Komentáře

Svobodní realisté za přímou demokracii pod taktovkou úderného charizmatika

22. 03. 2019 | 13 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Roztřásla se pevná ruka nad Českem, nebo jde o přeskupování hejna pravicových populistů? Jasné je, že vyloučení nejviditelnější tváře ODS ze strany a rozkol SPD v souvislosti s nadcházejícími eurovolbami rozechvěje preference nemalé části voličů v České republice.

vlajka

Výhodou pro ty, kteří mají jiný politický vkus, je fakt, že voliče xenofobních populistů spojuje pouze strach z neznámého. Jinak se rozcházejí v kdečem. To ovšem nelze přeceňovat, protože jak známo, účel světí prostředky a situace vítaná městským liberálem může nahnat stádo do ohrady příštímu diktátorovi.

Nejednota nacionalistů plynoucí z podstaty jejich uvažování je zřejmá v současné Evropě. Na to doplatilo SPD v případě svých zahraničních kontaktů. Tomio Okamura rád zdůrazňoval až panevropský přesah své strany a osoby odvozovaný od spolupráce s dalšími protiunijně laděnými hnutími a jejich vůdci. Těžko ale bude dnes právě svým voličům vysvětlovat poplácávání po rameni s AfD, která chce nabourat platnost Benešových dekretů, nebo sympatie k italským populistům, kteří chtějí do Česka přeposlat imigranty.

Koho tedy budou v ČR volit euroskeptici? Kdo a co všechno ještě namotá křišťálové srdce českého vlastence? Jedno je jasné. Do eurovoleb nové silné uskupení oslovující xenofobní část voličů nevznikne. Možná se objeví dva až tři projekty, které ale, aspoň prozatím, nestihnou získat důvěru a širší podporu. Proto hlasy proti EU od znovu zklamaných hledačů životních jistot posbírá především ANO.

Můžeme se ale těšit na další sněmovní volby, které by podle řádného termínu měly proběhnout v r. 2021. Dojde na fúze? V případě STAN a TOP09 si lze něco takového představit, i když i tam vše padá s egem dominantních samců. Jenže antiunijní populisté s neokonzervativně záporným postojem k pravdě a lásce se nakonec vzájemně oklamou a podrazí. Přesto, s umem politických lartpourlatrtistů a s tradicí dobře sehraného panoptika v dadaistickém rytmu možná vznikne mužský kruh SRPD V. Klause ml., P. Macha, P. Robejška s L. Volným (nebo spíš s T. Okamurou?). Pokud ANO, pak jim zajisté požehná monsignore Duka. Pravda je, že Klaus by s dalšími lidmi, na rozdíl od křupanského Tomia, mohl vtisknout novému hnutí punc domnělé serióznosti a společenské prestiže (konečně by došlo na akademiky, ekonomy a kantory).

Tato úvaha v sobě tedy zahrnuje silné čelo budoucí kandidátky. Zbytek by mohli doplnit matadoři z SPOZ a za ženy pak J. Bobošíková. O kandidátovi na prezidenta rovněž není pochyb, jde spíš o to, která verze VK to bude. Ta starší vlastní větší ego a nepotřebuje se zalíbit nikomu jinému, než sama sobě, má ale problém s jednou amnestií. Ta mladší podoba zvládá kýčovitě kontroverzní výkřiky dobře přijímané cílovou voličskou skupinou, ale musí dělat to, co řekne pan otec. Hypotetické společenství patriotů má tedy před sebou slušné vyhlídky pobavit českou společnost a především naše sousedy. Při bližším pohledu |však toto rozptýlení ztrácí na sladkosti. Zklamání protiunijně naladěných voličů totiž vždy vedlo k tomu, že napříště volili někoho ještě horšího. Pokud zklame Okamura, koho budou ochotni volit příště?

A co na to M. Sládek? Poradí vysvobodit z klatby Ratha? Ten by za pomoc s tou šlamastikou, tj. právním státem, dokázal spíchnout údernou kampaň za vystoupení z EU.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Kolek

Štítky: #celostátní #Evropská unie #Evropské volby

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.