Kauzy

Jak jsme společně zachraňovali internet

25. 03. 2019 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Změna autorského práva na jednotném digitálním trhu Evropské unie může zásadně poškodit svobodu internetu. Dopadne na všechny jednotlivé uživatele internetu. Směrnice se sice pokouší omezit moc největších digitálních gigantů, což je ve chvíli, kdy ani Google, ani Facebook neplatí spravedlivé daně, na místě. Dopad, který ale bude mít, ohrozí i oblast inovací a provozovatele menších platforem. A výrazně omezí konkurenční prostředí.

Ivan Bartoš proti cenzuře

Namísto požadavku, aby zmíněné nadnárodní digitální společnosti platily daně jako všichni ostatní, přišla EU s jinými nápady. Plná odpovědnost za nahraný materiál bude znamenat nasazení automatizovaných filtrů nahrávaného obsahu. Ty jsou chybové, neprůhledné a drahé. Takže na nich vydělají nakonec právě ti samí obři, které chtěli vydavatelé a evropští lidovci srazit k zemi. Zbaví se konkurence, zvýší své zisky při licencování takzvaných nahrávacích filtrů a trh zatuchne. Kdo si nebude moci dovolit filtr, buď zanikne, nebo přestane nabízet své služby občanům EU.

To všechno už ale zřejmě víte. Co proti tomu podnikli Piráti? A jak jsme do našich aktivit zapojili občany?

Připomínkujeme už od zrodu

Julia Reda (Pirátská strana Německa) upozorňovala na nebezpečí směrnice už od samého začátku. Jedna Pirátka proti celé koalici eurolidovců a eurosocialistů v Evropském parlamentu zní jako hrozivý nepoměr, ale přesto se Julii povedlo řadu europoslanců přesvědčit. A byla aktivní i v předkládání pozměňovacích návrhů: Pokud bude kritizovaná podoba směrnice schválená, bude obsahovat alespoň výjimky pro akademické a vědecké účely a nezpoplatní hyperlinky.

Svobodu internetu hájíme i v Parlamentu

Projednávání této směrnice na půdě českého Parlamentu proběhlo bohužel před tím, než Piráti usedli ve Sněmovně. Naši poslanci se ale jasně postavili proti dalšímu omezování internetu v Evropě. Ptali jsme se ministra kultury, proč vydal instrukci v Bruselu směrnici podpořit. Jeho odpověď na několika stranách dorazila krátce před vydáním tohoto textu, proto ji prozatím nezveřejňujeme.

Protestovali jsme

Po celé Evropě dali občané najevo, že nejsou ani „spamboti“ (jak se někteří europoslanci domnívali), ani placení agitátoři. Sobotních protestů se jen v Německu zúčastnilo přes 200 000 lidí, v Česku kolem tisíce lidí v jedenácti městech. O Směrnici se mluví v novinách i v televizi. Německá i česká Wikipedie na protest vypnuly na jeden den svůj provoz – poprvé v historii!

Zeptali jsme se europoslanců

Společně s vámi jsme se ptali českých europoslanců, jak hodlají hlasovat. Snažili jsme se je přesvědčit, proč by měli hlasovat proti směrnici. Naši čelní kandidáti se s několika europoslanci setkali. A velká část jich přislíbila, že bude proti směrnici, či pro vyškrtnutí článků 11 a 13 (v novém číslování 15 a 17). Právě díky tomuto celoevropskému tlaku se nyní nejspíš bude nestandardně před hlasováním o směrnici hlasovat prvně o úplném vyškrtnutí nejkritizovanějšího článku 13.

Jak se k hlasování o směrnici vyjádří čeští europoslanci? Jejich odpovědi jsme sbírali v průběhu uplynulých 14 dnů.

 

Co bude dál?

Už zítra v úterý od 12:00 proběhne rozhodující hlasování. A ať dopadne jakkoliv, jsme připraveni na další kolo. Pokud směrnice projde, zaměříme se na co nejlepší přípravu české transpozice tak, aby byla co nejmírnější. A pokud neprojde, budeme chvíli slavit.

Vám, občanům ČR, stejně jako občanům dalších států EU, patří velký dík. Právě díky vám změnili mnozí europoslanci názor. Ať už jste poslali protestní mail, zúčastnili jste se demonstrace nebo pomohli téma vysvětlit přátelům nebo rodině, jste to vy, kteří nám neustále pomáhali, dodávali novou energii a dokazovali, že naše aktivity mají smysl.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: David Wagner

Štítky: #autorská práva #cenzura #internet #Ministerstvo kultury #svobodný internet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.