Reportáže

Jana Koláříková: Nejsme smetiště Evropy, zasloužíme si stejnou úroveň kvality potravin a spotřebního zboží

28. 03. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jana Koláříková je Pirátkou z Jihočeského kraje a šestkou kandidátky Pirátů pro volby do Evorpského parlamentu. Po ukončení střední pedagogické školy pracovala nejdříve v ČR, následně se ale přesunula do Velké Británie, kde studovala a pracovala pro neziskovou organizaci. Poté odcestovala do Malawi, kde se věnovala rozvojové práci v oblasti vzdělávání a vedla vzdělávací kurzy pro učitele a knihovníky. V Malawi dodnes používají její vzdělávací materiál o rozvoji jazyka a gramotnosti. Dodnes tam také funguje mateřská škola postavená z prostředků fundraisingové kampaně, kterou zorganizovala. Po návratu do ČR pracovala v neziskovém sektoru a specializovala se na drogovou problematiku v kontaktním centru. Od roku 2013 je členkou Pirátské strany, kde pracovala jako krajská místopředsedkyně, krajská koordinátorka a vedoucí Personálního odboru, kterou je dosud. V europarlamentu se chce zabývat tématy, která zná z vlastní praxe – waste managementem, kvalitou potravin, vzděláváním, zdravotní péčí a lidskými právy.

Jana Koláříková

Jaká byla tvá cesta k Pirátům a jak se na své působení zpětně díváš? Kam jako pirátka směřuješ?

S Piráty jsem začala spolupracovat v roce 2012. Tehdy jsem ještě žila v africkém Malawi. Líbily se mi jejich názory a měla jsem pocit, že dokážou v ČR něco změnit. Hned po svém návratu jsem pak v roce 2013 vstoupila do strany. Angažovala jsem se jako místopředsedkyně krajského sdružení, poté jako krajská koordinátorka a od podzimu roku 2017 zastávám volenou funkci vedoucí Personálního odboru. Kandidovat do EP byl vždy můj sen. Poprvé jsem kandidovala už v roce 2014 stejně jako většina čelních kandidátů. Jako Pirátka směřuji zejména k tomu, aby svět byl o něco spravedlivější než dosud. Dělám pro to maximum.

Čím se v každodenním životě zabýváš? Jak bys chtěla představit sama sebe voličům, kteří přemýšlejí, komu dát svůj hlas? Daří se ti skloubit své profesní působení s prací piráta?

Pro Piráty pracuji na plný úvazek, tedy s Piráty vstávám a s Piráty chodím spát. Mám na starosti výběrová řízení pro stranické pozice i pozice na pirátském klubu v Poslanecké sněmovně, vedu síť krajských koordinátorů a dělám vzdělávací semináře pro členy, zastupitele a oblastní předsednictva. Teď třeba zaštiťuji lídrovský rozvojový program zaměřený na soft-skills, což mě nesmírně baví, protože sama ráda navštěvuji kurzy zaměřené na seberozvoj. Společně s koordinátory plánujeme různé akce na celorepublikové úrovni.

Co se týče osobního života, mám tři děti, se kterými trávím téměř všechen volný čas. Piráti jsou důkazem toho, že lze spojit pracovní život s osobním. Podporují rodiče s dětmi, jak jen to jde. Na každé pirátské akci najdete dětský koutek, spoustu práce mohu udělat z domova a svůj čas si mohu plánovat, jak potřebuji. Work-life balance totiž není sprosté slovo. Přála bych všem rodičům, aby měli stejné možnosti, jako mám já. Pokud se dostanu do europarlamentu, budu se snažit, aby výše zmíněné výhody nebyly ojedinělé, ale aby se naopak staly tak běžnou věcí, že už na ni nebude třeba upozorňovat.

V jakých oblastech jsi aktivní a v čem bys ráda i nadále pokračovala?

V současnosti jsem nejvíce aktivní v práci s koordinátory a dobrovolníky, v sestavování kvalitních týmů a v práci týkající se zlepšování kvality jejich fungování. Minulý rok jsme odstartovali projekt KET (krajské expertní týmy), který sdružuje experty na určitá témata na místní a krajské úrovni. Tuto síť odborníků bych pak ráda propojila s europoslaneckým klubem, a zvýšila tak kvalitu jeho práce. Zároveň si od tohoto propojení slibuji lepší informovanost občanů až na regionální úroveň.

