství v EU není jen o dotacích. Je to také možnost pracovat skoro kdekoliv po Evropě, zajet si na nákup do Marktredwitz nebo strávit nějaký čas na studiích ve Weidenu, Madridu nebo Varšavě. Tohle jsou každodenní svobody, které bereme, tak samozřejmě, že jsme si jich často přestali vážit.

Já budu poslední člověk, co bude tvrdit, že EU je dokonalá. Všichni víme, že potřebuje Upgrade a přesně o tom jsou tyto volby.

Volby do Evropského parlamentu jsou výzvou, kdy má Česká pirátská strana, v případě volebního úspěchu, příležitost reálně ovlivňovat počínání České republiky v tomto orgánu a měnit dosud zažité vnímání práce českých europoslanců. Jak hodnotíš současný stav našeho zastoupení? Jakým způsobem mohou pirátské podněty přispět ke zlepšení dosavadní praxe?

Zeptejte se sami sebe, kolik našich současných europoslanců dokážete vyjmenovat. Vsadím se, že většině z vás budou stačit prsty na jedné ruce, a to je obrovská škoda. Poslanec by měl být zástupce lidu, a nikoliv pouze lid využít ke svému prospěchu a navštívit ho zase až před dalšími volbami.

Já mohu za Piráty prohlásit, že ať zvolíme do Evropského parlamentu kohokoliv z naší silné kandidátky, tak bude opravdovým zástupcem svých voličů. Už dnes je naprostý standard, že kdokoliv může oslovit svého pirátského poslance či zastupitele pomoci veřejně dostupných kontaktů, zprávou na našem pirátském fóru či osobně na veřejně přístupných schůzích místních sdružení a z této dobré praxe určitě nebudeme ustupovat ani po těchto volbách.

Jaký je ve tvém regionu zájem o účast v eurovolbách, která je v ČR zatím tradičně nízká? Co bys uvedl jako hlavní argumenty pro voliče, aby se voleb zúčastnili? Má vůbec země jako my šanci nějak zásadně ovlivňovat rozhodování orgánů Evropského parlamentu v počtu 21 českých poslanců?

U nás v Karlovarském kraji bývá účast tradičně nízká, při posledních volbách do EP jsme byli druhý nejslabší kraj v republice. Záměrně neříkám nejhorší, protože volební účast není soutěž ani povinnost. Nechci lamentovat nad voliči, protože ta primární chyba není nezájem či ignorace, ale spíš rezignace, kdy většina kandidátů se většině kraje vyhne a reálné dopady evropské politiky nejsou v našem periferním regionu moc komunikovány. Já si beru tohle pochybení částečně na svoje bedra a slibuji, že objedu ty obce, kde byla v posledních volbách nejnižší volební účast. Jen v našem kraji je několik obcí, kde volil cca každý dvacátý.

Co se týče síly české delegace v EP říkám, že to v žádném případě není o číslech, ale o kvalitě kandidátů. Je tady několik států, které mají menší počet poslanců než my a dokáží si vyjednat vyšší vliv. Zároveň se také stačí podívat na výsledky našich 22 pirátských poslanců, kteří i v opozici dokáží odvádět skvělou práci. Z nasazení mých kolegů vidím, že ať zvolíme do EP kohokoliv tak se nikdo z nás nemusí bát, že bychom byli na místě jen do počtu.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #eurovolby #Evropské volby #Karlovarský kraj #rozhovor #Šimon Barczi

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.