Reportáže

Lukáš Černohorský: NKÚ by měl kontrolovat kraje, města, univerzity i veřejnoprávní média. Občané musí mít jistotu, že jejich peníze jdou tam, kde jsou potřeba.

26. 03. 2019 | 14 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Lukáš Černohorský získal za dva roky v křesle poslance pozornost médií i veřejnosti hlavně díky vyšetřování kauzy OKD. V červenci loňského roku překvapil také rekordní docházkou 99,9 % během sněmovních hlasování. Na otázku, co bude dělat, až vyšetřovací komise skončí, má jasno. Nudit se nebude. Právě připravuje novelu památkového zákona, zákon o whistleblowingu a v půlce února už mu prošel prvním čtením návrh na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.
 

Lukáš Černohorský

Lukáši, když dám dohromady vyšetřování kauzy OKD, křeslo místopředsedy kontrolního výboru a teď posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního výboru, nedá mi to se nezeptat: Je kontrolování tvým koníčkem?

(Se smíchem) Neřekl bych, že přímo mým koníčkem, ale dá se říci, že se rád hloubám ve věcech a hledám nesrovnalosti. V tom koneckonců spočívala taky má práce před tím, než jsem začal s poslancováním. Pracoval jsem jako IT analytik, potom tester, a nakonec projektový manažer. Mou prací bylo analyzovat systémy, pak jsem se učil hledat chyby v systémech, odhalovat skulinky v zabezpečení a házet tak trochu vidle do práce mých kolegů. Potom jsem se dopracoval do pozice, kdy jsem projekty řídil. Takže mám za sebou několik let praxe, která se teď hodí. V Kontrolním výboru ale jen nehledáme nesrovnalosti v číslech, ale zajímá nás hlavně to, jestli státem vynaložené prostředky vedou k vytyčenému cíli.

Čeho se týkala nejvýznamnější zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v poslední době? Kde vládě teče do bot?

Zmínil bych určitě Ministerstvo životního prostředí a prostředky vynakládané na zlepšení stavu ovzduší, jehož kvalita se ale nelepší. Samostatnou smutnou kapitolou je pak Ministerstvo práce a sociálních věcí, které investovalo stovky milionů do IT systémů, které dodnes nefungují, a navíc se uvázalo u jediného dodavatele s vysokými náklady na provoz. Podobně ministerstvo selhává v řešení bytové nouze, podle zprávy NKÚ vynaložilo desítky miliard na zlepšení bydlení chudých, výsledkem byl ale pravý opak. Problém se prohloubil, počet ghett se dokonce zdvojnásobil a žije v nich už více než sto tisíc lidí. Dávky na bydlení končí často v kapsách obchodníků s chudobou. Ve všech případech se tedy opatření i přes vysoké investice státu míjí účinkem.

Další věc je tvá úžasná disciplína a téměř 100% docházka. Nedělají si z tebe u Pirátů legraci, že jsi takový Mirek Dušín mezi rebely? Máš vůbec nějakou neřest, kterou bys na sebe prozradil? Dáš si třeba rád skleničku, kouříš nebo jezdíš rychle po dálnici?

Teď to asi bude znít nudně, ale nekouřím, piju málo, většinou spíše dělám kamarádům odvoz, ale osobní auto nemám. Takže závody po D1 z Prahy do Ostravy se nekonají, jezdím v poklidu MHD a vlakem. Rád jím, tancuju klasiku a pěstuju kaktusy, nic z toho ale asi nejde nazvat nešvarem. A kolegové Piráti si ze mě srandu nedělají, jelikož dohlížím na hlasování a nesmím si dovolit jediný kiks, nemůžu si dovolit chybět. Jsme na jedné lodi a já jsem rád, že mi náš poslanecký tým dal takovou důvěru.

Začínám se cítit zahanbeně, pojďme se vrátit k tomu, na čem teď pracuješ? Rozhodl ses předložit návrh zákona, který posílí pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Proč? Není už kontrol dost?

Jako člen Kontrolního výboru jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku fungování NKÚ a je to podle mého jeden z nejlépe fungujících úřadů v Česku. Nemám sebemenší pochybnosti o jeho nezávislosti ani kvalitě odvedené práce. Jeho kontroly jsou systémové. Nezkoumá se tedy jen to, jestli se neplýtvá a zda sedí čísla, ale třeba také to, jestli si ministerstvo stanovilo měřitelné cíle a ty za naše peníze skutečně plní.

Co všechno by tedy podle tvého návrhu měl NKÚ do budoucna kontrolovat?

Nově by mohl kontrolovat kraje, statutární města, taky státní firmy a vysoké školy. Nejde jen o odhalování korupčních kauz nebo chyb v účetnictví, ale jak už jsem zmínil, hlavně o to, jestli se veřejné peníze vynakládají efektivně a vedou k vytyčenému cíli. Problém často spočívá v tom, že jsou tyto instituce financovány z více zdrojů. NKÚ teď může kontrolovat pouze prostředky proudící ze státního rozpočtu nebo z EU. Finance z města nebo kraje už ale ne. Pak ale nemůžeme investici z veřejných peněz prověřit komplexně a nezjistíme, jestli byla skutečně efektivní.

A nedalo by se to řešit jinak, než další kontrolou?

Dalo. Můžeme zastavit všechny dotace obcím a krajům, u kterých nemůže stát spolehlivě zhodnotit, jestli jsou nebo nejsou účelné a smysluplné.

Má podle tebe návrh na posílení pravomocí NKÚ šanci projít Sněmovnou? A co to bude obnášet?

Návrh už prošel prvním čtením, takže šanci ve Sněmovně podle mě určitě má. Otázkou ale je, jak se k návrhu postaví Senát. Vzhledem k tomu, že velká část senátorů je zároveň také starosty měst a obcí, nemusí být všem po chuti, aby právě NKÚ nahlížel pod pokličku jejich fungování. Změnit se ale musí nejdříve ústava, což je trochu komplikace. U změny ústavy není možné, aby poslanci přehlasovali Senát. Pokud se to ale podaří, budu to vnímat jako velký úspěch. Moje vnoučata si pak třeba jednou na Wikipedii přečtou, že Černohorský byl první Pirát, který změnil českou ústavu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zuzana Klusová

Štítky: #celostátní #Lukáš Černohorský #NKÚ #OKD

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.