Ráda se podílím na vzdělávacích kurzech různého zaměření a předávání zkušeností.

Velmi mě zajímá rozvojová spolupráce, se kterou mám dlouhodobou osobní zkušenost. Ta také hodně souvisí se vzděláváním a kvalitou života, což jsou témata, kterým bych se chtěla věnovat.

Jaké šance mají podle tebe Piráti v těchto eurovolbách?

Takové, jaké nám voliči dají. Pro mě osobně by bylo úspěchem, kdyby byli Piráti úspěšnější než strana, která má demokracii jen v názvu, a také než strana, která tvrdí, že: Bude líp! (Kéž ještě někomu jinému než jejímu šéfovi). Věřím, že voliči si všímají naší tvrdé práce (nejen) ve Sněmovně a že nám dají co největší příležitost zastupovat je i v europarlamentu.

Volby do Evropského parlamentu jsou výzvou, kdy má Česká pirátská strana, v případě volebního úspěchu, příležitost reálně ovlivňovat počínání České republiky v tomto orgánu a měnit dosud zažité vnímání práce českých europoslanců. Jak hodnotíš současný stav našeho zastoupení? Jakým způsobem mohou pirátské podněty přispět ke zlepšení dosavadní praxe?

Současný stav by se jistě mohl zlepšit stejně jako informovanost občanů o práci europoslanců. Co se týče personálního obsazení, Piráti zatím mají zastoupení jen v podobě jednoho mandátu (německá europoslankyně Julia Reda), což se pokusí v těchto volbách změnit a počet pirátských europoslanců navýšit. S nimi by se měla zvýšit nejen informovanost občanů o práci v EP, ale i produktivita europoslanců zastupujících české občany. Piráti jdou příkladem v oblasti transparence a informovanosti občanů, v čemž bychom chtěli pokračovat i na evropské úrovni. Zároveň reagují na skutečné problémy dnešní doby, které se snaží řešit tak, aby byly co nejvíce zachovány svobody občanů.

Jaký je ve tvém regionu zájem o účast v eurovolbách, která je v ČR zatím tradičně nízká? Co bys uvedla jako hlavní argumenty pro voliče, aby se voleb zúčastnili? Má vůbec země jako naše šanci nějak zásadně ovlivňovat rozhodování orgánů Evropského parlamentu v počtu 21 českých poslanců?

Eurovolby jsou pro občany nejméně zajímavé volby, a to zejména z toho důvodu, že lidé mají pocit, že Brusel je nám na hony vzdálený. Rádi bychom lidem ukázali, že práce v EP má smysl a ovlivňuje životy lidí ve všech zemích, proto je důležité k volbám přijít a rozhodnout, kdo bude naši zemi a její zájmy zastupovat.

Kde vidíš svou roli europoslankyně, když se ti podaří ve volbách uspět? Na čem chceš především pracovat? Máš představu, s jakými platformami je možné uvnitř parlamentu navázat spolupráci?

Vzhledem ke své praxi a zkušenostem mě samozřejmě zajímají rozvojové projekty v zemích třetího světa, protože všichni lidé mají nárok na dobré podmínky pro život. Dále jsou pro mě důležité stejné šance pro všechny na trhu práce, které by neměly být ovlivněny vykořisťováním pracovními agenturami nebo překážkami, které znesnadňují začlenění na trh práce pečujícím osobám.

Jak vnímáš 20 pirátských priorit na evropské úrovni, kde vidíš nejdůležitější body? Proč?

Nejdůležitější body jsou pro mě ty, které se týkají spravedlnosti. Je důležité si uvědomit, že nejsme smetiště Evropy a zasloužíme si stejnou úroveň kvality potravin a spotřebního zboží jako zbytek Evropy. Zasloužíme si i stejný přístup k digitálním službám. Proto podpoříme jednotný digitální trh bez hranic tak, aby služby jako internetové vysílání nebyly omezeny zemí pobytu. Všichni by také měli mít stejné šance, proto je důležité se zaměřit na zdravou rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem, na podporu pečujících osob, odstraňování bariér a celoživotní vzdělávání.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #celostátní #eurovolby #Evropské volby #Jana Koláříková #Jihočeský kraj #rozhovor

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.