Reportáže

Pražáci v Ostravě aneb shrnutí ostravského přístupu k sociálnímu bydlení

21. 03. 2019 | 27 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

8. března 2019 magistrátní skupina opět podnikla cestu za poznáním v oblasti sociálního bydlení. Radní Adam Zábranský a Milena Johnová a předsedkyně sociálního výboru Eva Horáková, společně se svými poradci, asistenty a magistrátním sociálním odborem tentokrát vyrazili pro know-how do Ostravy. V oblasti sociálního bydlení tam jsou výrazně dále než Praha.
 

Ostrava nádraží

Na krásné ostravské radnici nás uvítali náměstek primátora Zbyněk Pražák a vedoucí odboru pro sociální věci a zdravotnictví Jaroslava Rovňáková. Pan Pražák nám stručně představil situaci se sociálním bydlením v Ostravě. Ostrava má v tuto chvíli necelých 290 000 obyvatel, 135 000 bytů, z toho 125 000 obsazených. Obecních bytů je 12 500, z toho 1000 neobsazených. Nová výstavba je zajištěna, stejně jako v Praze, téměř výhradně soukromě, ale ze strany města je zájem, aby stavělo také. Ostrava má bohužel 12 vyloučených lokalit, což je poměrně vysoké číslo. Za rok 2017 byla vyplacena miliarda korun za doplatky za bydlení.

Ostravská Nová radnice je nejvyšší vyhlídková radniční věž v České republice s výškou výšku 73 metrů.

Ostrava nedisponuje bytovou politikou: zastupitelstvo nikdy takový dokument neschválilo. Město v otázce sociálního bydlení spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování.

Následně nám byla Zdeňkem Živčákem (vedoucí oddělení sociální práce a metodiky, věcný garant projektu) a Markem Mikulcem (sociální pracovník v oblasti bydlení – metodik) představena koncepce a výsledky projektu pro sociální bydlení, kterou se rozhodli v Ostravě realizovat. Tento projekt běží od října 2016 a skončí v září 2019. Cílem je zajištění dostupnosti standardního bydlení pro osoby v bytové nouzi, resp. pro osoby z ubytoven, sociálně vyloučených lokalit, azylových domů apod. na území města Ostravy a posílení role ostravského magistrátu jako klíčového aktéra v oblasti bydlení. Na krizové bydlení byly městem poskytnuty tři byty, na sociální a dostupné bydlení sto bytů. Koncepce je zpracována tak, aby vzájemně spolupracoval magistrát, městské části, sociální pracovníci a neziskové organizace poskytující podporu v bydlení. S tím, že řízení projektu je v rukou magistrátu a městských částí a neziskové organizace poskytují podporu. K hodnocení bytové nouze byl vypracován formulář, kde se bodově zohledňuje situace daného člověka.

Co se týče krizových bytů, město jich má k dispozici tři. Vybraný klient může do pěti dnů od identifikace krizovosti situace bydlet. Dostane smlouvu na šest měsíců, pravidelně s ním pracuje sociální pracovník. Energie jsou napsané na město, které taky poskytuje 50 000 Kč na vybavení jednoho bytu. Nájem v krizových bytech hradí klient od prvního dne.

Druhou kategorií jsou byty v rámci sociálního a dostupného bydlení, kterých město poskytuje sto. Byty jsou technicky způsobilé, s kuchyňskou linkou, koupelnou a toaletou. Nájemné činí 44 až 55 Kč/m2. Klient dostane smlouvu na šest měsíců, pokud je vše v pořádku a plní své závazky, následně se smlouva prodlouží. Po dvou letech v projektu má klient možnost uzavření běžné nájemní smlouvy. Klienti rovněž pravidelně spolupracují se sociálními pracovníky.

Na návštěvě v jednom z ostravských bytů.

A jaké jsou výsledky projektu? Stav k 1. březnu 2019 je takový:

  • 525 žádostí o byt
  • 102 řešených bytů
  • 93 zabydlených domácností
  • 240 osob (126 dospělých + 114 dětí)
  • v 18 bytech jsou domácnosti s prvně uzavřenou nájemní smlouvou
  • v 75 bytech jsou domácnosti, u kterých dochází k prodlužování nájemních smluv
  • 19 domácností bude v roce 2019 bydlet déle než 2 roky a budou tak mít možnost uzavření běžné nájemní smlouvy
  • 45 osob získalo zaměstnání na HPP, DPČ a DPP
  • 24 nájemních smluv bylo ukončeno, z toho 19 k sociálním bytům a 5 ke krizovým bytům

 

Dopady projektu:

Zapojené domácnosti mají pocit bezpečí, klidu a jistoty. Zlepšila se jim psychická pohoda, nejsou tolik vystresovaní, lépe spí. Zlepšil se také zdravotní stav jak dospělých, tak dětí. Rodinné vztahy jsou kvalitnější, partneři se méně hádají díky snížení stresu a více soukromí, které jim byty oproti ubytovnám umožňují. Klienti vnímají získané bydlení jako nový start do života.

Více informací, včetně podrobnějších dat, naleznete na stránkách socialnizaclenovani.ostrava.cz/, pod sekcí Bydlení.

 

Domov Přístav

V zbylých dvou hodinách jsme ještě navštívili domov Přístav v ostravských Kunčičkách, který spravuje Armáda spásy.

Jedná se o dům, který má kapacitu pro 85 lidí seniorského věku, v tomto případě 50+. Zakládají si na tom, že kapacitu nechtějí zvyšovat, aby se zachoval rodinný charakter místa, a nestal se z toho obrovský anonymní domov pro seniory, kde si pracovníci nebudou ani pamatovat jména klientů. V domově Přístav jsou ubytovány ty nejzranitelnější osoby: senioři bez rodin, kteří dříve byli na ulici, často se potýkají se závislostí a do toho třeba ještě mají duševní onemocnění. V Přístavu mají k dispozici bydlení maximálně po dvou osobách v jedné místnosti. Na denní bázi se o klienty starají zdravotní sestry a sociální pracovníci. Součástí domova je i společná kuchyň, kde se pro klienty denně vaří. Mnoha z nim se po příchodu do Přístavu výrazně zlepší zdravotní stav, zvláště těm klientům, kteří přichází z ulice. O služby domovu Přístav je velký zájem, proto poptávka vysoce převyšuje možnou nabídku a existuje pořadník. Je to důkaz, že o takové služby pro seniory, jako jsou tyto nízkokapacitní, až rodinné domovy, bude i v budoucnu velký zájem, vzhledem k stárnoucí populaci.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jovana Perović

Štítky: #celostátní #Ostrava #Praha #sociální bydlení #sociální politika

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.